fachowo

ePodloga.pl / Artykuły

Wykładziny – rodzaje runa

04-09-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Runo wykładziny to jej górna warstwa wierzchnia ,która widzimy patrząc na nią i którą czujemy gdy jej dotykamy lub po niej chodzimy. Obecnie istnieje kilka podstawowych rodzajów, które potem mogą się łączyć ze sobą tworząc mieszanki. W artykule tym przyjrzymy się i omówimy każdy rodzaj z osobna.

Rodzaj runa determinowany jest przede wszystkim sposobem wykonania wykładziny. W przypadku wykładzin igłowanych jest ono dla wszystkich takie samo. Charakteryzuje się przede wszystkim dużą twardością i sztywnością. Swoim wyglądem przypomina filc i z pewnością jest najmniej komfortowe w dotyku. W przypadku wykładzin flokowanych również możliwości nie ma ze względu na konkretny typ wykonania. W tego typu wykładzinach runem są gęsto ubite włókna położone jedno obok drugiego. I mogą się one różnić tylko tą gęstością i wysokością (możliwości wzorów trójwymiarowych). Różnorodności runa występują natomiast w przypadku wykładzin tuftowanych i tkanych. Omówmy pokrótce każdy z nich

 

 

Istnieją dwa podstawowe rodzaje runa ,które mogą mieć swoje mutacje i mieszanki:

·        Supełkowa (Berber) – W której przędza wchodzi i wychodzi w podłoże. Każda wykładzina jest w pewnym momencie produkcji supełkowa.

§  Jedno-warstwowa – To taka w której wszystkie supełki mają tą samą wysokość.

§  Wielo-warstwowa – Supełki mogą mieć różne wysokości.

·        Ścięte (Cut) – To takie w którym supełek jest ścięty i dzieli się na dwie części.

§  Saxony - Włókna są ze sobą skręcone, ale nie tworzą supełka

§  Welur (Plush) – Włókna są proste i nie tworzą supełka.

Supełkowa (Berber) – Najbardziej podstawowa i powszechna tekstura wykładzin złożona z pojedynczych supełków. Cechuje się największą ze wszystkich odpornością i wytrzymałością.

 

Supełkowa wielopoziomowa (Multilayer Berber) – Tekstura również złożona z supełków jednak mają one różne wysokości względem siebie przez co pozwala to na uzyskanie pewnego trój wymiaru. Każdy z supełków może mieć różną wysokość, zależną od odpowiedniego zaprogramowania chwytaka w procesie produkcyjnym.

Saxony – Podstawowa tekstura cięta. Włókna są ze sobą skręcone i tym samym bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Runo jest przycinane bardzo równo specjalnymi maszynami. Jest to styl najbardziej utożsamiany z „normalnym” dywanem. Z powodzeniem stosowany w każdego rodzaju pomieszczeniach. Nadaje się doskonale do użytku domowego oraz do pomieszczeń wymagających powagi, elegancji i stylu. Chodząc po nim lub odkurzając zmieniamy pozycje poszczególnych włókien, a to zmienia w pewnym stopniu odcień w danym miejscu. Włókna z czasem mogą się ubić.

Welur (Plush) - Styl bardzo popularny na zachodzie. Tekstura bardzo podobna do saxony z tą różnicą ,że włókna nie są ze sobą skręcone. Podobnie jak saxony cieniują się podczas chodzenia czy odkurzania. Pomimo ,że trochę mniej odporne również mają bardzo szerokie zastosowanie i są bardzo powszechne.

 

Frieze – Kolejny bardzo popularny styl. Składa się z bardzo luźno ułożonych silnie skręconych włókien które leżą swobodnie. W odróżnieniu od saxony i weluru nie zostawiają na sobie śladów podczas używania (cieniowanie). Przy ciemniejszym kolorze chowają też zanieczyszczenia i brud. Nie ma zatem konieczności ,aż tak częstego ich czyszczenia. Samo czyszczenie jest kłopotliwe. Usuwanie zanieczyszczeń odkurzaczem czy zmiotką jest bardzo trudne. Wykładziny tego typu są również bardzo chłonne.

 

Textured – Styl kiedyś bardzo popularny dziś coraz rzadziej spotykany.  Od Frieze odróżnia go mniejsza gęstość włókien oraz ich większa długość (do 1-2cm). Bardzo dobrze chowa brud i zanieczyszczenia, nie zostawia w ogóle śladów. Wady podobne jak w przypadku frezie tylko bardziej nasilone. Ciężko się go myje i odkurza oraz jest bardzo chłonny.

 Cut/Uncut – Najbardziej popularna wariacja stylu ciętego i supełkowego. Włókna supełkowe przeplatają się ze stylem saxony lub welur. Daje to efekt trójwymiarowości. Wykładzina taka ma bardzo unikatowy kształt i formę.

 

Tagi: wykladziny,dywanowe,rodzaje,runa,runo

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.