design

ePodloga.pl / Artykuły

Dobieramy kolor naszej podłogi

02-11-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Bardzo często podłogę nazywa się piątą ścianą. Pełni ona niezwykle ważną role w wystroju całego pomieszczenia. Nie tylko ze względów funkcjonalnych, takich jak ciepło, izolacja akustyczna, komfort chodzenia, ale również ze względów estetycznych. Prawidłowo dobrany kolor i wzór pozwoli uzyskać harmonie, a ta z kolei zapewni nam przytulnie udekorowany pokój, do którego zawsze będziemy chcieli wrócić. Przy doborze odpowiedniej barwy dla naszej podłogi należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Z odpowiednią wiedzą każdy z nas może zostać dekoratorem własnych wnętrz i stworzyć w swoim domu unikatowy i stylowy klimat.

Rodzaj pomieszczenia

To, jaki kolor wykładziny, paneli, płytek czy desek wybierzemy powinno być zależne od kilku czynników. Jednym z nich jest rodzaj pokoju. W sypialniach staramy się raczej o cisze i spokój. Ma być ona ostoją i oazą, w której chcemy przede wszystkim odpoczywać po ciężkich i męczących dniach. Tam postarajmy się uzyskać raczej zbalansowane i stonowane barwy. W łazience z kolei większość z nas stawia na symbolikę koloru. Biały kojarzy nam się z czystością i dlatego też tego typu odcienie dominują w tych pomieszczeniach. W przedpokoju również decydujemy się na jasne kolory, ponieważ te lepiej maskują zanieczyszczenia i drobne rysy. Pamiętajmy, że to miejsce należy do najbardziej eksploatowanych, narażonych na ścieranie i uszkodzenia, co powoduje, że tego typu rozwiązania są bardzo funkcjonalne. Z kolei salon to wizytówka naszego domu. To w nim przyjmujemy gości i w nim spędzamy najwięcej czasu. Przy wyborze podłogi często decydujemy się na gustowne, oryginalne i wyszukane barwy. Szukamy głównie elegancji i klasy która podniesie prestiż całego domu.

Wielkość pomieszczenia

Innym ważną sprawą jest wielkość pokoju. Prawidłowo dysponując paletą barw możemy zręcznie nadać pomieszczeniu iluzorycznie kilka dodatkowych metrów kwadratowych jasnymi kolorami, gdy jest ono małe. Może to być idealny wybór do mniejszych sypialni czy kuchni. Kolorami ciemnymi raczej zawężamy przestrzeń. Wyglądają one bardzo dostojnie i elegancko na dużych metrażach. Duże salony czy przedpokoje to miejsca, gdzie ciemne kolory będą wyglądać najlepiej.

Kolor ścian

Bardzo ważnym o ile nie najważniejszym elementem wpływającym na nasz komfort jest prawidłowe zestawianie kolorów. Źle dobrane kolory wprowadzają zamęt i bałagan. Dobrze połączone dają efekt uporządkowania i harmonii. Zestawiać podłogę możemy na trzy różne sposoby w stosunku do wystroju wnętrza. Monochromatycznie, ma ona wtedy ten sam kolor, ale w innym odcieniu, co reszta pomieszczenia. Pozwala to na uzyskanie dużego balansu i spokoju w kolorystyce wnętrza. Rozwiązanie bardzo polecane do sypialni i łazienek. Możemy też kolory połączyć kontrastowo i wtedy podłoga wyraźnie oddziela się od reszty pomieszczenia. Bardzo dobre rozwiązanie dla pokoi dziecięcych lub gdy chcemy nadać pomieszczeniu trochę szaleństwa i odmienności. Ostatnim zestawieniem jest połączenie analogowe, w którym łączymy podobne ze sobą kolory. Jedno z najpopularniejszych rozwiązań towarzyszące stylistom. W przypadku pomarańczowych ścian dobieramy na przykład podłogę drewnianą w kolorze sosny. W przypadku zielonych ścian możemy położyć jasno niebieską wykładzinę. Z kolei fiolet na ścianach w łazience połączymy z zielenią naszych płytek. Są to oczywiście tylko przykłady, którymi nie musimy się kierować. Inwencje twórczą pozostawiamy każdemu z osobna.

Pamiętajmy o umiarze i dwoma związanymi z nim prostymi zasadami przy doborze kolorów naszych podłóg i ścian:

·        Zbyt podobne kolory mogą zlać się w jedną całość, co spowoduje utratę przestrzeni i trójwymiarowości.

