design

ePodloga.pl / Artykuły

Podłoga drewniana do łazienki

Podłoga drewniana do łazienki

20-10-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

W mentalności ogółu społeczeństwa utarło się, że do łazienki nadają się tylko płytki ceramiczne. Mało kto wyobraża sobie, że można w łazience położyć drewno, bo przecież drewno nie jest odporne na wilgoć. W kontakcie z wodą pochłonie ją i szybko ulegnie uszkodzeniu. Będziemy musieli ją zdemontować, a cała inwestycja będzie tylko wyrzuconymi pieniędzmi w błoto. Czy w istocie tak jest? I tak i nie. Jest to prawda, jeżeli wybierzemy drewno które nie jest odporne na wilgoć. Kłamstwem natomiast, jeżeli z odpowiednią wiedzą zdecydujemy się na wilgocio-odporny odpowiedni gatunek drewna egzotycznego. Zauważymy wtedy, że taka podłoga idealnie nadaję się do takiego pomieszczenia. Podkreśli ona charakter wnętrza, uczyni je bardziej stylowym i przyjemniejszym w użytkowaniu. Entuzjastów takiego sposobu wykończenia łazienek jest coraz więcej i być może za jakiś czas, to właśnie drewno stanie się standardem wykończenia łazienek, a nie jak dotąd płytki ceramiczne. W tym artykule nie chcemy zniechęcać do stosowania glazury w łazience ale raczej pokazać jak ciekawym rozwiązaniem może być odpowiednio dobrane drewno.

 

Dla zdecydowanej większości gatunków drewna woda jest bardzo szkodliwa. Zaczyna wsiąkać w powierzchnie zwiększając tym samym jego gęstość. Podłoga zacznie pęcznieć, czego skutkiem jest uszkodzenie łączeń między nimi, a tym samym uszkodzenie całej podłogi. Najprościej mówiąc dzieje się tak dlatego, że drewno ma wysoki współczynnik skurczu (promieniowy). Każdy z gatunków drewna charakteryzuje się innym współczynnikiem skurczu i wpływa na niego szereg różnych czynników. Przykładowo w zależności od gatunku - dąb ma ok. 9%, brzoza ok. 10% , a buk aż 12%. Wartości te różnią się procentowo w niewielkim stopniu. Jednakże w odniesieniu do zachowania się w kontakcie z wodą różnice te mogą być już znaczące. Im większy współczynnik skurczu tym drewno szybciej podda się szkodliwemu działaniu wody. Gatunki odporne na wodę mają promieniowy współczynnik skurczu poniżej 6%. Częściej można się spotkać z klasą stabilności drewna, która zależy od współczynnika skurczu. Wprowadzona została żeby ułatwić oznaczenie paneli pod kątem odporności na wilgoć. Im wyższa klas stabilności tym drewno jest odporniejsze. Drewno całkowicie wodoodporne jest oznaczane najwyższą klasą IV.

 

 

A jak w tej sytuacji zachowują się panele? W ich strukturze nie ma prawdziwego drewna, a jedynie płyta HDF pokryta laminatem. Otóż płyta HDF zachowa się podobnie jak drewno i również zacznie pęcznieć. Jedyne co będzie odróżniać płyty HDF to czas po jakim się ostatecznie podda. W ich przypadku największą role odgrywa ich gęstość. Wykonane z najgęstszej płyty panele mogą wytrzymać powyżej 10h, najmniej gęste mogą zacząć pęcznieć po paru minutach.

 

Wiemy już czego należy unikać kiedy mamy zamiar położyć drewno w łazience. Co zatem będzie się do tego nadawać? Najlepsze będą gatunki egzotyczne ze wspomnianym już wcześniej współczynnikiem skurczu poniżej 6% (IV najwyższa klasa stabilności). Z popularniejszych gatunków może to być na przykład palisander, merbau, mahoń, iroko, bambus, teak. Drewna te są również bardzo odporne, dlatego znalazły szerokie zastosowanie przy budowie tarasów, basenów, czy nawet statków. Na pewno wyżej wymienione gatunki sprawdzą się i na naszej podłodze.

