ogolnie

ePodloga.pl / ArtykułyKorek na podłogę.

05-05-2010, opracowanie: ePodloga.pl

 

Płyty korkowe uzyskuje się z kory dębu korkowego powszechnie dostępnego w krajach śródziemnomorskich, zwłaszcza w Hiszpanii i Portugalii. Średni okres życia drzewa korkowego wynosi około 500 lat. Kora z tych drzew jest usuwana ( bez konieczności ścinania drzewa lub uszkodzenia wewnętrznej warstwy kory) po każdych 10 do 15 latach, następne wykorzystywana jest do produkcji płyt korkowych. Dzięki temu, że pochodzą z odnawialnego, naturalnego źródła uważane są za jedne z najbardziej przyjaznych środowisku materiałów podłogowych.

 

Unikalne właściwości podłogi korkowej wynikają z jej kompozycyjnej struktury, bardzo rzadko spotykanej w naturalnych budulcach. Korek charakteryzuje się budową komórkową, która pozwala na zmagazynowanie w jego wnętrzu 90% powietrza lub innego gazu. W rezultacie jest on w stanie odzyskać swój pierwotny kształt nawet po sprężeniu go do 40% jego objętości. W ten sposób możesz zapewnić sobie miękkie, wstrząsoodporne pokrycie np. kuchennej podłogi. Dzięki tym właściwościom podłoga korkowa pochłania hałas i drgania w szerokim zakresie, tworząc mniejszą ilość szumu przy upadku na nią kuchennych przedmiotów. Może to mieć istotne znaczenie, gdy nasza kuchnia połączona jest z salonem lub częścią jadalną.

 

Korek zawiera woskową substancję o nazwie suberyna, która w naturalnym środowisku chroni go przed owadami oraz pleśnią. Pełni również funkcje wzmacniającą i termoizolacyjną. Ta sama substancja woskowa sprawia, że korek nie przepuszcza gazu ani cieczy, nie powoduje więc gnicia, nawet gdy podłoga pozostaje mokra przez dłuższy czas. Posiada naturalną podwyższoną odporność na ogień, jeśli dojdzie do jego zapalenia, nie wydziela przy spalaniu toksycznych gazów.

 

 

Jednym z głównych powodów popularności korkowych podłóg jest ich niezmiernie prosta instalacja. Przed montażem korka w kuchni należy usunąć z pomieszczenia wszystkie meble i sprzęt, pozbyć się wykładziny lub innego pokrycia podłogowego i dokładnie wymyć podłogę pozostawiając do całkowitego wyschnięcia. Upewnij się, że powierzchnia podłogi jest gładka, równa i płaska. W przypadku niedoskonałości powinniśmy wyrównać ja przy użyciu odpowiednich do tego celu materiałów i narzędzi.

 

Płyty korkowe dostosowują się do każdego podłoża, dlatego można montować je na podłogach o twardych powierzchniach takich jak - drewno, winyl, wszelkiego rodzaju materiały ceramiczne a nawet beton. Jak każdy produkt naturalny korek ma tendencję do poddawania się procesom rozszerzania i kurczenia się w różnych warunkach klimatycznych. Z tego powodu zalecana jest aklimatyzacja podłogi korkowej z powierzchnią, na której ma zostać zamontowana. Zwykle trwa od 24 do 72 godzin (w zależności od producenta, który zwykle dołącza instrukcję do wyprodukowanych przez siebie podłóg korkowych).

 

Po aklimatyzacji panele korkowe należy położyć na podłogę. Deski korkowe zaprojektowane są w ten sposób, że krawędź jednej deski zostanie połączona z krawędzią kolejnej na zasadzie zamka. Gdy dotrzemy do ściany należy zostawić niewielką lukę gdyż nasza podłoga wraz z używaniem zacznie „pracować”, czyli minimalnie rozszerzać się i kurczyć. Następnie sklejamy profil łącznikowy klejem. Jest to istotne zwłaszcza dla podłóg kuchennych, gdyż te zazwyczaj najbardziej narażone są na wyciek różnych płynów, które dostając się między sploty desek, co może skutkować ich rozluźnieniem.

 

Korek może wnieść wiele naturalności, świeżości i ciepła do ogólnego wizualnego postrzegania twojej kuchni. Istnieją jednak pewne wady tego typu podłogi. Materiał ten ma tendencje do blaknięcia wskutek działania światła słonecznego. Może się również odkształcić, gdy postawimy na nim ciężkie kuchenne sprzęty. W tych miejscach należy użyć nieco więcej wypełnienia, aby zminimalizować skutki ciężaru. Mimo tych drobnych wad korek jest niezaprzeczalnie bardzo dobrym i zarazem ciekawym pokryciem podłogowym.

 

Tagi: korek, podłoga, moda

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.