fachowo

ePodloga.pl / Artykuły

Profesjonalne metody czyszczenia wykładzin – bonetowanie

27-11-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Bonetowanie to metoda polegająca na użyciu specjalnych do tego urządzeń. Są to polerki lub szorowarki wzbogacone o tzw. pad do bonetowania. Jest on wykonany z wełny, sztucznego jedwabiu lub polipropylenu i zamocowany do obracającej się tarczy. Tego typu metoda jest bardzo zbliżona swoim działaniem i sposobem aplikacji do polerowania powierzchni drewnianych. Jako jedna z profesjonalnych metod czyszczenia jest również bardzo prosta w użyciu dlatego też cieszy się ona dużą popularnością wśród profesjonalnych firm sprzątających.

Pady przed samym czyszczeniem są ponadto zanurzane w wodzie lub w odpowiednich środkach do bonetowania i dokładnie wyciskane. Dlatego też tego typu metoda odbywa się prawie na sucho i nie wymaga późniejszego suszenia wykładziny. Pewien stopień wilgoci padów zabezpiecza lepiej włókna przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Pad jest przymocowany specjalnym mechanizmem blokowym do tarczy przez co nie ma prawa z niej „wyskoczyć”.  Tarcza jest obracana dzięki silnikowi z prędkością 175 obrotów/min. Większe obroty zbytnio zagrzewały by wykładzinę na wskutek dużego tarcia.

Pady powinny być wymieniane co jakiś czas w momencie kiedy przestają absorbować brud. Jednakże wydajność takiego padu jest bardzo duża. Bardzo często stosuje się również karbonizowaną wodę zwiększającą efektywność takiego pada przez co lepiej chłonie on brud i zmniejsza współczynnik pH.

Metoda bonetowania jest zalecana prawie do każdego typu wykładzin. Wyjątkiem są wykładziny tkane i tuftowane o runie ciętym (saxony, welur itp.). Bardzo dobrze sprawdza się natomiast na wykładzinach supełkowych, igłowych i flokowanych. Rodzaj materiału włókien nie ma większego znaczenia. Należy pamiętać tylko ,że niektóre detergenty do bonetowania zawierają wysoki stopień stopnia jasności, aby rozjaśnić wykładzinę. W przypadku ciemnych barw może to sprawić ,że kolor stanie się nieco wyblakły.

 

 

Zalety bonetowania:

·        Niski koszt (jednorazowy koszt maszyny)

·        Niski koszt usługi (w przypadku korzystania z innych firm)

·        Szybki czas schnięcia wykładziny (ok. 30min)

·        Szybki czas czyszczenia

·        Uniwersalne zastosowanie

·        Brak powstawania osadu

Wady bonetowania:

·        Brak zastosowania w wykładzinach tuftowanych i tkanych z runem ciętym

·        Pewne narażenie włókien na uszkodzenia mechaniczne

·        Ścieranie może powodować ubicie runa

·        Czyszczenie powierzchniowe (pod i między runem brud pozostaje nienaruszony)

Bonetowanie zatem ma swoją ściśle określoną role. Może być dobrym uzupełnieniem metody ekstrakcyjnej. Jest najlepszym sposobem dla wykładzin supełkowych o dużej ich gęstości. I dodatkowo jest jedną z najtańszych metod na rynku. Proces takiego czyszczenia należy powtarzać najlepiej kilka razy w roku.

Tagi: czyszczenie,profesjonalne,czyscic,wykladziny,dywanowe,bonetowanie

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.