ogolnie

ePodloga.pl / ArtykułyCicho i przyjemnie – Słów kilka o akustyce naszej podłogi

12-08-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Przy wyborze pokrycia podłogowego prawie nikt nie zadaje siebie pytania, jaką akustykę będzie posiadać nasza podłoga. Przed wyborem posadzki, która będzie służyć długie lata warto wcześniej odpowiedzieć sobie na parę prostych pytań. Czy zastanawialiśmy się, dlaczego lepiej słyszymy naszą sąsiadkę chodzącą w szpilkach po terakocie, a gorzej, kiedy chodzi ona po parkiecie? Dlaczego kiedy upadnie nam widelec w kuchni wyda on głośniejszy dźwięk spadając na płytki ceramiczne aniżeli na podłogę drewnianą? Wreszcie, dlaczego w pomieszczeniu z wykładziną gorzej słyszymy wszystkie kłótnie naszych sąsiadów z dołu, niż w pokoju z podłogą z marmuru? Dzieje się tak, ze względu na różne właściwości akustyczne naszych podłóg. W artykule tym spróbujemy odpowiedzieć, co i dlaczego na nie wpływa a w podsumowaniu zestawimy i porównamy podstawowe materiały pod kątem ich akustyczności.

Na początku warto było by wyjaśnić pewne pojęcia. Zacznijmy od izolacji akustycznej. Izolacja akustyczna jest to najprościej mówiąc zdolność ograniczenia hałasu ze źródeł zewnętrznych. Poprzez określenie hałasu rozumiemy jakieś niepożądane zestawienie dźwięków o dużym natężeniu powodujące u nas uczucie dyskomfortu.

Jeżeli wyobrazimy sobie podłogę, jako barierę dla dwóch przestrzeni, to miarą izolacji akustycznej jest poziom natężenia dźwięku, jaki będzie się przedostawać z jednej do drugiej. Zatem od izolacji akustycznej zależeć będzie jak usłyszymy wspomnianą na wstępie sąsiadkę chodzącą w szpilkach lub krzyczących dwoje ludzi piętro niżej. Poziom natężenia dźwięku zależy od energii fali akustycznej i jest mierzony w decybelach (dB). Na zdjęciu znajdują się orientacyjne wartości poziomu natężenia dźwięku różnych odgłosów, z jakimi mamy kontakt w życiu.

Tłumienie jest to zdolność do rozpraszania powstałych odgłosów. Inaczej mówiąc jest to miara, jaka część dźwięku zostanie odbita, a jaka wytłumiona. Materiały o wysokim współczynniku pochłaniania dobrze radzą sobie z tłumieniem odbijanych odgłosów. To zjawisko z kolei będzie odpowiedzią na drugie pytanie postawione na wstępie. Odgłos uderzającego o podłogę przedmiotu będzie mniejszy w przypadku materiału lepiej tłumiącego. Tłumienie dźwięków wpływa na akustykę całego pomieszczenia oraz eliminuje tzw. efekt pogłosu.

izolacja_tlumienie.JPGTłumienie i izolacja akustyczna zazwyczaj idą ze sobą w parze i zależą one od współczynnika absorpcji. Ten z kolei zależy od kilku innych czynników. Przede wszystkim chodzi o typ materiału i jego porowatość i chropowatość. Materiały gładkie i nieporowate takie jak kafelki, marmur, beton, czy kamień pochłaniają mniej energii niż materiały takie jak drewno, dywan, czy korek. Fala dźwiękowa w kontakcie z materiałem wprawia w drgania cząsteczki powietrza wypełniające wnętrza pór. Na wskutek tarć i odbić powstaję ciepło. Im większy współczynnik pochłaniania tym większa ilość energii zostanie zamieniona na ciepło i stłumiona. Oprócz porowatości, kolejnym istotnym czynnikiem jest grubość. Jest ona szczególnie ważna, jeśli chodzi o dźwięki o małym natężeniu. Chcąc zwiększyć pochłanianie w zakresie małych częstotliwości należy zwiększyć grubość materiału. Poniżej zależność współczynnika absorpcji od częstotliwości i grubości.

Widzimy wyraźnie, że przy małych częstotliwościach zwiększenie grubości materiału o połowę powoduje zwiększenie pochłaniania niemalże dwukrotnie.

Dużą role odgrywa fakt, czy nasza podłoga jest klejona do powierzchni, czy jest w systemie podłogi pływającej ułożona na podkładzie? Podłogi klejone ze względu na stabilność i brak przestrzeni między podłożem a posadzką lepiej chłoną dźwięk (różnice rzędu 15-20db w stosunku do podłóg na podkładzie). Jeżeli mamy do czynienia z drugim rozwiązaniem, pewną role w tłumieniu będzie grał podkład. Najlepsze właściwości absorpcyjne mają korek, podkłady ekologiczne oraz grubsze maty z polietylenu. Należy zdawać sobie sprawę, że nawet najlepsze podkłady wytłumiają maksymalnie do ok. 20dB.

 

 

Podsumowując, na to jak cicha będzie nasza podłoga wpływ mają przede wszystkim:

·      Typ użytego materiału, a w tym:

§  Porowatość

§  Chropowatość

·      Grubość podłogi

·      Klej/system pływający

§  Użyty podkład

§  Typ użytego podkładu

§  Jego grubość

·      Inne mniej znaczące czynniki (takie jak wielkość powierzchni, równość itp.)

 

Poniżej zestawienie najpopularniejszych materiałów stosowanych w pokryciach podłogowych wraz z ich współczynnikami absorpcji przy częstotliwości dźwięku 125Hz.

Tagi:

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.