ogolnie

ePodloga.pl / Artykuły

Dlaczego drewno jest przyjacielem człowieka

Dlaczego drewno jest przyjacielem człowieka?

10-09-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

 

Drewno towarzyszy nam od zarania dziejów i jest prawie wszędzie. Mimo rozwoju technologii i opracowania coraz to nowszych odporniejszych, mocniejszych, bardziej funkcjonalnych materiałów my wciąż używamy drewna do dekoracji naszych domów. Taki stan rzeczy nie zmieni się nigdy i drewno zawsze będzie towarzyszyć nam w naszym życiu. Nie tylko drewniana podłoga dodaje wspaniałego klimatu w naszym domu, ale cała gama różnego rodzaju dodatków wykonanych z drewna. Drewno to meble, półki, ramki, ozdoby, drzwi, progi, krzesła. Przykładów tych można mnożyć i mnożyć. Czy wyobrażalibyśmy sobie życie bez drewna? Chyba nie, bo przecież, czym byśmy je zastąpili? To przecież drewno nadaje wnętrzu charakteru i gustownego wyglądu.

 

Źródło odnawialne

Dobrze wiemy, że drewno pochodzi z lasu. Las jest najstarszym i najtrwalszym ekosystemem na ziemi. Odgrywa niewątpliwie bardzo znaczącą role w ekologicznym balansie. Czy zatem dobrze robimy korzystając z dobrodziejstw natury wycinając drzewa? Z pewnością możemy odpowiedzieć, że nie robimy źle pod warunkiem, że czynimy to z rozwagą. Drewno jest surowcem odnawialnym. Oznacza to, że zapasy tego materiału nigdy się nie wyczerpią. Fakt ten napawa dużym optymizmem. Ponadto większość krajów organizuje tzw. „Krajowy program zwiększania lesistości”, polegający na wycinaniu mniejszej ilości drzew w stosunku do ich przybytku, a także zwiększaniu ich jakości. Każdego roku drzew sukcesywnie przybywa. W Polsce przewiduje się do 2020 roku zwiększenie lesistości do 30% co odpowiada ok. 9380 tyś. Ha.

 

 

Drewno, a środowisko

Drewno odgrywa niewątpliwie bardzo znaczącą role w ekologicznym balansie. Lasy pochłaniają dwutlenek węgla z powietrza. Każdy hektar lasu iglastego wiąże w ciągu roku ok. 4 ton dwutlenku węgla, zatrzymują szkodliwe substancje i zanieczyszczenia. Zapobiega to powstawaniu efektu cieplarnianego, które wywołują szkodliwe emisje gazów wytwarzanych na przykład przez elektrownie lub kotłownie. Nawet wycięte drewno pochłania i wiąże dwutlenek węgla. Ponadto lasy ograniczają erozje gleby, regulują stosunki wodne, chronią krajobrazy przed wiatrami i powodziami. Lasy zmniejszają także parowanie, chronią okoliczne tereny przed hałasem, a także zapewniają naszemu krajobrazowi biologiczną i estetyczną różnorodność. Są więc, bardzo znaczącym aspektem naszego życia na ziemi.

 

Drewno, a utylizacja

Jako że drewno jest naturalnego pochodzenia odpady wracają do swojego naturalnego środowiska. Utylizacja tworzyw sztucznych zawsze wiąże się z zagrożeniami dla atmosfery. Nie wykorzystanie drewno z obróbki może posłużyć innym bardzo przydatnym celom. Spalając je możemy wykorzystać, jako źródło ciepła lub energii. Powstające podczas spalania drewna gazy nie są tak trujące dla ludzi jak te z tworzyw sztucznych.

 

 

Drewno, a gospodarka

W tym temacie najlepiej przemówią cyfry. Produkcja tarcicy w Polsce wynosi ok. 4.1hm2 stanowi to ok. 1% udziału w rynku światowym. Wartość produkcji sprzedanego drewna i wyrobów z drewna wynosi ok. 16 545 mln zł. Drugie tyle dostarcza produkcja mebli. Jest to zaledwie ok. 5% wartości produkcji. Ponadto przemysł drzewny i wyrobów z drewna dostarcza zatrudnienia ok. 137.8 tyś ludzi, co stanowi ok. 4.5%. wszystkich pracujących. Przy produkcji mebli, podłóg i produktów wykonanych z drewna zatrudnionych jest 171 tyś ludzi, co z kolei daje wartość ok. 6%. Ponadto drewno i produkty wykonane z drewna są towarami eksportowymi. Ich eksport wynosi ok. 13 000 mln zł, co daje ok. 11 % udziału w całym eksporcie. Wniosek jest bardzo prosty, drewno jest niezwykle ważnym czynnikiem nie tylko polskiej, ale i światowej gospodarki.

 

*wszystkie dane pochodzą z 2004r. i dotyczą tylko naszego kraju.

 

Drewno, a nasze zdrowie

Wszystkie wyroby drewniane w naszych domach również dobrze działają na nas samych. Drewno jest dobrym izolatorem ciepła, chodząc po nim wolniej zabiera nam ciepło i mamy wrażenie ciepłej podłogi w odróżnieniu od płytek ceramicznych czy kamienia. Dowiedziono w wielu testach, że najlepszy rozkład temperatury naszego ciała to ciepłe stopy i zimniejsza głowa. Ponadto drewno dąży zawsze do równowagi, jeśli chodzi o temperaturę i wilgoć w powietrzu. Przy dużej wilgotności będzie ją absorbować z otoczenia, a przy niskiej będzie ją oddawać. Powietrze w naszym domu nie będzie ani zbyt wilgotne ani zbyt suche. Drewno nie emituje do powietrza formaldehydu, ani innych szkodliwych substancji, jest zdrowe dla alergików i dzieci. Wiąże się to z dobrym samopoczuciem i relaksem, a o to przecież chodzi, kiedy przebywamy w naszym domu.

 

Podsumowanie:

Można byłby wymieniać jeszcze kilka pomniejszych zalet, te powyżej opisane z pewnością wystarczą do odpowiedzi na postawione w temacie pytanie. Tak, drewno jest bardzo dobrym przyjacielem człowieka w wielu aspektach życia. Należy zawsze pamiętać, aby z zasobów naturalnych korzystać z rozwagą i głową. Umiejętne dysponowanie surowcem drzewnym z pewnością będzie w dalszym ciągu przynosić nam atrakcyjne korzyści.

 

Tagi: drewno,podlogi,drewniane,przyjaciel,przyjacielem

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.