ogolnie

ePodloga.pl / Artykuły

10 najczęściej zadawanych pytań odnośnie paneli laminowanych

08-09-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

1.    Czy panele to rodzaj podłogi drewnianej?

Nie, panele są tylko ich imitacją. Składają się one z warstwy nośnej (papieru przeciwprężnego), płyty HDF będącej rdzeniem i impregnowanego papieru dekoracyjnego, który odpowiada za wzór. Jest on drukowany i najczęściej przypomina różne gatunki drewna, dlatego też mamy wrażenie drewnianej podłogi.

 

2.    Czy panele należy kleić?

Nie, dziś wszystkie panele układane są w systemie podłogi pływającej (bez kleju) i klejenie ich do podłoża mijałoby się z celem. Można natomiast kleić je między sobą (na piórach), aby zapewnić samym łączeniom trochę lepsze zabezpieczenie przed wilgocią i zanieczyszczeniami, choć i w tym przypadku lepiej stosować specjalne do tego celu uszczelniacze.

 

3.    Czy panele możemy cyklinować?

Nie, ponieważ jakiekolwiek szlifowanie usunie nam warstwę wierzchnią, czyli wzór. Dlatego też po cyklinowaniu zostanie nam zwykła płyta HDF i panele stracą całkowicie i nieodwracalnie swój estetyczny wygląd.

 

4.    Czy panele są odporne na wilgoć?

Nie, żadne panele nie są odporne na wilgoć. Jedyne, co je rozróżnia to czas, po jakim spuchną w kontakcie z wodą. Czas ten zależy od gęstości użytej w nich płyty HDF. Dlatego panele nie nadają się do używania ich w łazienkach.

 

 

5.    Czy panele są trwałe?

Tak, panele są stosunkowo trwałym rodzajem posadzek. Są bardzo odporne na ścieranie, wgniecenia i nie zmieniają swojego koloru z czasem pod wpływem promieni słonecznych.

 

6.    Jak czyścić panele?

Jedną z zalet paneli jest łatwość czyszczenia. Wystarczy zwykłe odkurzanie (największym wrogiem paneli są sypkie zanieczyszczenia takie jak np. piasek) przynajmniej raz na tydzień. Na wszystkie plamy wystarczy suchy mop i odpowiedni środek do czyszczenia paneli dostępny prawie w każdym sklepie ze środkami czystości.

 

7.    Czy mogę samemu układać panele?

Tak, pod warunkiem, że posiadamy do tego celu odpowiednie narzędzia i trochę umiejętności technicznych. Przed układaniem należy dokładnie przestudiować instrukcję dodawaną do każdej paczki paneli. Jeżeli jest ona w obcym języku zapraszamy do artykułów poświęconych układaniu paneli.

 

8.    Na co muszę zwracać uwagę przy kupnie?

Oprócz względów estetycznych i ceny musimy patrzeć przede wszystkim na klasę ścieralności i klasę użyteczności. Ta pierwsza oznaczana jest symbolem AC i najczęściej jest to AC3 – klasa standardowa, odpowiednia do pokoi o normalnym natężeniu ruchu, AC4 – do przedpokoi i kuchni, AC5 – do biur, sklepów, hoteli itp. Klasa użyteczności oznaczana jest dwoma cyframi np. 23. Pierwsza z nich oznacza przeznaczenie, gdzie 2 – to mieszkania i domy, a 3 to miejsca użyteczności publicznej. Druga cyfra to natężenie ruchu w tych miejscach, gdzie 1 - małe, 2 – średnie, 3 – duże. I tak przykładowo 22 – to pokoje w mieszkaniu o średnim natężeniu ruchu, a 33 – to miejsca użyteczności publicznej o bardzo dużym natężeniu ruchu (sklepy, hale itp.).

 

9.    Czy oprócz paneli potrzebuje coś jeszcze?

Tak, obowiązkowo potrzebny jest jakiś podkład. W przypadku, kiedy podłożem dla paneli jest materiał naturalny (np. deski) stosujemy podkład naturalny (korek, tektura, maty naturalne). W przypadku, gdy podłoże jest sztuczne (np. beton) stosujemy najpierw folie paroizolacyjną (przeciw wilgoci), a następnie dowolny podkład. Grubość podkładu powinna być uzależniona od nierówności (<4.5mm). Ponadto przydadzą nam się listwy przypodłogowe do zakrycia szczelin dylatacyjnych, ew. listwy progowe, rozetki (na rury), kit do parkietu maskujący wszystkie powstałe szczeliny.

 

10. Ile kosztują panele?

Rozpiętość cenowa jest spora i waha się od 12zl do 150zł/m2. Najbardziej standardowe i stosunkowo tanie panele (AC3) nadające się do prawie każdego mieszkania to koszt ok. 25-35zł/m2. Do tego należy doliczyć podkład ok. 2-8zł/m2. Niskie ceny czynią panele jednymi z najtańszych na rynku, jeśli chodzi o posadzki.

Tagi: 10,pytan,pytania,panele,laminowane

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.