finanse

ePodloga.pl / Artykuły

Wybieramy usługodawcę – Praktyczne porady

12-08-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Zleceniobiorcy i wykonawcy usług to ludzie, których znajdujemy w dziale ogłoszeń niemal każdej gazety. Przesuwamy palcem po kolejnych ofertach na próżno szukając jakiegoś wskaźnika umiejętności i doświadczenia, który zapewniłby nas, że właśnie z tej oferty powinniśmy skorzystać i ten fachowiec wykona dobrze i profesjonalnie swoją usługę. Jesteśmy w dobrej sytuacji, jeśli mieszkamy w większym mieście lub w jego pobliżu. Rzeczywiście nasz wybór jest całkiem spory, możemy wybierać i przebierać w ofertach. Gorzej, kiedy w naszej okolicy fachowców możemy policzyć na palcach jednej ręki. Nie rzadko zdarza się, że tych kilku fachowców jest znacząco lepszych od całej masy wykwalifikowanych firm działających na większą skale. Mając niewielki wybór nie mamy możliwości porównania cen. Jesteśmy skazani na fachowców działających na danym terenie. W dalszej części tematu postaramy się zgłębić temat wyboru dobrego fachowca. Zakładamy, że usługodawców remontowo-wykończeniowych jest wielu w naszej okolicy, a my nie wiemy, od kogo zacząć.

 

 

Jednym z najbardziej niezawodnych sposobów jest poczta pantoflowa. Wystarczy podpytać paru najbliższych znajomych lub rodzinę, na pewno udzielą nam kilku cennych rad. Każdy, kto jest po remoncie i sam stanął przed problemem znalezienia dobrego wykonawcy, ma już za sobą pewne doświadczenie. Możemy zakładać, że fachowiec, który dobrze wykonał swoja pracę u znajomych sprawdzi się również u nas. W dzisiejszych czasach silnej konkurencji na rynku każdy szanujący się wykonawca powinien bardzo starannie podchodzić do każdego nowego zlecenia oraz być w stałym i dobrym kontakcie z każdym klientem. Mimo zapewnień znajomych warto obejrzeć efekt końcowy pracy lub podpytać się gdzie obecnie prowadzone są prace remontowe i dokładnie przyjrzeć się wszystkiemu osobiście. Jeśli będziemy zadowoleni z oględzin, możemy zaufać takiej osobie. Po skończonym remoncie, jeśli będziemy zadowoleni z efektu końcowego w przyszłości my będziemy mogli posłużyć komuś pomocą i polecić dobrego fachowca. Pamiętajmy też, że dobry fachowiec nie zawsze będzie dobrym dekoratorem, to my musimy doskonale wiedzieć, co chcemy zrobić, żeby być w pełni zadowolonym po zakończonej pracy.

Przed sprawdzaniem ogłoszeń dobrze mieć już zaplanowany cały przyszły remont podłogi. Musimy mieć ściśle sprecyzowane, jaki rodzaj pokrycia podłogowego chcemy zastosować, jakie dobrać do tego materiały i w jakim przedziale cenowym. W żadnym wypadku nie powinniśmy zdawać się tylko na opinie fachowca. Może zdarzyć się, że wykonawca będzie przekonywał nas do pokrycia podłogowego, na którym on najlepiej zarobi a my nie będziemy do końca z tego zadowoleni. Przykładowo ułożenie paneli podłogowych to koszt usługi średnio ok. 16-18zł/m2. Koszt układania deski trójwarstwowej w systemie bezklejowym to koszt 25zł/m2. Parkiet to już 65zł/m2, a za płytki ceramiczne możemy zapłacić nawet 100zł/m2. Różnice w cenach usług są bardzo duże, dlatego powinniśmy wiedzieć, jakie są wady i zalety różnych posadzek i wcześniej dobrze wszystko przemyśleć.

Przydatna będzie również podstawowa wiedza z zakresu samego montażu. Powinniśmy wiedzieć, jaki sprzęt będzie potrzebny, od czego zacząć i znać kilka podstawowych technik układania. Pomoże nam to zweryfikować prace osoby, która wykonuje zlecenie. Jednym z częstych przykładów tzw. „fuszerki” jest na przykład brak dylatacji, złe szlifowanie podłogi, nie umiejętne przycinanie materiału. Oczywiście każdy fachowiec ma swoje metody pracy, zawsze jednak występują jakieś podstawowe reguły, których należy przestrzegać. Nie bójmy się zapytać wykonawcy czy aby na pewno postępuje właściwie, jeśli mamy jakieś wątpliwości. Kiedy nie jesteśmy zadowoleni z fachowca, powinniśmy jak najszybciej zrezygnować z jego usług. To my rządzimy naszym remontem, to nasza podłoga i to my nie powinniśmy pozwolić jej zepsuć.

Układanie podłóg, to nie tylko zwykły montażem, ale także rzemiosło, które wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Bardzo łatwo o fuszerkę, której efekty będą widoczne gołym okiem. Codziennie będziemy oglądać podłogę, która dużo kosztowała a efekt końcowy jest wysoce niezadowalający, żeby nie napisać wręcz koszmarny. Polscy fachowcy są jednymi z najlepszych (o ile nie najlepszymi) na świecie i doceniani są we wszystkich krajach. Jak w każdej branży zdarza się jednak wielu naciągaczy i krętaczy, dla których nie jest ważne jak, tylko za ile, wykonają daną usługę. Ponieważ jest to bardzo szeroka branża, sporo jest słabo wykwalifikowany wykonawców z przypadku.

Zaangażowanie jest dobrym wskaźnikiem organizacji zleceniobiorcy. Jeśli często się spóźnia na wyznaczoną godzinę, nie odbiera telefonów lub nie oddzwania, wszystkie nasze uwagi przyjmuje z niechęcią, zbyt często powtarza „tego się nie da” to chyba warto zastanowić się nad profesjonalizmem takiego wykonawcy. Skoro płacimy, często duże pieniądze, to oczekujmy w zamian pełnego profesjonalizmu i zaangażowania. Pamiętajmy jednak o zachowaniu umiaru w swoich żądaniach. Nie wydzwaniajmy ciągle z prostymi pytaniami oraz unikajmy kontaktu telefonicznego w późnych godzinach wieczornych. Każdy ma prawo odpocząć po ciężkim dniu pracy. Jeśli jest jakaś pilna sprawa do załatwienia, zawsze można wyjaśnić problem rano następnego dnia.

Na zakończenie jeszcze jedna istotna kwestia. Nigdy nie płaćmy więcej niż 10-20% zaliczki bez zaczętej pracy. Kiepskim pomysłem jest również wpłacanie pieniędzy na zakup materiałów. Pełne wynagrodzenie dajemy po zakończeniu i odbiorze robót, kiedy w pełni akceptujemy efekt końcowy. Nie dajmy się nabrać na zapewnienia, że fachowiec wróci jutro dokończyć pracę, a rozliczyć można się już dzisiaj. Niestety, choć wydaje nam to oczywiste i bardzo rzadko zdarza się nam myśleć, że możemy paść ofiarami oszustwa to jednak każdego dnia ktoś pada ofiarą nieuczciwego wykonawcy. Dlatego bądźmy uważni i zadbajmy o nasz komfort psychiczny. Jeżeli czegoś nie jesteśmy w stu procentach pewni, nie musimy się z niczym spieszyć, pośpiech zawsze jest złym doradcą, jeśli nie ten wykonawca to następny.

Tagi: uslugodawca,uslugi,fachowca,wykonanie,remont,ukladanie,porady,praktyczne,wybieramy,wybierac

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.