fachowo

ePodloga.pl / Artykuły

Stopień zmiany barwy

Stopień zmiany barwy

03-11-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Decydując się na podłogę z desek lub na parkiet należy zdawać sobie sprawę, że drewno jest materiałem naturalnym, który reaguje na różne warunki atmosferyczne. Pod wpływem promieni UV i kontaktu z tlenem z czasem zmieni ono swoją barwę. Największe zmiany mogą wystąpić w początkowym okresie użytkowania podłogi (pierwsze 6 miesięcy). W celu uniknięcia niespodzianek powinniśmy zorientować się wcześniej, które gatunki podatne są na tego typu zmiany. Szczególna uwagę powinniśmy zwrócić na egzotyki.

 

Białe drewno odbija prawie wszystkie promienie słoneczne, natomiast ciemne prawie wszystkie pochłania. Dlatego z czasem ciemniejsze podłogi stracą trochę swój żywy kolor. Innymi słowy po prostu blakną. Chcąc utrzymać podłogę w jak najlepszej kondycji, powinniśmy podłogę odpowiednio impregnować. Jak już wcześniej wspomnieliśmy na stabilność koloru wpływa głównie gatunek. Nie jest to jedyny czynnik, ponieważ znaczenie może mieć także przekrój. Bardziej stabilne względem zmian koloru są deski z przekrojem poprzecznym, gorzej radzą sobie natomiast te z przekrojem podłużnym. Innym, choć już mniej znaczącym czynnikiem może być sposób wykończenia (olej lub lakier). Lakiery często posiadają różnego rodzaju filtry, które w pewnym stopniu chronią podłogi przed działaniem promieni UV.

 

Nie zaleca się dawania dywanu na drewniane podłogi, bowiem w ten sposób zasłonimy jej część przed promieniami słonecznymi, pozostała natomiast wystawimy na ich działanie. W miejscu gdzie jest dywan zmiany koloru będą przebiegać znacznie wolniej. Jeżeli koniecznie chcemy mieć dywan i jest on mały powinniśmy w miarę możliwości zmieniać jego położenie, tak żeby odsłonięta była raz jedna raz druga część podłogi.

 

Szczególnie należy pamiętać o impregnacji i konserwacji podłogi odpowiednimi środkami. Najlepiej stosować te sprawdzone na rynku, znanych i cenionych firm, natomiast podejrzane i mało znane chemikalia zostawić na półce. Takie środki mogą być przyczyną punktowych trwałych zmian ubarwienia lub w najgorszym przypadku zniszczyć naszą podłogę. Stosowanie prawidłowych konserwantów i impregnatów zwiększy trwałość i żywotność barwy. Więcej na temat konserwacji i impregnacji znaleźć można w artykułach dotyczących użytkowania podłogi.

 

 

W temacie oceny i zmiany barwy nie opracowano jeszcze normy (ogólnie zaakceptowanej procedury badawczej), stąd też na rynku panuje mały bałagan. Każdy robi to po swojemu (różnymi metodami), dlatego jeśli znajdziemy dwie odmienne informacje na temat zmiany barwy przez konkretny gatunek nie koniecznie wiązałoby się to z popełnieniem przez któreś źródło błędu, a wspomnianą wcześniej samowolą w sposobie oceniania. Innym problemem jest trudność wytłumaczenia, czym jest zmiana o „jeden ton” koloru. Chcąc w jakimś stopniu to uporządkować, dokonaliśmy analizy wyników różnych producentów i podzieliliśmy je na dwie zasadnicze grupy. Drewno w miarę stabilne pod kątem zmian ubarwienia i takie, u którego zmianę zauważymy po pewnym czasie użytkowania - (warunkiem jest, kontakt podłogi z promieniami UV).

 

Gatunek

Zmiana mało widoczna (1-2 tony)

Zmiana widoczna (3-4 tony)

 

Dąb

X

 

Dąb Czerwony

X

 

Buk

 

X

Buk parzony

 

X

Klon

 

X

Jesion

X

 

Brzoza

 

X

Olcha

 

X

Orzech

 

X

Akacja

 

X

Wiśnia

X

 

Wenge

 

X

Jatoba

 

X

Merbau

 

X

Sapella

 

X

Badi

X

 

Dousie

 

X

Kempas

 

X

Ipe

 

X

Lapacho

 

X

Tali

X

 

Padouk

 

X

Iroko

X

 

 

Tagi: stopien,zmiany,barwy,barwa,drewno,egzotyki

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.