Należało by jeszcze dodać, że nie tylko są odporne na wodę, uszkodzenia mechaniczne i ścieranie, ale mają również wiele innych walorów. Jednym z nich jest przede wszystkim unikalna, charakterystyczna barwa oraz niepowtarzalny rysunek (wzór). Każdy z nich z pewnością uatrakcyjni każde wnętrze, w tym na pewno łazienkę. Z dobrze dobranymi kolorami ścian może utworzyć niezwykły dla oczu efekt czyniąc nawet zwykłą kąpiel czymś mistycznym i bajkowym. Możemy wybierać w szlachetnym i ciemnym palisandrze czyniąc naszą łazienkę bardziej dostojną. Oliwkowo czekoladowe iroko nada ciepłego wyrazu, mocny żywy ciemny brąz merbau nada pewności i pazura pomieszczeniu, a paskowany bambus sprawi, że będziemy mogli chwalić się unikatowym i nader oryginalnym wnętrzem.

 

Nie tylko wygląd podłogi sprawi, że w łazience będziemy czuli się bardzo komfortowo. Chodzenie po samej podłodze też będzie przyjemniejsze, przede wszystkim jeśli chodzi o ciepło. Drewno jest bardzo dobrym izolatorem, dlatego chodząc po nim boso zabiera nam ciepło ze stóp bardzo powoli co daje nam złudne wrażenie ciepłej podłogi. Płytki ceramiczne, kamień czy marmur lepiej przewodzą ciepło, tym samym chodząc po nich szybciej nam je zabierają pozostawiając wrażenie zimnej podłogi. W tym miejscu należało by wspomnieć o ogrzewaniu podłogowym. W przypadku drewnianej podłogi jest zupełnie zbędne, natomiast w przypadku podłogi pokrytej płytkami ceramicznymi taka instalacja jest niezbędna do zachowania komfortu w postaci ciepłej podłogi. Oprócz ciepła chodząc po drewnianej podłodze poczujemy strukturę drewna (nie u wszystkich gatunków), czyli pewne naturalne niewielkie nierówności powierzchni. Sprawia to, że taka podłoga jest o wiele milsza w dotyku i wygląda o wiele ładniej niż pokryta płytkami ceramicznymi. Z praktyczniejszego punktu widzenia drewniana podłoga jest również mniej śliska i łatwiejsza w czyszczeniu.

 

Jeżeli będziemy chcieli, żeby nasza drewniana podłoga przypominała płytki możemy się zdecydować na deski z tzw. V-Fugą. Jest to 1-2mm wgłębienie w połączeniu desek, które imituje prawdziwą fugę i sprawia wrażenie prawdziwych płytek.

 

Podłoga drewniana jest też lepszym izolatorem akustycznym. Używając fachowego określenia ma ok. 15 razy większy współczynnik absorpcji dźwięku (0.15) od klejonych kafelek czy marmuru (0.1). Dlatego chodząc po podłodze lub upuszczając na nią przedmiot lepiej wytłumi dźwięk. Nada to łazience bardziej relaksacyjnego i spokojnego klimatu oraz pozwoli po ciężkim dniu lepiej nam się w niej odprężyć.

 

Podsumowując:

 

Nie każde drewno możemy położyć w naszej łazience. Jeżeli decydujemy się na taki krok musimy wybrać egzotyczny gatunek, który będzie odporny na wilgoć. Drewno dzięki swoim specyficznym właściwością oprócz atrakcyjnego wyglądu umili nam kilkoma innymi atrybutami pobyt w łazience. Sprawi, że chodząc po odczujemy ciepło i miłą strukturę oraz będziemy mniej narażeni na poślizg. Ponadto drewno lepiej wyciszy całe wnętrze. Koniecznie należy też wspomnieć o tym, że podłoga drewniana jest podłogą ekologiczną. Zalet jest zatem sporo. Jedyną wadą może być wysoka cena w porównaniu do płytek ceramicznych. Cena jednego metra kwadratowego to koszt ponad 200zł, jednak w odniesieniu na przykład do marmuru czy granitu jest bardzo optymalna. Należy również pamiętać o wysokich kosztach instalacji ogrzewania podłogowego, które w przypadku podłogi drewnianej mogą być pominięte.

 

 

Tagi: podloga,drewniana,deski,parkiety,lazienka,design,wnetrze,wystroj,wilgoc,egzotyki,drewno

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.