czyszczenie

ePodloga.pl / Artykuły

Czyścimy wykładziny – plamy z kawy

02-11-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Czasami nic tak dobrze nie stawia rano na nogi jak mocna kawa. Pijemy ją zazwyczaj jednak jeszcze pół przytomni i zaspani, dlatego też może zdarzyć nam się nieopatrznie ją rozlać. Wtedy zapewne też spełni swoje zadanie, bo czarna plama na naszej jasnej wykładzinie z pewnością równie szybko i skutecznie nas obudzi. Jak dobrze wiemy plamy z kawy momentalnie się wchłaniają pozostawiając po sobie czarne miejsce, które na naszej wykładzinie, co tu dużo ukrywać wygląda szpetnie i mało estetycznie. Zabrudzenia z kawy są jednymi z trudniejszych do usunięcia. Ale spokojnie, nie załamujmy rąk. Z odpowiednią wiedzą powinniśmy poradzić sobie również i z tym wyzwaniem. Pomóc nam w tym powinno kilka poniższych porad.

Czyszczenie plam z kawy wymaga od nas poświęcenia czasu, cierpliwości i pewnego zaangażowania. Dlatego, jeżeli takie przypadki zdarzają nam się często najlepszym pomysłem będzie zmiana posadzki na mniej chłonną, na przykład - deski lub płytki. Jeżeli jest to sporadyczny przypadek, a podłogi bez naszej wykładziny sobie nie wyobrażamy, musimy być przygotowani na walkę z wrogiem. Starczy tej teorii, zabierzmy się do rzeczy.

1.     Pierwsze, co powinniśmy zrobić to rozłożyć na plamie jakiś bardzo chłonny materiał. Najlepsze do tego będą chusteczki, papierowe ręczniki lub w ewentualnie jakaś szmatka. Bardzo dobrze chłonie również sól. Możemy rozsypać pewną jej ilość na plamę, a następnie miejsce to dokładnie odkurzyć.

2.     Chusteczki lub szmatki powinniśmy pozostawić na powierzchni i lekko je dociskać. Nie szorujemy plamy, bo możemy tylko wszystko pogorszyć. Ponieważ materiały te szybko się nasączą powinniśmy je, co pewien czas wymieniać na suche.

3.     Następnie wylewamy trochę zimnej wody na plamę i proces z chusteczkami powtarzamy. Woda ułatwi nam usuwanie plamy.

4.     Kiedy powierzchnia jest już sucha, używamy środek do czyszczenia plam organicznych i stosujemy się do wytycznych producenta na opakowaniu.

5.     Jeżeli nie posiadamy takiego środka sami musimy przygotować miksturę. W tym celu letnią wodę mieszamy w misce dodając ¼ szklanki soku z cytryny i trochę mydła. Całość ze sobą dokładnie mieszamy. Następnie zanurzamy gąbkę lub ścierkę i dokładnie ją wyciskamy. Nasz odplamiacz aplikujemy gąbką, delikatnie pocierając plamę (nie trzemy na siłę). Całość następnie polewamy zimną wodą i ponownie suszymy ręcznikami papierowymi lub chusteczkami. Następnie wietrzymy pokój zapewniając wykładzinie lepsze schnięcie.

6.     Zanim zaczniemy stosować wszelkie środki powinniśmy je przetestować w mało widocznym miejscu sprawdzając jak zachowa się wykładzina i czy nie powstaną inne przebarwienia. Tego typu zmiany mogą być groźniejsze w skutkach niż plamy z kawy.

 

 

Jeżeli mimo wszystko kolor w miejscu plamy wciąż ma inny odcień kontynuujemy działania. Istnieje kilka różnych metod, których możemy spróbować. Pamiętajmy o testowaniu każdej z nich na mniej widocznej powierzchni.

1.     Jednym z lepszych odplamiaczy może być ocet zmieszany z wodą w stosunku 1:3. Tak przygotowaną miksturę nanosimy przez szmatkę na plamę, a następnie ponownie miejsce to osuszamy chusteczkami lub ręcznikami.

2.     Innym stosowanym i popularnym rozwiązaniem jest krem do golenia. Ten z kolei aplikujemy przez pocieranie plamy gąbką lub szmatką.

3.     Jeszcze innymi sposobami są mikstury wody z gliceryną lub amoniakiem. Takie substancje będą wydzielać nieprzyjemny zapach, dlatego po skończonej pracy trzeba będzie pomieszczenie dobrze wywietrzyć lub użyć specjalnych niwelatorów zapachów.

Najważniejsze w walce z plamami jest szybkie podjęcie działania i odpowiednie stosowanie różnych metod. Nie odkładajmy tego na później, gdyż z czasem taka plama może być już nie do usunięcia. Z takim podejściem z pewnością osiągniemy zakładany cel. Życzymy jak najmniej rozlanych kaw i sukcesów w ewentualnym ich usuwaniu.

Tagi: czyszczenie,czyscic,czyscimy,wykladziny,kawa,plamy,kawy

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.