ogolnie

ePodloga.pl / Artykuły

Historia podłóg – Wykładziny i dywany cz.1

10-10-2009, opracowanie: ePodloga.pl

Od czasów prehistorycznych, kiedy to człowiek używał obdartej ze zwierząt tkanej skóry do wyłożenia nią swoich jaskiń, dywany były w naszej historii bardzo istotnym czynnikiem. Ewolucja w produkcji, technikach wyrobu, wzornictwie, dobranych materiałach zmieniała się na przestrzeni wielu tysięcy lat dyktowana głównie społecznymi i ekonomicznymi względami. Jak w niemal każdej dziedzinie życia postęp przyniósł i wciąż przynosi coraz to bardziej genialne rozwiązania i technologie. W całej historii dywanów i wykładzin jest kilka kamieni milowych, które trwale zmieniały jej bieg. W artykule tym podzielonym na dwie części spróbujemy wybrać się w podróż od czasów pierwszych wykładzin po czasy dzisiejsze wielomilionowych nowoczesnych technologii hi-tech. W podróży tej nie brak będzie ciekawostek i co ciekawszych faktów. W części pierwszej poszukamy początków i pierwszych śladów dywanów w historii. W części drugiej przybliżymy bliższą historię przyglądając się zmianą w sposobie produkcji dywanów na przestrzeni kilkuset ostatnich lat. Zatem zacznijmy wszystko od początku.

Pierwsze ślady

Niektóre znaleziska mogą sugerować, że początków pierwszych dywanów można się doszukiwać w erze Neolitu ok. 6000 roku przed narodzeniem Chrystusa. Wtedy to prawdopodobnie plemienia Nomadów zamieszkujące suche regiony stepów tkały pierwsze proste dywany z wełny i skóry bydła. Dywany takie następnie rozkładali w swoich namiotach na podłożu lub wieszali w celu ochrony przed insektami, brudem i zimnymi wiatrami. Używane mogły być również jako siedziska, koje lub modlitewniki. Pierwsze wzory pojawiające się na dywanach i wykładzinach przypominały zwierzęta, kwiaty oraz ówczesne wyobrażenia Bogów.

Również na egipskich malowidłach (odkrytych w 1953r.) pojawiają się tkane posadzki przypominające dzisiejsze wykładziny. Ich datę szacuje się na 2000 rok p.n.e.

Najstarsze dywany

Pazyryk Carpet.jpgNajstarszy dywan znaleziony został w zamarzniętym grobowcu w Mongolii w roku 1960. Pochodzi on prawdopodobnie z Pazyryku i szacuje się, że jest on z 5 wieku p.n.e. Swoim wyglądem przypomina obecne dywany Perskie z gordyjskimi węzłami (widoczny na obrazku z lewej strony).

 

 

Kolejny dywan znaleziono w grobowcu księcia Scytów (koczownicze ludy Iranu) w południowej Syberii. Jego datę szacuje się również na 5 wiek p.n.e., natomiast dokładne miejsce wykonania wciąż jest dyskusyjne. Obydwa znaleziska mimo długiej próby czasu zachowały się w stosunkowo dobrym stanie po dzień dzisiejszy.

Pochodzenie

Pomimo pierwszych znalezisk, wciąż ciężko określić jednoznacznie pochodzenie wykładzin. Wielu analityków i historyków wskazuje na Turkistan w centralnej Azji, jako kolebkę tkanych dywanów. Migracje z tego regionu miały tego typu formę rzemieślnictwa rozprzestrzenić na Zachód do Persji i Antoli, na Wschód do Chin i z czasem na Południe do Indii.

Inna bardzo znana teoria opierając się na zapiskach z podróży Marco Polo na kolebkę przemysłu wykładzinowego wskazuje Persje (Iran) i Anatolie (kraina w Turcji). Stamtąd natomiast rzemieślnictwo to rozprzestrzenić się miało na Kaukaz, do Turkistanu, Meczetu, Heratu, Kabulu, Indii i do Kaszmiru.

 

 

Literatura o wykładzinach

Egipt

Według niektórych legend Kleopatra przedostała się w pobliże władcę Rzymu Juliusza Cezara owinięta w dywan i osłoniwszy się oczarowała i uwiodła go swoją urodą. Ponadto o dywanach w Egipcie pisał również Athenaus, grecki pisarz i myśliciel. Powołując się na jego dzieła dywan był oznaką luksusu i przepychu. Cechował on przede wszystkim wyższe klasy. Pełnił on funkcje przede wszystkim dekoracyjne, a miękkie barwione wełniane dywany pełniły funkcję łoży i siedzisk.

Chiny

Pierwszy udokumentowany dowód na istnienie dywanów, pochodzi z chińskich tekstów z czasów dynastii Sasanidów z lat 224-641 n.e. W roku 628 cesarz Herakliusz przywiózł różnego rodzaju tkane wykładziny z najazdu na antyczne miasto Ktesyfon, stolicę Sasanidów. Arabowie również napadli na Ctesiphon w 637r. Wśród wielu łupów znaleziono również wiele dywanów, z których najsłynniejszy to dywan haftowany złotem znany po dzień dzisiejszy jako „Spring time of Khosroe”. Stworzony został w czasach panowania Khosroe (531-579). W późniejszym okresie został pocięty i sprzedany w mniejszych częściach.

Turcja

Po dominacji Arabskich Caliphatów, Tureckie plemię nazwane po jego założycielu Seljuk napadło na Persje. Ich dominacja (1038 – 1194) miała znaczący wpływ dla historii Perskich dywanów. Kobiety Seljuk posiadały duże zdolności w wyrobie dywanów opartych na węzłach Tureckich. W prowincjach Azerbejdżanu i Hamedanu, gdzie wpływy i dominacja Seljuków była największe techniki oparte na tureckich węzłach stosowane są do dziś.

 

Wykładziny antyczne i nowoczesne

Wykładziny wyprodukowane przed rokiem 1920 i przy produkcji, których nie używano chemicznych barwników określane są mianem antycznych. Barwniki takie zaczęto stosować w latach 1860-1870 i wykładziny wyprodukowane od tego czasu do roku 1920 przy użyciu barwników nazywane są półantycznymi. Dywany wyprodukowane po tym okresie nazywane są już dywanami nowoczesnymi i od tego czasu stawiane im są konkretne wymogi, które powinny spełniać.

Tagi: historia,podlog,wykladziny,dywany

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.