ogolnie

ePodloga.pl / Artykuły

Historia podłóg – parkiety i deski

Data: 10-10-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Parkiet - początki

Początku podłóg parkietowych doszukiwać się można we Francji (nawet słowo parkiet pochodzi od francuskiego „parqueterie”). Ich historia sięga epoki baroku (1625-1714). Wtedy to w zamożnych domach elit zaczęły pojawiać się pierwsze podłogi, które nie odbiegały wyglądem i ogólnym sposobem wykonania od naszych dzisiejszych. Każda z klepek była wycinana ręcznie, następnie (również ręcznie) skrobana była warstwa wierzchnia, potem była szorowana piaskiem, a na końcu polerowana. Dlatego też parkiet stał się produktem ekskluzywnym i podnoszącym prestiż wnętrza. Podłogi takie nie były zbyt odporne na zanieczyszczenia i ścieranie. Dlatego przed wejściem do pokoju czyściło się buty na matach wejściowych, lub zdejmowano je całkiem po to aby uchronić drewno przed błotem, czy kurzem. Jednym z najbardziej znanych aż po dziś parkietów jest parkiet wersalski w Wersalu wykonany w 1684 roku, który zastąpił płytki kamienne i marmur. Inne znane wykonania to parkiet Arenberga lub parkiet Chantille. Pierwsze parkiety wykonane w tzw. jodełkę są dziełem szwedzkiego architekta Daniela Cronstroma w 1693r. (Wersal, Grand Trianon). Niższe klasy, które nie mogły pozwolić sobie na naturalne podłogi czasami decydowały się na imitacje polegające na pomalowaniu podłogi w różne wzory przypominające parkiety.

 

Deski drewniane - początki

Rozwój podłóg wykonanych z desek drewnianych można zauważyć w Ameryce Północnej podczas ery kolonialnej (1607-1780). Wtedy zaczęto powoli rezygnować z ceramiki i kamienia na rzecz bardziej ciepłych i cichych podłóg drewnianych. Początkowo składane deski miały nawet do ok. 5 metrów długości i najczęściej były to deski dębowe i wiązu. Początkowo nie były one szlifowane ani wykańczane, a gładką powierzchnie uzyskiwały pod wpływem częstej eksploatacji. Deski były przytwierdzane gwoźdźmi bezpośrednio do powierzchni. Z czasem zauważono, że aby deski lepiej połączyć można wyżłobić w nich coś na wzór dzisiejszych piór i pióro-wpustów. Następnie odkryto lakiery szelakowe i woski które pozwalały uzyskać podłodze estetyczną gładkość i połysk, zaczęto także przed lakierowaniem podłogi szlifować. Wszystkie te czynności były wykonywane ręcznie dlatego koszty takich usług były bardzo wysokie.

Pierwsze fabryki

Wraz z początkiem lat dziewięćdziesiątych i powstawania pierwszych fabryk, produkcja drewnianych podłóg rozpoczęła się na masową skale. Z tamtego okresu pochodzi pierwszy katalog E.L.Roperts’a 1903r, prezentujący różne wykonania. Deski miały od 1 do 5 metrów długości i powoli oprócz mocowań na gwoździe zaczęto je również kleić. Tak montowane deski następnie szlifowano. Pierwszym urządzeniem do szlifowania było coś na wzór miotły z przytwierdzonym od spodu materiałem ściernym, a sam proces szlifowania polegał na pchaniu po powierzchni „szlifierki”. Po szlifowaniu podobnie jak dzisiaj następował proces lakierowania. Pierwszymi wykończeniami stosowanymi na szerszą skale były oleje chińskie i drzewne, polerowane do uzyskania połysku podgrzewanymi do gorąca woskami.

Rosnąca popularność

Ten rodzaj podłóg zaczął szybko zdobywać popularność ze względu na łatwość montażu. Zakłady fabryczne przekonywały ludzi, że podłogę może położyć każdy znający podstawy obsługi piły ręcznej, młotka i nakładania lakieru/oleju.

W okresie tuż przed i podczas Pierwszej Wojny Światowej deski i parkiety drewniane stały się najbardziej popularnym materiałem na podłogi. Coraz częściej używając podgrzanej smoły mocowano je bezpośrednio do powierzchni. Większość z nich utrzymała się po dzień dzisiejszy. Pojawiły się też pierwsze obramowania dookoła podłogi przypominające dzisiejsze listwy. Były one głównie klejone do powierzchni i ścian.

W okresie międzywojennym na rynku podłóg zaczęła rozwijać się konkurencja dla drewna. Zaczęto stosować linoleum i podłogi korkowe, które wymagały mniejszej konserwacji i były odporniejsze. Taka sytuacja zmusiła przemysł podłóg drewnianych do ulepszania swoich produktów pod kątem trwałości i odporności. Zaczęto szukać twardszych gatunków drewna oraz pracowano nad lakierami. Lata trzydzieste to początek ery poliuretanu, który zaczął zastępować dotychczasowe wykończenia woskowe.

 

 

Największa konkurencja

Po Drugiej Wojnie Światowej nastąpił duży boom mieszkaniowy. Wtedy to nastała era wykładzin i dywanów, których wykonanie i ułożenie było łatwiejsze. Wykładzina była tańsza od drewna, dlatego podłogi wykonane z desek i parkiety spadły na drugi plan. Producenci podłóg drewnianych podjęli więc walkę i zaczęli szukać coraz nowszych gatunków drewna, nowych sposobów, aranżacji i wzorów. Ceny zaczęły spadać (za materiały i instalacje) i tak w latach 70tych i 80tych podłogi drewniane znów zaczęły liczyć się w stawce i stanęły czoło w czoło z wykładzinami. Parkiet stał się ogólnodostępny dla wszystkich..

Lata 90te

Lata 90te to już szukanie nowych wyzwań i możliwości. Pojawiły się podłogi z różnymi strukturami, pojawiły się tzw. v-fugi, nowe rodzaje lakierów klejów, odkryto nowe gatunki drewna nadające się do użycia na podłogi. Ulepszono systemy łączeń, uproszczono montaż, wprowadzono ciekawsze rozwiązania. W ten sposób podłogi drewniane wróciły na pierwsze miejsce jeśli chodzi o popularność. Koniec lat 90tych i początek kolejnej dekady to rozwój podłóg laminowanych, które ze względu na niską cenę i łatwość montażu stają się konkurencją dla naturalnych podłóg. Chcąc poznać bliżej ich historie zapraszamy do drugiej części „Historia podłóg – podłogi laminowane”.

 

Dziś

Obecnie naturalne drewno wciąż cieszy się dużą popularnością. Największym obecnie trendem cieszą się egzotyczne gatunki drewna, które ze względu na dużą stabilność pod względem wilgoci znalazły zastosowanie w łazienkach, kuchniach lub tarasach. Producenci mimo i tak już szerokiego wyboru szukają coraz to nowych rozwiązań i ciekawych wzorów. Dużą furorę robią deski, które mogą być układane w systemie podłogi pływającej (nie na klej). Wciąż popularne są parkiety ze względu na swoją elegancje, trwałość i gustowny wygląd. Jeśli chodzi o wykończenia, lakiery rozpuszczalnikowe odchodzą powoli w historie na rzecz coraz to bardziej ekologicznych lakierów wodnych. Popularne staje się też olejowanie podłóg. Z pewnością na tym rynku jest jeszcze sporo do odkrycia. Zmieniają się trendy i mody, ale naturalne drewno z pewnością zawsze pozostanie dobrym przyjacielem naszych domów i nas samych.

Tagi: historia,podlogi,drewniane,deski,parkiety

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.