fachowo

ePodloga.pl / Artykuły

Marmur i inne kamienie naturalne.

23-03-2012, opracowanie: ePodloga.pl

 

 

Istnieje kilka różnych rodzajów kamienia naturalnego, które znajdują zastosowanie w mieszkaniach i obiektach użyteczności publicznej. Ich zastosowanie jest bardzo zróżnicowane i obejmuje posadzki, blaty, ściany, kominki oraz fasady zewnętrzne. Często każdy polerowany kamień nazywany jest „marmurem”. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że jest to innego rodzaju kamień, gdyż marmur nie nadaje się do pewnych zastosowań.

 

Marmur nie jest najtwardszym z kamieni naturalnych i nie zaleca się układać go na podłogę w pomieszczeniach o bardzo dużym natężeniu ruchu. Chociaż w typowych domowych warunkach może sprawować się bardzo dobrze. Jedyna rzecz, do której marmur nie nadaje się całkowicie to blaty kuchenne. Wytrzymałość marmuru znacznie się pogarsza pod wpływem wszelkiego rodzaju kwaśnych płynów.

 

W mieszkaniu marmur najczęściej wykorzystujemy na parapety, dekoracje kominka, wiatrołapu, podłogę i ściany w łazience oraz elementy dekoracyjne umywalki, wanny lub prysznica.

 

Niektóre płytki marmurowe są przetwarzane i nadawany jest im estetyczny wygląd postarzanego marmuru. Proces odbywa się wewnątrz dużego bębna wypełnionego pisakiem. Po pewnym czasie, rogi płytek zostają zaokrąglone a krawędzie lekko wyszczerbione, w wyniku czego płytki wyglądają na zużyte.

 

 

Wcześniej zapomniany marmur, odżył w ostatnich latach, Szczególnie widać jego liczne wykorzystanie w blatach łazienkowych i różnego rodzaju dodatkach. Dzięki szerokiej gamie kształtów, kolorów, rozmiarów i wzorów marmuru można używać zarówno do wykładania całych powierzchni jak i wyrazistych akcentów wśród innych płytek. Liczba stylowych akcentów dekoracyjnych, które można uzyskać jest praktycznie nieograniczona.

 

Inne rodzaje kamienia naturalnego to m. in. granit, trawertyn, wapień, łupek i piaskowiec. Z tej grupy granit jest zdecydowanie najbardziej wszechstronny. Z względu na swoją gęstość nie jest chłonny, a tym samym wysoce odporny na zabrudzenia i plamy. To sprawia, iż granity idealnie nadają się na blaty kuchenne. Gęstość i wytrzymałość granitu sprawiają również, że doskonale nadaje się do zastosowań zewnętrznych.

 

Trawertyn to bardzo popularny kamień naturalny, który jest używany w zastosowaniach mieszkalnych i komercyjnych. Najbardziej typowe zastosowania obejmują wewnętrzne i zewnętrzne ściany oraz podłogi. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli zbudowanej głownie z trawertynu to starożytne Koloseum w Rzymie.

 

Wapień najczęściej stosuje się w budownictwie, ponieważ jest stosunkowo miękki, a co za tym idzie łatwiej z nim „pracować”. Jest to również jeden z bardziej zróżnicowanych kamieni naturalnych. Niektóre z jego zastosowań obejmuje blaty, płytki ścienne i podłogi. Jednakże, ze względu na swoją wytrzymałość wapienie, nie są polecane na posadzki do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu. O wytrzymałości wapienia może świadczyć fakt, że ściany w piramidach egipskich zostały wykonane z tego surowca.

 

Łupek to trwały kamień, o strukturze warstwowej. Dzięki czemu można podzielić go na cienkie arkusze. Wśród jego zastosowań najczęściej spotkać można - płytki podłogowe, blaty i dachówki. Od starożytności łupek używany jest także jako kamień elewacyjny.

 

Piaskowiec jest popularny kamień używany do elewacji kominkowych, kominów, murów oporowych, chodników oraz jako kamień elewacyjny.

 

Polecamy również:

 

- Płytki ceramiczne - czyszczenie.

 

- Czyszczenie fug - renowatory i markery.

 

Tagi: marmur, podłoga, wykończenie wnętrz, kamienie

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.