ogolnie

ePodloga.pl / Artykuły

Lakiery podkładowe (gruntujące)

Lakiery podkładowe (gruntujące)

10-10-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

 

Po co lakier podkładowy?

Jeśli zdecydujemy się na lakier podkładowy, bardzo ważny jest jego prawidłowy wybór. Podstawowym celem gruntowania jest zachowanie naturalnej barwy drewna. W przypadku lakierowania (głównie lakierami poliuretanowymi jednoskładnikowymi) większości gatunków ciemnego drewna egzotycznego, może spowodować to utratę żywej i ciemnej barwy. Dzieje się tak z powodu zawartych w nim substancji (na przykład związki krzemu lub olejki), które po lakierowaniu zaczynają się rozpuszczać, przez co drewno traci swój intensywny kolor lub całkiem go zmienia, na przykład Lapacho/Ipe zmienią swój kolor na czerwony. Najbardziej znany lakier gruntujący na bazie nitrocelulozy (kapon) izoluje substancje żywiczne, oraz oleje nie pozwalając im się rozpuścić. Niektóre gatunki drewna egzotycznego również bardzo słabo wiążą się z lakierem (na przykład Doussie lub Teak), dlatego konieczne jest zastosowanie podkładu. Kolejnym zaletą gruntowania jest nie sklejanie się płaszczyzn bocznych, przydatne wtedy, gdy nasza podłoga spoczywa na ogrzewaniu podłogowym lub w pomieszczeniu wilgotnym. Podkłady gruntujące zapewniają większą elastyczność i stabilność. Ponadto podkłady stosuje się w celu lepszego związania lakieru nawierzchniowego z podłożem, wypełnienia porów drewna oraz aby lakier nawierzchniowy się nie zapadał. Podsumowując, lakiery podkładowe służą pięciu podstawowym celom:

 

·         • Ochrona i zachowanie naturalnej barwy drewna (podatnego na zmianę koloru).

·         Nie sklejanie płaszczyzn bocznych.

·         Lepsze związanie lakieru nawierzchniowego z podłożem.

·         Wypełnianie porów drewna.

·         Nie zapadanie się lakieru.

 

Lakiery podkładowe podobnie jak nawierzchniowe mogą być wodne lub rozpuszczalnikowe. Lakiery wodne służą główni do wypełniania porów i nie zapadnia się lakierów nawierzchniowych. Lakiery rozpuszczalnikowe chronią przed sklejaniem bocznym oraz przed utratą barwy. Podobnie jak lakiery nawierzchniowe wymagają schnięcia (długość zależy od ilości, jaka została naniesiona). Grunty mogą być nakładane szpachlą lub wałkiem (wtedy czas schnięcia jest dłuższy, ale lakier jest rozprowadzony bardzo równomiernie). Cząsteczki w lakierach podkładowych są większe i jest ich mniej. Tym samym mniejszy jest również udział rozpuszczalnika, dlatego proces schnięcia jest znacznie szybszy. Po nałożeniu i wyschnięciu cząsteczki wiążą się tworząc przezroczystą zamkniętą błonę. Błona ta jest znacznie cieńsza oraz mniej trwała, w związku z tym lakier podkładowy nie może być użyty, jako lakier nawierzchniowy.

 

 

Kapon (lakier na bazie nitrocelulozy)

Najbardziej popularnym lakierem gruntującym jest tzw. kapon. Podstawowym składnikiem kaponu jest nitroceluloza. Otrzymuje ją się przez działanie mieszanin nitrujących na celulozę. Działanie to polega na estryfikacji celulozy kwasem azotowym. Efektem tego jest ester celulozy i kwasu azotowego. Proces estryfikacji celulozy kwasem azotowym to właśnie nitrowanie. Podstawową cechą charakterystyczną nitrocelulozy jest lepkość. Na jej wpływ może mieć wiele czynników (na przykład - temperatura użyta przy mieszaniu), ona sama z kolei świadczy o właściwościach, a tym samym o przeznaczeniu nitrocelulozy. Nitroceluloza ponadto bardzo dobrze rozpuszczają się w acetonach, estrach kwasu octowego i mieszaninach eteru i alkoholu. Rozpuszczalniki te są drugim podstawowym składnikiem lakierów gruntujących. Na wskutek kontaktu z powietrzem wyparowują do otoczenia (wiąże się to z przykrym zapachem) i powodują dyspersje estrów celulozy i kwasu azotowego. Oprócz tego w lakierach podkładowych dodawane są plastyfikatory i elastomery zapewniające lakierowi elastyczność i stabilność. Lakiery na bazie nitrocelulozy są niebezpieczne dla zdrowia, dlatego zaleca się szczególną ostrożność, jeśli chodzi o ich przechowywanie oraz samo nakładanie.

 

Lakiery żelowe

Bardzo często spotkać się można z lakierami podkładowymi w formie żelu. Zapewnia to tzw. substancja tiksotropowa. Są to płyny, których lepkość maleje na skutek mieszania lub wstrząsów. Dopiero, gdy substancja przestaje być poddawana wstrząsom zachodzi zjawisko tiksotropii i płyn zaczyna się ścinać tworząc to coraz to twardszą i stabilniejszą powierzchnie. Jedynym minusem jest to, że takie zjawisko jest procesem odwracalnym, dlatego nie zaleca się stosowania tego typu podkładów w miejsca narażone na duże zmiany obciążenia powierzchni. Na wskutek drżenia powierzchni lakiery mogą zacząć się rozrzedzać. Dlatego, nie polecane są np. na duże hale sportowe.

 

Podsumowując:

Stosowanie lakierów podkładowych nie jest koniecznością. Dlatego powinniśmy ich używać tylko w konkretnych przypadkach (drewna egzotyczne o dużym stopniu zmiany barwy), lub w przypadku ogrzewania podłogowego. Powinniśmy też dobrze przeanalizować rynek i wybrać lakiery z jak najmniejszą emisją szkodliwych toksyn.

 

Tagi: lakiery,lakier,podkladowe

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.