czyszczenie

ePodloga.pl / Artykuły

Urządzenia do czyszczenia wykładzin – porównanie

09-10-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Dywany i wykładziny mogą być czyszczone w różny sposób. O jego rodzaju decyduje przede wszystkim typ urządzenia jakie zastosujemy. Obecnie na rynku istnieje kilka alternatyw w których możemy wybierać. W artykule tym postaramy się przyjrzeć każdemu z nich osobna oraz przedstawić jego plusy i minusy. Powinno to dać nam pogląd ,która z nich będzie dla naszej wykładziny najbardziej odpowiednie.

Odkurzacz

Z pewnością najbardziej popularne I najczęściej używane urządzenie stosowane do czyszczenia zabrudzeń z naszych wykładzin. Urządzenia te po raz pierwszy pojawiły się na rynku już w 1868r. wprowadzone w Stanach Zjednoczonych przez Ives W. Mc Gaffney’a. Zasada działania od tamtego czasu aż po dzień dzisiejszy jest podobna i opiera się ona na podłączonej do prądu sprężarce odśrodkowej odpowiedzialnej za wytworzenie się ssania, które wsysa brud przez podłużną rurę do środka. Taki brud zbierany jest w specjalnym pojemniku lub w kartonowych workach ,które co jakiś czas musimy wymieniać.

Wraz z biegiem czasu rynek jak chodzi o odkurzacze zaczął wprowadzać coraz to nowsze, efektywniejsze i wygodniejsze dla klienta technologie wykonania. Główne wymagania stawiane nowoczesnym odkurzaczom to przede wszystkim jak najwyższa skuteczność, lekkość i wygoda oraz cicha praca. Podstawowe parametry odróżniające poszczególne modele to głównie:

·         Przepływ powietrza (wyrażany jako metr sześcienny na minutę lub litr na sekundę, m3/min lub l/s)

·         Szybkość przepływu (wyrażany w metrach na sekundę m/s)

·         Siła ssania (wyrażana w Pascalach)

Najlepiej oddającym moc czynnikiem jest siła ssania. W typowych odkurzaczach użytku domowego wynosi ona ok. 20kPa (oznacza to ,że takie ciśnienie potrafi uzyskać w rurze, podczas gdy średnie ciśnienie w powietrzu wynosi ok. 100kPa). Im większy wskaźnik siły ssania tym mocniejszy odkurzacz. Powinniśmy też zwracać uwagę na pojemność odkurzacza. Im jest ona większa tym więcej zanieczyszczeń jest on w stanie zgromadzić, a tym samym rzadziej będziemy musieli wymieniać pojemnik/worek.

Koszt odkurzacza: 100 – 700zł

 

 

Mop parowy


W urządzeniach tego typu najważniejszym elementem jest bojler podgrzewający wodę do wysokiej temperatury 115-155 stopni Celsjusza tworząc w ten sposób pare wodną. Charakteryzuje się ona przede wszystkim niskim ciśnieniem (kilku barów) przez co lepiej wnika w strukturę powierzchni. Para wodna ponadto ma niski stopień wilgotności (ok. 4-6%) dlatego też znacznie szybciej schnie.  Dodatkowo wysoka temperatura lepiej zabija bakterie więc tak umyta podłoga jest bardziej zdezynfekowana i sterylna.

 

Czyszczenie oczyszczaczami parowymi jest bardzo podobne do odkurzania. Polega ono na doprowadzeniu podgrzanej pary na powierzchnie poprzez rurę o różnych wymiennych końcówkach. Ponieważ wnika ona bardzo szybko czas potrzebny do czyszczenia pokoju jest porównywalny (o ile nie krótszy) do czasu potrzebnego przy odkurzaniu.

Do całego tego procesu wystarcza bardzo mała ilość wody (mierzona jest w mililitrach na godzinę ml/h). Po tym wskaźniku bardzo łatwo poznać charakter urządzenia. Na rynku spotkać się można również z urządzeniami które mogą być błędnie nazywane oczyszczaczami parowymi podczas gdy w nich proces czyszczenia opiera się o gorącą wodę, a nie o gorącą parę.