·        Zbyt kontrastowe zestawienia mogą razić i być niemiłe dla oczu, przez co źle wpływać na nasze samopoczucie.

 

Ciepły, zimny, neutralny…

Kolory mogą powodować w nas różne emocje. Związane jest to z naszą podświadomością i interpretacją kolorów przez mózg, który po uzyskaniu bodźca w postaci promieni docierających do niego przez oczy wysyła różne impulsy. Bardzo często przy określaniu stanu, jaki powodują konkretne kolory zestawia się je pod kątem ich „temperatury”, jaka nam się z nimi kojarzy. Mianem kolorów zimnych określamy na przykład niebieski lub zielony. Kolory te kojarzą nam się z wypoczynkiem i spokojem oraz dużą równowagą w stosunku do środowiska i mają charakter bardziej formalny. Kolory takie jak żółć, pomarańcz, czerwień to kolory ciepłe. Kojarzone z zabawą, szaleństwem, ekscytacją. Tego typu kolory są najlepszym rozwiązaniem w miejscach gdzie przebywamy całą rodziną na przykład jadalnie, kuchnie lub pokoje dziecięce. Kolory neutralne to z kolei biały, szary, czarny. Podłogi w tych kolorystykach są uniwersalne i można je stosować z powodzeniem w każdego rodzaju pomieszczeniach.

 

 

Określenia

Bardzo często producenci, określają kolory bardzo różnymi nazwami. Przykładowe z nich to „szum oceanu”, „letni powiew wiatru”, czy „wściekły pomarańcz”. Mają one działać na zasadzie skojarzeń, pobudzić naszą wyobraźnie i puścić do nas przysłowiowe „oczko”. Przy wyborze płytek czy dywanów nie powinniśmy kierować się nazwami. Kolor, który spodobał nam się w sklepie już na chłodno po przemyśleniu wyboru w domu może tracić na atrakcyjności. Nie dajmy się ponieść emocją. Niech wybór koloru naszej podłogi będzie przemyślany. Pamiętajmy, że ściany łatwo w każdej chwili przemalować, natomiast podłogę układamy na znacznie dłużej i jej zmiana nie jest już taka prosta. Podłogi są raczej inwestycjami długoterminowymi, dlatego kolor powinien być dobrany rozsądnie.

Oświetlenie

Wybrany z katalogu lub ze sklepu kolor może zupełnie inaczej wyglądać w naszym domu. Spowodować może to przede wszystkim różne oświetlenie. W sklepach mamy zazwyczaj sztuczne światło fluorescencyjne (świetlówki), podczas gdy w dzień przez okna w naszych domach dochodzi światło naturalne. Różnią się one przede wszystkim różnym spektrum koloru. Co więcej, nawet same światła sztuczne mogą różnić się między sobą. Lampy fluorescencyjne to światło chłodniejsze bardziej niebieskie (podłogi w nim mogą wyglądać na ciemniejsze i bardziej stonowane), podczas gdy zwykła żarówka żarowa to już światło bardziej żółte. Podkreśla ono bardziej kolory jasne, natomiast czyni wyblakłymi i mniej żywymi kolory ciemne. Najlepszym rozwiązaniem jest brać zawsze próbki i przed ostatecznym wyborem sprawdzić jak wyglądają one w naszym domu.

Wspólny wybór

Ostatnią rzeczą, o jakiej musimy pamiętać to sprawa „odczucia” kolorów. Każdy z nas inaczej interpretuje dany kolor, dlatego wybierając podłogę decyzja powinna być wspólna dla wszystkich domowników. Nie bądźmy egoistami i starajmy się szukać idealnej barwy dla każdego, kto z nami mieszka.

 

Podsumowanie

Decyzja o tym jak wyglądać powinna nasza podłoga jest po jej funkcjonalności i przeznaczeniu najważniejszą, jaką powinniśmy się kierować. Nie jest to decyzja łatwa, wymaga cierpliwości i szukania tego, co będzie dla nas najlepsze. Z odpowiednią wiedzą szukanie może być dla nas dobrą zabawą a prawidłowo dobrany kolor podłogi nagrodą na długie lata jej użytkowania.

Tagi: dobieramy,dobieranie,kolor,podloga,podlogi,wystroj,design,dom,wnetrz

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.