design

ePodloga.pl / Artykuły

Dekorowanie naszych wnętrz to sztuka – cz.2

01-11-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Skala

Ważną rzeczą jest zastosowanie prawidłowej skali. Proporcje mebli powinny być determinowane wielkością pomieszczenia. Generalna zasada to stawianie dużych ciemnych mebli do przestronnych i wysokich pomieszczeń. Zbyt małe meble stworzą wrażenie pustki i dysharmonii. Mniejsze pomieszczenia wymagają natomiast mniejszych i jaśniejszych mebli. Meble to najprostsze narzędzie do tworzenia wspomnianego wcześniej punktu skupienia. Przykładowo chcąc przyciągnąć nasz wzrok meblami możemy jedną z szafek nieco zwiększyć w stosunku do pozostałych. Miejsce to zainteresuje naszą podświadomość a nasza uwaga zostanie skupiona na tym punkcie.

Oświetlenie

To kolejny temat wymagający, większej uwagi. Prawidłowe posługiwanie się światłem stwarza w pomieszczeniu klimat i eksponuje to, co w nim najlepsze. Złe ustawienie powoduje uczucie dużego nieporządku. Przede wszystkim należy pamiętać, że światło naturalne znacząco różni się od światła sztucznego. Różnica polega przede wszystkim na spektrum kolorów. Światła sztuczne mogą również mieć różną barwę i jest to zależne głównie od samych żarówek. Przykładowo żarówki żarowe świecą światłem żółtym, halogenowe mają światło zbliżone do naturalnego, natomiast fluorescencyjne świecą światłem białym.

Od barwy światła zależeć będzie barwa otoczenia. Żółte eksponuje jasne barwy i zmniejsza nasycenie ciemniejszych. Niebieskie lub białe dodaje otoczeniu chłodu i podkreśla przede wszystkim ciemne przedmioty dodając im żywych odcieni, dodatkowo jasne kolory czyni bardziej stonowane. Naturalne światło równomiernie oświetli przedmioty, które uzyskają naturalne odcienie.

Bardzo ważne jest to, aby pamiętać o dobrym ustawieniu. Powinniśmy kierować je zawsze na przedmioty będące ważnymi elementami wystroju wnętrza. Przedmioty, które są mniej estetyczne, ale potrzebne są, żeby zachować funkcjonalność pomieszczenia powinniśmy ukrywać raczej w cieniu. Przykładowo, jeżeli mamy położony bardzo ładny dywan, natomiast podłoga pod nim jest nieco mniej estetyczna powinniśmy kierować światło tak, aby kończyło się ono na granicy dywanu. Jeżeli chcemy bardziej wyeksponować całą podłogę światło powinno być ustawione pod kątem prostopadłym do niej i mieć dużą rozpiętość kątową.

 

 

Cienie w pokoju dodają klimatu i tajemnicy. Czynią pomieszczenie, nieco bardziej spokojnym i stonowanym. Jeżeli do takiego stylu dążymy powinniśmy umieszczać przede wszystkim lampy na wysokości będącej powyżej środka wysokości pokoju. Jak już wcześniej wspomnieliśmy mogą także maskować niektóre przedmioty i miejsca. Zbyt duże i nieuporządkowane cienie mogą z kolei dodać pomieszczeniom ponurości i dysharmonii.

Kreatywność

Pamiętajmy o złotej zasadzie, która mówi, że nie najdroższe meble decydują o stylowym wyglądzie pomieszczenia, ale przede wszystkim dobry pomysł. Najważniejsza jest kreatywność i oryginalne rozwiązania. Szukając ciekawych pomysłów najlepiej kierować się magazynami, zdjęciami, broszurami czy też stronami internetowymi. Nie namawiamy do kopiowaniu czegoś, co nam się podoba, ale o szukaniu i wychwyceniu tego, co dla nas i naszego domu będzie najlepsze.

Niezmiernie ważnym elementem jest wszelkiego rodzaju próbowanie i testowanie. Jeżeli jesteśmy jeszcze amatorami najważniejsze będzie nabieranie wprawy i doświadczenia. Profesjonalni dekoratorzy wnętrz robią to od lat, dlatego działają intuicyjnie i dekorowanie jest dla nich stosunkowo proste. My bez takiego doświadczenia nie zrobimy tego w kilka godzin. Stroić nasze wnętrza, szukać ciekawych rozwiązań, dodawać mu charakteru i stylu możemy latami. Prawdopodobnie zawsze będziemy chcieli coś zmienić, dlatego należy liczyć się ze stałymi wydatkami.

Czas

Jak już kilkakrotnie wspominaliśmy będziemy musieli się uzbroić w wytrwałość i dużą cierpliwość. Nie powinniśmy się spieszyć. Inwestycje w wystrój naszych domów to inwestycje długoterminowe, będą nam służyć latami i będziemy na nie patrzeć każdego dnia. Nigdy nie powinniśmy rezygnować i kierować się zasadą „no niech już będzie to”. Każdy wybór powinien być zmotywowany i pewny, inaczej wszystko skończy się niesmakiem i będziemy żałować źle wydanych pieniędzy.

Starajmy się w miarę możliwości kupować ze sklepów próbki (podłóg, farb itp.), które możemy wypróbować w domu i sprawdzić jak będą prezentować się z resztą wystroju. Jeżeli pozwala nam na to budżet lub możemy takie próbki oddawać bieżmy ich jak najwięcej. Czasami zdarzyć się może tak, że to, co w sklepie wydawało się średnio atrakcyjne w naszym domu dodaje sobie animuszu i wdzięku, przez co pasuje w nim idealnie.

Podsumowanie

Chcąc cieszyć się stylowym i oryginalnym, dobrze udekorowanym domem musimy liczyć się z wieloma rzeczami. Potrzebne nam będą pieniądze, dużo czasu, zaangażowanie, cierpliwość i wiedza. Tylko spełnienie wszystkich tych wymogów gwarantuje odniesienie pełnego sukcesu. Nagrodą będzie ogromna satysfakcja, duma oraz komfort, kiedy wrócimy zmęczeni po ciężkim dniu pracy do naszych przytulnych, zacisznych i eleganckich domów.

Tagi: dekoracja,dekorowanie,wnetrz,wystroj,wyposazenie,dom,sztuka

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.