czyszczenie

ePodloga.pl / Artykuły

Słów kilka o konserwacji i czyszczeniu płytek ceramicznych

01-11-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Jedną z dość istotnych zalet jak chodzi o płytki ceramiczne bezwątpienia jest prostota ich czyszczenia. W porównaniu do konkurentów jak chodzi o posadzki z pewnością jest to rodzaj wygodniejszy i łatwiejszy w konserwacji. Choć nie oznacza to ,że gama produktów i ofert na rynku jest uboga, ale aby dobrze wybierać i szukać powinniśmy wiedzieć czego potrzebujemy. W artykule tym przyjrzymy się co nieco głównym metodom konserwacji podstawowych rodzajów płytek ceramicznych.

 

Płytki szkliwione:

 

Ta okładzina jest stosunkowo łatwa do utrzymania, gdyż wystarczy czyścić ją wyłącznie zwykłą woda z popularnymi detergentami. Nie wymaga ona stosowania nabłyszczaczy czy wosków. Nie zatrzymuje brudu, dzięki któremu mogą gromadzić się na powierzchni płytek mikroelementy i bakterie. Wszystkie te cechy płytki zachowują pod warunkiem, że zostały dobrze ułożone i dobrane względem rodzaju pomieszczenia, w którym znajdują się oraz od ich stopnia eksploatacji. Łatwość utrzymania w czystości takiej podłogi zwiększa ich popularność wśród klientów.

 

Mycie początkowe:

Czynność ta jest wykonywana po ułożeniu podłogi po to aby pozbyć się z powierzchni płytek nadmiaru kleju, fug i wapna. Najlepiej użyć wtedy środka o lekko kwaśnym odczynie np. Rubinet, który zostawia się na chwilę na powierzchni płytek, a potem spłukuje czystą wodą ( zaleca się przestrzeganie wskazówek podanych przez producenta i wykonanie próby na małej powierzchni w niewidocznych miejscach).

 

Codzienna pielęgnacja:

W celu przywrócenia naturalnej estetyki płytki wystarczy przetrzeć ją wilgotną ścierką. Można zastosować również specjalne środki do czyszczenia. Przy ich doborze kierować powinniśmy się przede wszystkim markom i renomom. Starajmy się omijać raczej podejrzane mało znane specyfiki.

 

Specjalne czyszczenie:

Wykonuje się w przypadku gdy podłoga jest mocno zaniedbana przez długi czas, lub kiedy płytki i fugi posiadają ślady środków plamiących. Jeśli chodzi o przypadek podłogi niemytej przez długi czas wystarczy mocno trzeć i można użyć do tego specjalnych detergentów. Natomiast jeżeli chodzi o drugi przypadek, to należy wywabić tę plamę i są na to dwa sposoby:

 

l  chemicznie – używając specjalnych detergentów, które wejdą w reakcję chemiczną z plamą i spowodują jej zniknięcie.

l  Fizycznie – używając miałkich środków ściernych co sprawi mechaniczne usunięcie plamy.

 

 

Płytki gresowe

 

Płytki gresowe charakteryzują się niską nasiąkliwością i mikroporowatością. Aby dobrze zadbać o gres należy rozróżnić jego powierzchnie: czy jest polerowana czy naturalna. Polerowana zapewnia płytce wysoką estetykę i intensywność barw, ale zwiększa ich mikroporowatość, co niestety sprawia, że są bardziej podatne na zabrudzenia i zarysowania.

 

Mycie początkowe:

Podobnie jak w płytkach szkliwionych służy do usunięcia kleju i fugi z powierzchni płytek, natomiast robi się to inaczej. Stosujemy do tego odpowiednio rozcieńczonych środków o właściwościach kwasowych ( zazwyczaj 1/5 – 1 część kwasu do 5 części wody ). Taki roztwór należy nanieść na płytki i pozostawić od pół do godziny czasu. Następnie należy usunąć roztwór za pomocą maszyny czyszczącej lub zwykłej szczotki i spłukać wodą.

 

Ochrona gresu polerowanego:

Do tego celu służą specjalne preparaty na bazie rozpuszczalników (Atlas-Delfin i Mapei-Keraseal), które wypełniają odkryte mikropory i zabezpieczają go przed możliwością poplamienia. Należy je równomiernie rozprowadzić na powierzchni płytek za pomocą pędzla i pozostawić na 24 godziny. Po wyschnięciu nadmiar środka należy usunąć za pomocą maszyny z białą tarczką lub polerką.

 

Codzienna pielęgnacja gresu polerowanego:

Do usuwania zanieczyszczeń codziennej eksploatacji wystarczy używać zwykłych detergentów do powierzchni ceramicznych odpowiednio zmieszanych z wodą zgodnie z zaleceniami producenta. Następnie należy je dokładnie i starannie osuszyć.

 

Specjalne czyszczenie:

Do wywabiania takich plam jak: herbata, kawa, olej, wino, tusz soki, rdza, które dosyć mocno zabrudziły naszą podłogę stosujemy specjalnych wywabiaczy np. detergentu z serii Rubinet. Używa się go bezpośrednio na plamę oraz na całą płytkę bez uprzedniego rozcieńczenia  z wodą, następnie czeka się do całkowitego wyschnięcia, a potem pozostałości usuwa mokrą gąbką. Jeżeli preparat nie wchłonie brudu czynność tę należy powtórzyć, aż do skutku.

 

Ochrona gresu naturalnego:

Do ochrony gresu wystarczy stosowanie środków przeznaczonych ogólnie dostępnych środków do czyszczenia kamienia,

 

Konserwacja gresu naturalnego:

Polega na stosowaniu mocno rozcieńczonego detergentu przeznaczonego do mycia podłóg. Najczęściej słabo stężonego środka odtłuszczającego. Tak zaaplikowaną posadzkę należy następnie dokładnie spłukać. Do zaimpregnowania powierzchni balkonów lub tarasów można użyć preparatu silikonowego  Ceresit CT 10 do spoin i płytek ceramicznych.

Tagi: czyszczenie,czyscic,czyscimy,konserwacja,plytek,ceramicznych,plytki

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.