design

ePodloga.pl / Artykuły

Dekorowanie naszych wnętrz to sztuka – cz.1

01-11-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Niezależnie od tego czy jesteśmy w trakcie dużego remontu całego domu czy też chcemy dokonać tylko kilku zmian w jednym z pokoi zawsze mierzymy się ze sztuką prawidłowego wystroju naszych wnętrz. Nie jest to sztuka łatwa i wymaga ona niezwykłego wyczucia i smaku. Każdy ma inny gust i inną wrażliwość, dlatego też każdy przypadek jest różny i bardzo ciężko o jakiś uniwersalny przepis, który posłużyłby każdemu. Producenci zadbali o swoich klientów, obecnie rynek prezentuje tak szeroką i różnorodną ofertę, że możliwości mamy nieograniczone. Dla profesjonalnych dekoratorów wnętrz daje to ogrom alternatyw pozwalający na dużą swobodność artystyczną, natomiast dla przeciętnego klienta może wprowadzać duży mętlik, w którym łatwo się pogubić i poplątać.

Najważniejsze to umieć prawidłowo poruszać się w labiryncie ofert i możliwości. Musimy przede wszystkim znać swoje potrzeby i wiedzieć, czego szukamy, dekorowanie naszych domów będzie wtedy satysfakcjonujące i przyjemne. W przeciwnym wypadku może okazać się nieco frustrujące i już po krótkim czasie zakupów stwierdzimy, że w sumie to jest nam obojętne, co wybierzemy.

Bardzo ważne jest, aby zachować dużo cierpliwości. Jeszcze raz przypomnijmy – wystrój wnętrz to sztuka, dlatego musimy poświęcić jej odrobinę naszego czasu i zaangażowania. Z odpowiednią wiedzą sami staniemy się profesjonalistami i dekoratorami naszych własnych domów. Ten artykuł powinien nam, choć trochę w tym pomóc.

Punkt skupienia

Każde pomieszczenie ma pewien punkt, na którym skupiamy nasz wzrok wchodząc do niego. Może nim być niemal wszystko począwszy od gustowny mebli, najnowszej techniki sprzętu, skończywszy na eleganckich dywanach, posadzkach, ścianach lub też obrazach. Możemy sprawdzić, który z przykładów dotyczy naszego pomieszczenia. Spróbujmy kilkukrotnie wejść do naszego pokoju i zwróćmy uwagę gdzie przede wszystkim kierujemy nasz wzrok. Aby nasze badania były bardziej obiektywne wykorzystać możemy do tego osoby trzecie. Namówmy kogoś z rodziny i sprawdźmy, gdzie powędruje jego wzrok. Przykładowo w sypialni będzie to pewnie łóżko, w łazience wanna, w salonie telewizor, sofa, lub meble.

Kiedy znajdziemy główną ogniskową możemy obrać taktykę. Jedną z dróg, którą możemy pójść jest zcentralizowanie tego punktu. Nasz wystrój, paleta kolorów, meble, ściany, czy podłoga powinny eksponować punkt skupienia. Aby tego dokonać można stosować kontrastowe kolory, na przykład ciemny przedmiot zestawić z jaśniejszymi odcieniami tego koloru w otoczeniu.

Inną alternatywą jest zmiana punktu skupienia na inny punkcie otoczenia. Powinniśmy dobrać paletę tak, aby otoczenie pochłonęło stary punkt swoim wystrojem. Najlepiej w tym celu stosować podobne barwy i odcienie. Koniecznie natomiast powinniśmy wyeksponować nowy punkt. Najlepiej przyciągają wszystkie rzeczy, które są inne, dziwne i różne. Nowy punkt skupienia jest bardzo istotny gdyż pomieszczenia, które zlewają się w jedną całość bez rzucających się w oczy miejsc są męczące i nudne.

Dobieramy kolory

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na prawidłowy wystrój wnętrza są odpowiednio dobrane kolory. Ta sztuka wymaga pewnej wytrwałości w szukaniu tego, co dla nas dobre. Bardzo ważna jest wprawa, jeżeli uda nam się dobrze wystroić jedno pomieszczenie, każde następne zadanie będzie dla nas coraz łatwiejsze.

Kolejnym sposobem jest wsłuchanie się w nas samych. Powinniśmy zapytać się sami siebie, który z kolorów działa na nas najlepiej i który najbardziej lubimy. Wybór powinien być też zależny od wielkości pomieszczenia. Jasne barwy najlepiej sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach dodając mu kilku dodatkowych metrów. Ciemne lepiej wyglądają w dużych lub wysokich pokojach. Ważne jest również, jaką atmosferę chcemy osiągnąć. Kolory możemy podzielić na ciepłe i zimne. Te pierwsze tworzą weselszą i bardziej żywą atmosferę, te drugie stonowaną i spokojną. Kolory, które chcemy wykorzystać powinniśmy sobie zanotować i parokrotnie się nad nimi dobrze zastanowić.

Zestawienia kolorów

Kolory można zestawić na trzy zasadnicze sposoby. Monochromatycznie wtedy połączenia różnią się tylko odcieniami i tonami, natomiast główny wiodący kolor pozostaje cały czas taki sam. Takie połączenia to przede wszystkim spokój, elegancja i duża klasa. Najlepiej nadają się do sypialni i salonów.

 

 

Inne zestawienie to kontrast. Połączenie dwóch kolorów może odbywać się na zasadzie przeciwieństw. Jest to bardzo trudne i wymagające wprawy połączenie. Dobrze dobrane pasuje prawie wszędzie oprócz sypialni.

Trzecim rodzajem jest zestawienie analogowe, w którym łączymy sąsiadujące ze sobą kolory. Jest to połączenie dobre do każdego rodzaju pomieszczenia.

Płynność

Jest jedną z najważniejszych rzeczy, do której powinniśmy dążyć. Bardzo zgubne może być mieszanie styli, jeśli jednak będziemy na to zdecydowani powinniśmy to zrobić subtelnie i z wyczuciem. Szczególnie często zapominamy o płynności przy dekorowaniu różnych pokoi, czego efektem jest zbytnia odmienność, która z czasem będzie coraz bardziej drażliwa.

Przykładem może być projektowanie sypialni, w której dobraliśmy stonowane, spokojne kolory zieleni. Wszystko jest eleganckie i z klasą, nie możemy tego połączyć z sąsiadującą łazienką, którą planujemy urządzić żywo i ekstrawagancko w kolorach czerwieni.

Nasz mózg i nasza podświadomość reagują na otoczenie, możemy sobie nawet z tego nie zdawać sprawy. Dobry wystrój wpływa na nas komfortowo, zły powoduje lekkie podenerwowanie. Wspomniane wyżej gwałtowne zmiany stylistyczne nie służą nikomu. Możemy mieszać style jednak wymaga to niezwykłej wprawy i tego typu eksperymenty powinniśmy zostawić raczej specjalistą lub podchodzić do nich ze szczególną ostrożnością. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie dekorowanie naszych domów w jednej stylistyce.

Zapraszamy do części drugiej…

Tagi: dekorowanie,design,wnetrz,wyposazenie,dekoracja,sztuka,dom

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.