design

ePodloga.pl / Artykuły

Zestawiamy kolory

06-11-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na to jak widzimy świat są połączenia różnych barw. Choć nie potrafimy tego logicznie wytłumaczyć harmonijne zestawienia powodują u nas miłe odczucia, natomiast źle dobrane kolory będące w swoim sąsiedztwie mogą wywołać w nas pewien niepokój, rozdrażnienie i uczucie dyskomfortu. W procesie tym działa przede wszystkim nasza podświadomość i nie mamy na to wpływu. Świat kolorów rządzi się swoimi prawami i czasami bardzo trudno wytłumaczyć je logicznymi definicjami. Poruszamy się po omacku szukając intuicyjne tego, co nam się podoba. Każdy z nas ma inną wrażliwość na percepcje barw stąd też różne upodobania. Jednym niektóre kolory i stylistyki podobają się bardziej, innym mniej, natomiast wszystkie dobrze udekorowane pomieszczenia łączy jedno, harmonia. I tego zagadnienia dotyczyć będzie poniższy artykuł.

 

 

Harmonią kolorów nazywamy spełnienie pewnych reguł, które sprawiają u nas wrażenie uporządkowania. Wydaje nam się, że kolory nie toczą ze sobą wojny o to, który bardziej w naszych oczach ma być wyeksponowany. Wzajemnie się uzupełniają i tworzą jedną wspólną całość.

Nasze oko rozróżnia około 6 milionów kolorów, dlatego mamy, w czym wybierać. Producenci dołożyli wszelkich starań, aby dać nam dokładnie to czego potrzebujemy. Obecnie rynek, oferuje nam bardzo szeroką gamę ofert, w której możemy dowolnie wybierać, szukając połączeń, które najlepiej podkreślą charakter naszego wnętrza, będą wyrażeniem nas samych i tych, z którymi będziemy czuć się dobrze i komfortowo.

O tym jak trudne jest połączenie kilku kolorów przekonał się każdy, kto chociaż raz zmierzył się z wyborem podłogi, koloru ścian, sufitu czy też mebli. Wiedzą o tym dobrze dekoratorzy wnętrz, którzy na co dzień doradzają klientom. Na wstępie stwierdziliśmy, że każdy ma inną wrażliwość na widzenie kolorów. Po co więc ktoś miałby nam doradzać? Nie zaprzeczamy temu, istotnie każdy z nas inaczej czuje, jest natomiast kilka uniwersalnych schematów, które mogą posłużyć nam za drogę w labiryncie barw i odcieni.

Zestawienie monochromatyczne

To schemat, w którym używamy wariacji tylko jednego koloru zmieniając jego nasycenie, ton i cień. Pokoje urządzone w stylistyce jednokolorowej dają wrażenie dużego spokoju i elegancji. Wyglądają też na bardzo zbalansowane.

Dużą pułapką natomiast może być na przykład zestawianie zbyt bliskich sobie kolorów. Skutkować może to efektem tzw. „zlania” się barw w jedną całość. Stracić możemy wtedy nieco na przestrzeni i trójwymiarowości pomieszczenia. Jeśli chodzi o połączenia podłogi ze ścianami warto zestawiać jak najbardziej różne sobie odcienie. Podłoga jasno-żółta ładnie wyglądać będzie w połączeniu z odcieniem żółci wpadającym powoli w pomarańcz, a z kolei jasno brązowe ściany dobrze wyglądać będą na tle podłogi w ciemnym orzechu.

Inną ślepą uliczką dosłownie i w przenośni mogą być ciemne kolory. Jak wiemy tego typu barwy pochłaniają znacznie bardziej światło, dlatego też w założeniu monochromatycznym decydując się na przykład na brąz (czerń kompletnie nie powinna wchodzić w rachubę) cały pokój będzie bardzo ciemny.

Zestawienie kontrastowe

Polega na połączeniu przeciwnych sobie kolorów (czerwony z zielonym, niebieski z pomarańczowym, lub żółty z fioletowym itp.). Jest to najbardziej ryzykowne i trudne łączenie kolorów wymagające dużego dystansu i wyczucia. Zestawienie takie daje największy wachlarz możliwości, jeśli chodzi o wpływ na nasze odczucia. Możemy uzyskać intrygujące połączenia z nutą tajemniczości, lub też nadać wnętrzu szalonego i nieco bajkowego charakteru.

W przypadku tego typu połączeń najgorszy jest przepych. Bardzo łatwo możemy mówiąc najprościej „przesadzić” i spowodować duży bałagan. To z kolei może się bardzo niekorzystnie odbić na nas. Wchodząc do pokoju z kolorami zbyt agresywnymi możemy czuć się przytłoczeni. Takie pomieszczenie nie będzie nam się kojarzyć z relaksem i odpoczynkiem.

W przypadku podłóg szczególnie duży wybór, jeśli chodzi o różnorodność odcieni, mamy w przypadku wykładzin. Podłogi drewniane mają raczej stonowane kolory. Płytki to również w dużej mierze schematy monochromatyczne i harmonijne. Natomiast wykładziny, w tym głównie dywany, oferują dużą gamę praktycznie wszystkich kolorów.

Zestawienie to bardzo dobrze sprawdza się w pokojach dziecięcych. Dzieci są ciekawe, lubią inność i różnorodność. Dlatego odpowiednie dysponując paletą kolorów możemy dodać im jeszcze więcej zabawy i szaleństwa.

Zestawienie analogowe

W tego typu schemacie łącząc kolory wybieramy te sąsiadujące ze sobą (np. niebieski z zielonym, żółty z pomarańczowym, czerwony z brązowym). Tego typu dobrze dobrane połączenia gwarantują bardzo wyszukany i bogaty wygląd pomieszczenia.

Podobnie jak w zestawieniu kontrastowym i tu możemy uzyskać bardzo różne efekty. Stosując kolory jaśniejsze uzyskamy bardziej ciepły i żywy pokój. Stosując przykładowo połączenia niebieskiego z zielonym bardziej go stonujemy i uspokoimy. W takich pomieszczeniach lepiej będzie nam się odpoczywać.

W tym przypadku, kluczem do sukcesu również jest umiar. Nie łączmy zbyt dużej ilości kolorów. Jeśli przedobrzymy, spowodujemy dysharmonie, nieład i ogólne wrażenie kiczu.

 

Tagi: kolor,kolory,kolorow,zestawiamy,design,wystroj,wnetrz

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.