 

Urządzenia typu oczyszczacze parowe są określane mianem ekologicznych. Do czyszczenia nie są używane chemiczne środki które mogą wydzielać nieprzyjemny zapach lub być zagrożeniem dla naszego zdrowia. Oczyszczacze parowe korzystają tylko z pary wodnej która jest dla nas całkowicie bezpieczna. Ponadto systemy te dobrze radzą sobie z dezynfekcją roztoczy i zarazków bez użycia chemicznych dezynfektów. W 2005r. na uniwersytecie w Waszyngtonie testowano tego typu właśnie pod kątem dezynfekcji i wykazały one rzeczywiście większą skuteczność w stosunku do konkurentów.

 

Systemy tego typu są bardzo popularne I powszechne na zachodzie. U nas dopiero raczkują i starają się zdobyć zaufanie klientów. Utrudniają im to niestety różne podróbki sprzedawane w znacznie bardziej konkurencyjnych cenach. A znacznie gorsza jakość wykonania może powodować znacznie gorsze skutki. W tego typu urządzeniach zazwyczaj znacznie większe jest wspomniane zużycie wody. Oznacza to ,że para wodna ma większy stopień wilgotności, przez co jest mniej skuteczna ,a wykładzina znacznie dużej schnie.

Najbardziej miarodajną oceną są zawsze opinie innych. Obecnie czytając różnego rodzaju fora spotkać można albo dużych entuzjastów tego systemu albo jego gorliwych przeciwników ciężko więc jednoznacznie odpowiedzieć z jakim przyjęciem urządzenia te odbierane są wśród społeczeństwa.

Koszt: 300-1000zł

Szczotki elektryczne

 

Pozwalają na bardzo szybkie i ekonomiczne sprzątanie. Są to urządzenia ,które mogą być dobrym dopełnieniem dla odkurzaczy. Są wygodne, ciche i w miarę wydajne. Ich zasada działania opiera się na tzw. zamiataniu szufladkowym. Różnica polega na tym ,że nie robimy tego ręcznie, a odpowiedzialne za to są napędzane prądem (kontakt lub akumulator) szczotki walcowe. Pozwalają one na zbieranie nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń. Zabrudzenia są zbierane w wymiennym pojemniku.

 

Tego typu urządzenia podobnie jak szczotki ręczne zapewniają czyszczenie podłóg jedynie na powierzchni. Gorzej radzą sobie z zabrudzeniami głębiej w strukturze. Natomiast są idealnym rozwiązaniem na przykład kiedy mamy psa i problemy z jego sierścią na podłodze. Ten typ urządzeń do tego rodzaju sprzątania nadaje się najlepiej.

 

Koszt: 200-500zł

 

Szczotki ręczne

 

Najstarsze urządzenie służące do czyszczenia wykładzin. Dzięki rozwojowi techniki obecnie metoda oparta na zamiataniu jest najbardziej czasochłonną i najmniej efektywną. Choć z pewnością jest tania, najbardziej cicha i dobrze nadaje się na miejscowe czyszczenie na przykład z piasku. To rozwiązanie nadaje się tylko na bardzo gęste runo. W przypadku na przykład wykładzin tkanych o runie typu Frieze lub rag (cięte mało gęste runo złożone z pojedynczych skręconych wysokich włókien) tego typu metody mogą nas jedynie sfrustrować i nie zdziałamy wiele. Szczotki ręczne mają lepsze zastosowanie na płytkach czy drewnie. W przypadku wykładzin są złym pomysłem

 

Koszt: 10 -100zł

 

Szorowarki

 

Profesjonalne urządzenia przeznaczone głównie do wykładzin filcowych/igłowanych (nie należy ich stosować do tuftowanych i tkanych) na dużych powierzchniach. Najlepsze rozwiązanie dla firm sprzątających na przykład hotele, biura, restauracje i miejsca dużej użyteczności publicznej i dużym metrażu. Oparte są na spryskiwaniu powierzchni ,a następnie odsysaniu. Gwarantują bardzo dużą moc i wydajność.

 

Koszt: 2000-10 000zł

Tagi: czyszczenie,czyscic,czyscimy,wykladziny,dywanowe,urzadzenia,odkurzacz,mop,parowy,szczotki

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.