czyszczenie

ePodloga.pl / Artykuły

Plamy na wykładzinie – jeżeli nie da się czegoś zmyć, najlepiej to… wyciąć.

11-10-2009, opracowanie: ePodloga.pl

Wykładzina pomimo swoich wielu zalet ma też niestety kilka wad. Niezaprzeczalnym pozostaje fakt, że jest bardzo podatna na zabrudzenia. W przypadku innych posadzek typu drewno, czy też płytek, kiedy pojawią się zabrudzenia, bierzemy lekko wilgotną szmatkę i plamy z keczupu, oleju, błota zmywamy w kilka chwil. Wykładzina natomiast jest bardzo chłonna i plama wnika w jej strukturę a pozbycie się jej całkowicie jest bardzo trudne. Na rynku istnieje obecnie dość szeroka gama różnych produktów do czyszczenia. Jedne z nich radzą sobie lepiej inne gorzej. Jednak nie oszukujmy się, trudno zmywalne plamy, nawet przy bardzo dobrych środkach czyszczących, pozostawią po sobie ślad. Wraz ze starzeniem się wykładziny, zabrudzenie może po dłuższym okresie czasu uzyskać jednolity kolor. Najlepszym rozwiązaniem pozbycia się takiej plamy jest po prostu wycięcie jej i odpowiednie wypełnionej dziury nowym i czystym kawałkiem.

 

W pierwszych chwili, takie rozwiązanie może wydawać się absurdalne. Sprawę należy jednak dobrze przemyśleć, gdyż jest to jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się plamy na wykładzinie.

 

Czego będziemy potrzebować?

Przede wszystkim musimy zaopatrzyć się w bardzo ostry nóż. Istnieją specjalne noże do cięcia wykładzin i grubych sztywnych tkanin. Ich koszt to ok. 50zł. Możemy również użyć ostrych noży segmentowych lub bardzo ostrych nożyczek do grubych tkanin. Ponadto potrzebny nam będzie flamaster do zaznaczania linii. Musimy także zaopatrzyć się w klej lub taśmy dwustronne do wykładzin oraz kawałek wykładziny, który zastąpi zaplamioną cześć. W przypadku, gdy nasza wykładzina jest klejona do podłoża potrzebny nam będzie również rozpuszczalnik do kleju.

 

Zaczynamy...

 

1.     Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić to wyciąć poplamiony kawałek wykładziny. Używamy do tego ostrego noża, starając się by wycinany kawałek miał równy kształt, co znacznie ułatwi nam następnym etap pracy.

 

                                          i.   Jeżeli wykładzina jest w systemie klejowym będziemy musieli użyć rozpuszczalnika do kleju w trakcie odrywania kawałka od podłoża.

                                         ii.   Jeżeli wykładzina jest położona bez kleju nie będziemy mieć problemu z wyjęciem zaplamionego kawałka.

 

2.     TNastępnie wycinamy kawałek tych samych rozmiarów i o tym samym kształcie, którym wypełnimy dziurę.

 

                                          i.   Jeżeli mamy gdzieś kawałek innej wykładziny zaznaczamy od spodu flamastrem kształt i wycinamy ponownie nożem do wykładzin lub ostrymi nożyczkami nowy element. Należy pamiętać o tym samym splocie wykładziny i kierunku szwów.

                                         ii.   Jeżeli nie mamy takiego kawałka musimy go skądś wyciąć. Najlepsze będzie jakieś trudno dostępne i niezauważalne miejsce. Jeżeli wykładzina jest w miarę nowa możemy przesunąć meble. Należy pamiętać, że takie postępowanie ma zastosowanie tylko w przypadku nowej lub prawie nowej wykładziny, ponieważ starsza w takich miejscach będzie miała inny kolor. Wycinamy kawałek przystawiając ten z plamą a następnie obrysowujemy nowy nożem do wykładzin. Kolejny kawałek zrywamy podobnie jak ten z plamą.

 

3.     Ostatnia część to przyklejenie nowych kawałków. Do tego celu używamy dwustronnej taśmy lub kleju do wykładzin. Przyklejone kawałki przeczesujemy. Nawet w przypadku ubitych wykładzin przy dobrze wyciętym kawałku nie będzie widać miejsca nowo przyklejonego fragmentu.

 

 

Kilka wniosków:

 

·         Przed zabraniem się do pracy przemyślmy jeszcze raz czy czujemy się na siłach, aby zrobić to dobrze.

·         Bez dobrego noża, bez rozpuszczalnika w przypadku wykładzin klejonych i bez kleju lub taśmy nie zaczynajmy pracy, bo pogorszymy tylko sytuację. Te przedmioty są niezbędne do naprawy wykładziny.

·         Podczas całej pracy przestrzegajmy przepisów BHP. Szczególnie uważajmy, aby nie skaleczyć się podczas cięcia nożem.

·         Na koniec pamiętajmy, że skupienie i dokładność są w tym przypadku kluczem do sukcesu.

Tagi: czyszczenie,czyscic,czyscimy,wykladziny,wyciac,plamy,plama,wycinanie

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.