ogolnie

ePodloga.pl / Artykuły

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Data: 12-08-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Elektryczne ogrzewanie to typ ogrzewania, w którym całe ciepło rozprowadzane jest za pomocą przewodu elektrycznego. Ciepło to – podobnie jak w ogrzewaniu wodnym - jest rozprowadzane równomiernie po całej powierzchni w najbardziej odpowiedni dla człowieka sposób. Przy tego typu ogrzewaniu nie zachodzi zjawisko konwekcji, czyli przenoszenia ciepła po pomieszczeniu poprzez różną cyrkulacje powietrza. Co zatem odróżnia je od wodnego? Przede wszystkim sposób działania, montażu oraz koszt. Spróbujmy każdemu z tych czynników przyjrzeć się dokładniej.

 

 

Jak to działa?

Podstawowym elementem elektrycznego ogrzewania podłogowego jest kabel elektryczny, w którym płynie prąd wyzwalający ciepło pod wpływem oporu w zależności od swojego natężenia. Kabel ten może być dostarczany w dwóch formach. Kupowany pojedynczo na metry, wtedy musimy rozłożyć go sobie w odpowiedniej formie, ale zyskujemy możliwość wyboru i sami decydujemy o jego ułożeniu. Mamy kilka możliwości, które mają odpowiedniki w przypadku rozkładania rur w ogrzewaniu wodnym. Do najpopularniejszych należy spirala i wężownica. Możemy też ustalić gęstość i odległości między zwojami kabla. Nie możemy przy tym zejść poniżej 10cm, ani przekroczyć 30cm. Im gęściej ułożymy kabel tym temperatura całej powierzchni będzie bardziej wyrównana. Co za tym idzie zużyjemy więcej kabla i więcej energii będzie potrzeba do ogrzania całego pomieszczenia. W innym przypadku ten sam kabel możemy dostać w gotowych już tzw. matach grzejnych (moc mat to zazwyczaj ok. 100 - 150W / m2). Mata przypomina siatkę na której rozwinięty jest kabel (zazwyczaj w ułożeniu meandry). Posiada różne wymiary, jest również gotowa do ułożenia zaraz po zakupie. Ten sposób bardzo ułatwia montaż i zapewnia, że odległości pomiędzy zwojami kabla pozostaną jednakowe.

 

 

Termostat

Drugim najważniejszym elementem całego systemu jest regulator temperatury zwany termostatem, który jak sama nazwa wskazuje służy do regulacji ciepła. Może być montowany albo podtynkowo w puszce, albo nad tynkowo (polecany na ściany drewniane, panelowe lub boazeryjne). Jest też w pełni elektroniczny i może posiadać różne przydatne funkcje. Zazwyczaj ma programator, dzięki któremu możemy zaprogramować zmiany temperatury na cały dzień. Na przykład rano ustawiamy średnią temperaturę, następnie zmniejszamy ogrzewanie na czas gdy jesteśmy w pracy, a w godzinach wieczornych ustawiamy wyższe temperatury. Jak widać odpowiednie ustawienia mogą za nas kontrolować temperaturę, a tym samym zaplanować koszty. Jest to z pewnością bardzo duże ułatwienie.

 

Całość zazwyczaj oferowana jest w zestawach, które możemy kupić w większości sklepów budowlanych lub zamówić przez Internet, a następnie samemu zamontować. W skład całego zestawu oprócz maty/kabla i regulatora zazwyczaj wchodzi jeszcze podłogowy czujnik temperatury, osłonki na wszystkie połączenia oraz instrukcja montażu i obsługi.

 

 

Wady i zalety

Niewątpliwą przewagą ogrzewania podłogowego (tu rzecz się tyczy również systemów wodnych) jest wspomniane wcześniej równomierne rozprowadzanie ciepła od dołu do góry. Bardzo korzystnie wpływa to na nasze zdrowie gdyż pozwala utrzymać nam ciepłe stopy i chłodniejszą głowę i jest to najlepszy rozkład temperatury dla człowieka. Ponadto ciepło rozchodzi się bez udziału cyrkulacji powietrza toteż nie nosi ono ze sobą drobnego kurzu i pyłku w górę. Trzeb natomiast liczyć się z tym, że kurz będzie roznosił się nadmiernie i podłogę trzeba będzie czyścić i odkurzać częściej.

