ogolnie

ePodloga.pl / Artykuły

10 najczęściej zadawanych pytań odnośnie podłóg drewnianych

07-09-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

1.     Co ile lat należy cyklinować podłogę?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to przede wszystkim od stopnia zużycia posadzki. W niektórych pomieszczeniach może ona być bardziej eksploatowana w innych mniej. Zazwyczaj jest to 5-10 lat. O tym, kiedy będziemy cyklinować naszą podłogę decydujemy my sami. Jeżeli wydaje nam się, że zaczyna wyglądać ona na starą i jest mało estetyczna to znaczy, że czas ją odnowić.

 

2.     Czy podłogi drewniane nadają się do łazienki?

I tak i nie. Drewno ze względu na swoją higroskopijność reaguje na wszelkie zmiany stopnia wilgotności. Reakcja ta objawia się zmianą objętości, która bardzo niekorzystnie wpływa szczególnie na same łączenia i powoduje niszczenie całej podłogi. Wyjątkiem natomiast są niektóre gatunki drewna egzotycznego, które są odporne na wilgoć, przykładowo teak albo iroko.

 

3.     Jaki klej wybrać?

To kolejne pytanie bez jednoznacznej odpowiedzi. Na rynku mamy kilka różnych rodzajów klei. Przede wszystkim są kleje wodne, kleje rozpuszczalnikowe (organiczne) i kleje bezrozpuszczalnikowe. Pierwsze z nich są najbardziej ekologiczne, kolejne dwa rodzaje natomiast są nieco mocniejsze. Ponadto kleje mogą być jedno lub dwuskładnikowe. Te drugie wymagają utwardzaczy, dzięki którym następuje wiązanie (polimeryzacja i sieciowanie polimerów) kleju. Dwuskładnikowe nieco lepiej „trzymają”, dlatego lepiej nadają się do „trudnych” gatunków. Ponadto w przypadku ogrzewania podłogowego, zmian wilgoci lub bardzo dużego ruchu musimy wybrać kleje elastyczne (np. poliuretanowe, żywiczne), które będą pracować razem z podłogą.

 

4.     Czym różni się podłoga trójwarstwowa od podłogi litej?

Ta pierwsza złożona jest jak sama nazwa wskazuje z trzech warstw różnych rodzajów drewna. Posadzki w takim systemie mogą być używane, jako podłogi pływające (bez kleju), a ich łączenie odbywa się na zasadzie popularnego kliku (składanie pod kątem 70 stopni). Deski i parkiety lite to posadzki wykonane w całości z jednego gatunku. Tego typu podłogi należy kleić do podłoża.

 

 

5.     Lakier czy olej?

Jest to kwestia gustu i upodobań. Nie należy rozpatrywać wykończenia pod kątem które lepsze, a które gorsze. Lakier to przede wszystkim połysk i gładka powierzchnia podłogi. Olej natomiast wnika w drewno pozostawiając jego strukturę bez zmian. Za pomocą oleju możemy również zmieniać naturalną barwę drewna.

 

6.     Co to znaczy, że deska jest 3-lamelowa?

Lamelka to imitacja parkietowej klepki. Dlatego deski lamelowe imitują parkiety. Lamelowość z kolei to określenie ilości klepek występujących na długości deski. W przypadku deski 3-lamelowej będą to trzy takie klepki.

 

7.     Dlaczego podłogi drewniane mają tak różne ceny?

Na cenę podłogi drewnianej wpływa wiele czynników. Najważniejszy jest przede wszystkim gatunek. Dużą rolę gra ilość warstw i jakość lakieru lub rodzaj oleju. Ważna jest też selekcja drewna. Może on być na przykład specjalnie selekcjonowany z najlepszego drewna. Ważny jest również producent, ilość lameli oraz marża narzucana przez sklep.

 

8.     Co to jest deska szczotkowana?

Szczotkowanie polega na tworzeniu w warstwie wierzchniej nierówności i małych zarysowań, charakterystycznych dla starszej podłogi. Inaczej mówiąc deska szczotkowana to deska, która była sztucznie postarzana, aby nadać jej bardziej elegancki i stylowy wygląd oraz przyjemniejszą w dotyku strukturę.

 

9.     Co to jest stopień zmiany barwy?

Jest to cecha określająca jak bardzo drewno zmieni pod wpływem promieni słonecznych swoją barwę. Najczęściej są to zmiany o 1-2 tony. W przypadku niektórych gatunków (głównie egzotycznych) może to być zmiana rzędu 3-4 tonów.

 

10.  Na co przede wszystkim zwracać uwagę?

W przypadku podłóg drewnianych najistotniejsza jest twardość, która może być różna w zależności od gatunku. Najbardziej twarde gatunki są najbardziej odporne na uszkodzenia i zarazem najbardziej trwałe. Jeżeli szukamy podłogi do łazienki lub do kuchni powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na stabilność, która odzwierciedla odporność i zachowanie się drewna pod względem wilgoci. Im jest ona większa tym lepiej.

Tagi: 10,pytan,pytania,podlog,drewnianych

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.