fachowo

ePodloga.pl / Artykuły

Profesjonalne metody czyszczenia wykładzin – szamponowanie

25-10-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Szampon do wykładzin jest specjalnego rodzaju krystalizującym detergentem przeznaczonym do czyszczenia tego typu posadzek. Bardzo ogólna zasada działania opiera się na wytworzeniu cienkiej warstwy piany która przyciąga i zatrzymuje brud i zanieczyszczenia. Taka warstwa następnie zasycha i jest usuwana wraz z brudem na przykład poprzez odkurzanie.  W celu osiągnięcia lepszych efektów jak chodzi o samą pianę często stosuje się specjalnego rodzaju jej zbijacze oraz wykorzystuję się do rozprowadzania szamponu szorowarki wyposażone w specjalne pady.

Jakość szamponu

Dobry szampon zatem to taki który będzie w stanie stworzyć odpowiednią ilość trwałej piany. Tylko ona gwarantuje efektywność i skuteczność czyszczenia. Składniki i zasada działania jest bardzo podobna do szamponów do włosów. Jednym z podstawowych najczęściej używanych składników jest tzw. laurylosiarczan sodu lub amonu. Ze względu na pewne obawy odnośnie toksyczności tego środka używanie szamponów jest sprawą wciąż kontrowersyjną z powodu pewnych niekorzystnych (choć niepotwierdzonych) skutków działania na środowisko. W większości szamponów stężenie tego składnika sięga nawet 30% masy całej substancji. To on zapewnia o jakości utworzonej piany.

Drugim najważniejszym składnikiem jest roztwór mydła potasowego lub amoniowego. Jest on podstawowym środkiem myjącym. Rozbija on wiązania elektrostatyczne tworzące się pomiędzy cząsteczkami brudu ,a włóknami w wykładzinie.

Ponieważ rozprowadzanie szamponu opiera się na szorowaniu i wcieraniu go w powierzchnie musi on być też odpowiednio śliski ,aby chronić runo wykładziny przed uszkodzeniami mechanicznymi. Szampony używane w połączeniu z wodą (rozpuszczalne) powinny zawierać odpowiedni składnik odpowiedzialny za zmiękczanie wody.

 

 

Kontrowersje

Metody szamponowania mają swoich zarówno zwolenników jak I sporą rzesze przeciwników. Stąd też ich miejsce w przemyśle czyszczącym jest raczej pośrednie. Głównym zarzutem stawianym tego typu metodom czyszczenia jest szybkie ponowne przyciąganie brudu poprzez duże naelektryzowanie podłogi i jej lepkość. Zwolennicy z kolei odpierają te zarzuty tłumacząc taki stan rzeczy nieumiejętnym aplikowaniem szamponu i przede wszystkim niedokładnością w kolejnych etapach czyszczenia. Bardzo ważne na przykład jest często pomijane wstępne dokładne odkurzenie powierzchni przed aplikacją szamponu. Innymi mało profesjonalnymi działaniami są na przykład: używanie słabej jakości szamponu, stworzenie złych warunków do schnięcia wykładziny, brak późniejszego odkurzania wykładziny na sucho i wiele, wiele innych. Stąd też zapewne prawda leży po obu stronach ,a metoda ta zawsze będzie wzbudzać kontrowersje.

Jeszcze jednym spornym i dyskusyjnym elementem metod szamponowania jest tzw. rozjaśnianie wykładzin. Niektóre z marek do swoich wyrobów dodają specjalne formuły odpowiedzialne za optyczne polepszenie jakości włókien wykładzin. Dzieje się tak za sprawą związków które wnikając w włókna zamieniają następnie ultrafioletowe promienie w światło widzialne. Początkowo efekt jest bardzo estetyczny, jednakże w opinii większości panuje przekonanie ,że jest to efekt tylko tymczasowy, a końcowym skutkiem jest tworzenie się mało już estetycznej żółtej barwy włókien. Usunięcie tego typu przebarwień może być później bardzo trudne.

Ekologia

Niektórzy producenci w myśl kampanii ekologicznych przyjaznych środowisku sprzedają bardziej organiczne wersje swoich szamponów. Chemiczne detergenty i środki dezodoryzujące zastępowane są w nich ziołowymi i naturalnymi koncentratami i substancjami. Tego rodzaju rozwiązania zyskują coraz większą popularność w tego typu metodach.

Podsumowanie

Szamponowanie z pewnością ma więc swoje wady i swoje zalety. Ciężko zatem o jednoznaczną opinie. Świat profesjonalnych usług czyszczących pewnie w dalszym ciągu będzie podzielony na tych którzy są do szamponów przekonani i tych którzy przekonać się nie dają. Nam pozostaje stanąć z boku ,a ewentualną subiektywną opinie pozostawić każdemu z osobna.

Tagi: czyszczenie,czyscic,profesjonalne,metody,czyszczenia,wykladziny,dywanowe,szamponowanie

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.