 

Z pewnością za zaletę ogrzewania elektrycznego można uznać krótki czas bezwładności cieplnej. Oznacza to, że podłoga będzie się (w stosunku do ogrzewania wodnego) szybko nagrzewać. Im większa moc maty/kabla tym ten czas będzie krótszy. Przy szczelnych oknach i normalnych rozmiarów pomieszczeniu czas osiągnięcia optymalnej temperatury podłogi to ok. 30min przy mocy 200W/m2 i ok. 60min przy mocy 100W/m2.

 

Dużym plusem elektrycznego ogrzewania podłogowego jest również łatwość montażu. Może go dokonać każdy kto posiada umiejętności techniczne i podstawową wiedze z zakresu instalacji elektrycznych. Trzeba oczywiście pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności i nie zapomnieć o kilku podstawowych rzeczach związanych z montażem.

 

Kilka podstawowych porad:

 

·            Najważniejszy jest dobry projekt i dobór maty.

·            Warunkiem dobrania dobrej maty jest wyliczenie mocy cieplnej potrzebnej do ogrzania całego pomieszczenia.

·            Całość musi być dobrze połączona, a wszystkie połączenia powinny być osłonięte specjalnymi ochronnymi rurkami

·            Im lepsza izolacja cieplna podłogi tym mniejsze rachunki za prąd

·            Regulator powinien być na wysokości 120-150cm

·            Nie można zapominać o czujniku temperatury w podłodze. Jest to bardzo istotny element całego systemu.

·            ABSOLUTNIE nie tniemy przewodów grzejnych, jedyne co możemy ciąć to siatka.

·            Odległość zwojów powinna mieć min. 10cm i nie więcej niż 30cm

·            Wszystkie podłączenia maty grzejnej robimy na „zimnych” przewodach

·            Należy przestrzegać wszystkich przepisów BHP i zachować szczególną ostrożność. Jeżeli nie jesteś pewny swoich umiejętności do podłączenia przewodów poproś o pomoc fachowca.

 

To tylko kilka rad, o których należy pamiętać. Po więcej szczegółów zapraszamy do artykułu „Montujemy elektryczne ogrzewanie podłogowe”

 

 

Koszt

Nie można pominąć oczywiście tak ważnej rzeczy jak koszt montażu oraz użytkowania. Jest to zarówno zaleta jak i wada tego typu ogrzewania podłogowego. Zaleta jest niski koszt instalacji oraz montażu. Nie potrzebujemy specjalnej ekipy fachowców, która nam ją założy, a koszt metra kwadratowego maty to ok. 50-60z, termostatu ok. 200-300zł. Zazwyczaj wszystko jest sprzedawane w zestawach. I tak przykładowo koszt 30m2 pokoju przy mocy 100W wyniesie nas ok. 900zł. W przypadku domku jednorodzinnego o powierzchni 150m2 koszt instalacji to ok. 6000zl. Jeśli chodzi o koszty użytkowania, nie jest już tak kolorowo. Utrzymanie takiego domku w zależności od taryfy w sezonie (6mc) wyniesie nas od 4000-5000zl. Pamiętać należy, że w odróżnieniu od ogrzewania wodnego, ogrzewanie elektryczne może być wyłączone przez dłuższy okres czasu. Idealnie sprawdzi się w domkach, które odwiedzamy na przykład na wakacje lub też bardzo sporadycznie. Ogrzewanie elektryczne może być tylko awaryjnym lub tylko wspomagającym źródłem ciepła, na przykład w połączeniu z ogrzewaniem kominkowym, spełnia swoją rolę wyśmienicie.

 

Jeżeli nie możemy zdecydować się, czy ogrzewanie podłogowe rzeczywiście jest nam potrzebne lub jaką wybrać technologie, zapraszamy do artykułu „Ogrzewanie podłogowe. Porównujemy i obalamy mity”, w którym to dokonujemy porównania wodnego i elektrycznego ogrzewania podłogowego.

 

Tagi: elektryczne,ogrzewanie,podlogowe,podlogowka

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.