czyszczenie

ePodloga.pl / Artykuły

Czyszczenie wykładziny – Plamy i zapachy po psach i kotach

17-10-2009, opracowanie: ePodloga.pl

W przypadku, gdy jednym z domowników jest nasz pocieszny czworonóg wykładzina jest dla niego chyba najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o posadzki. Nie jest śliska, więc może on po niej frywolnie i wesoło biegać. Jest miękka, ciepła i cicha, te zalety wpływają na komfort naszej pociechy tak samo jak i na nasz. Wykładzina dłużej pozostanie w dobrym stanie niż inne rodzaje pokryć podłogowych, ponieważ nie rysuje się od zbyt długich pazurów naszego psa czy też kota. Wśród tych niewątpliwych zalet jest niestety również jedna wada. Wykładzina jest jedną z najtrudniejszych posadzek, jeśli chodzi o jej czyszczenie. Możemy być bardzo niezadowoleni, kiedy przyjdzie nam pozbywać się sierści, zapachu, lub w najgorszym wypadku wymiocin lub odchodów naszych zwierząt. Spróbujemy bliżej przyjrzeć się temu problemowi i posłużyć kilkoma cennymi radami.

Mocz i odchody

Mając w domu zwierze musimy być zawsze czujni na woń, jaką wydziela nasza podłoga. Należy sprawdzać pierwsze symptomy nieprzyjemnych odorów i czyścić wszystkie plamy jak najszybciej. Największą zmorą, jeśli chodzi o mocz naszego zwierzaka jest fakt, że możemy tego nie zauważyć i nie poczuć w pierwszych dniach, a dopiero po jakimś czasie, kiedy to już wniknie on we włókna i podłoże wykładziny.

Jeżeli będziemy czujni i szybko zauważymy mokrą plamę na dywanie najlepiej równie szybko podjąć przeciwdziałanie. Najlepszym rozwiązaniem będą bardzo chłonne materiały typu chusteczki lub ręczniki papierowe, którymi powinniśmy wyłożyć miejsce z plamą i poczekać aż zostanie ona wchłonięta.

Plamy z moczu to osad wapienny. Najlepiej usuwa się go kwaskiem cytrynowym, dlatego dobrze stosować środki czystości zawierające tego typu substancje, które przeznaczone są właśnie do tego celu. Inne, uniwersalne mogą nie dać pożądanego efektu.

Najgorszym skutkiem takich plam są widoczne przebarwienia, które mogą być widoczne nawet mimo tego, że udało nam się usunąć przykry zapach. Im później zabierzemy się za czyszczenie tym bardziej mocz wniknie w strukturę i tym samym pogorszy stan rzeczy. Powstała plamę powinniśmy bardzo pieczołowicie doczyścić, pozostawienie jakichkolwiek śladów, zwłaszcza zapachu, może doprowadzić do tego, że sytuacja taka będzie się stale powtarzać.

Mała uwaga, o której należy pamiętać. Podczas stosowania środków czystości należy ściśle przestrzegać wszystkich wytycznych od producenta, które znajdują się na opakowaniu. Bardzo dobrym pomysłem jest wstępne przetestowanie jak dany produkt zachowa się z naszą wykładziną. Najlepiej dokonać tego w mało widocznych miejscach wykładziny.

 

 

Naturalne sposoby

Istnieje też kilka naturalnych sposobów czyszczenia tego typu zabrudzeń. Jednym z nich jest ocet rozpuszczony w letniej wodzie. Innym może być alkohol techniczny (izopropylenowy). Takie specyfiki wcieramy zwilżoną gąbką w powierzchnie. Niektórzy stosują również mąkę kartoflaną. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości zawsze możemy skontaktować się z producentem naszej wykładziny (drogą telefoniczną lub mailową) i zapytać co radzi, a czego nie radzi stosować do tego typu zabrudzeń.

Powracający zapach

Jeżeli uda nam się uporać z problemem, przykry zapach może wracać w cieplejsze dni i dalej uprzykrzać nam życie mimo, że przebarwienie zniknęło. Szczególnie problem ten może dotyczyć głównie moczu kotów. Powinniśmy naszą wykładzinę potraktować specjalnymi neutralizatorami zapachów(np. vitopar) dostępnymi w większości dobrych sklepów.

Pchły

Jednym z większych i bardzo uciążliwych problemów mogą być pchły. Dostać się mogą przez sierść naszego zwierzęcia, a wykładzina może stać się dla nich bardzo dobrym siedliskiem. Rozmnażają się bardzo szybko, potrafią złożyć nawet 700 jaj tylko w ciągu tygodnia. Podstawą jest, jak najszybsze pozbycie się tych nieproszonych gości. Na początku możemy posłużyć się preparatami w aerozolu, które powinniśmy dostać u każdego weterynarza (np. frontline). Proces aplikowania aerozolu powinniśmy kilkukrotnie powtórzyć w ciągu paru minut, aby uzyskać pełny efekt.

Żeby zapobiec temu problemowi w przyszłości powinniśmy stosować dla naszych zwierząt specjalne zawieszki i obroże przeciw pchłom. Daje to gwarancje, że żadna pchła nie zadomowi się na naszej wykładzinie. Pamiętajmy, zapobieganie jest zawsze skuteczniejsze od naprawiania szkód, a w przypadku wykładzin tyczy się to nie tylko usuwania pcheł.

Tagi: czyszczenie,czyscic,wykladziny,dywanowe,psy,koty,plamy

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.