ogolnie

ePodloga.pl / Artykuły

Listwa progowa – Czyli łączymy podłogi

07-09-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Kiedy mamy dwie różne lub tego samego rodzaju, ale o różnym dekorze podłogi muszą one, w którymś miejscu zostać połączone. Chcą to połączenie estetycznie i praktycznie zasłonić możemy zastosować różnego rodzaju listwy progowe. Kiedyś bardzo popularne drewniane łączenia dziś są wypierane przez coraz to łatwiejsze w montażu i tańsze listwy mosiężne, aluminiowe, wykonane z MDF’u lub tworzywa. Ich montaż jest bardzo prosty, do prawidłowego montażu wystarczy nam zazwyczaj tylko wiertarka. Oprócz podziału na materiał, z jakiego są wykonane listwy możemy podzielić je również ze względu na typ budowy a tym samym na sposób montażu.

 

Profil T (profil dylatacyjny) – najczęściej spotykany i najbardziej praktyczny. Możemy nim łączyć każdy typ podłóg z każdym innym. Pozwala on również na połączenie podłóg o różnych grubościach (najlepiej, gdy jest zaokrąglony). Obydwie podłogi mogą być już ułożone, ponieważ listwa taka nakładana jest z góry. Często spotkać można tego typu listwy montowane samoprzylepnie do podłoża. Przydatne mogą być, gdy np. boimy się o popękanie kafelek przy wierceniu, lub gdy pod podłogą „idą” jakieś kable albo rury od ogrzewania. W takim przypadku do instalacji nie potrzebujemy nawet wiertarki, należy jednak pamiętać, że taki sposób montażu nie zapewni tak trwałego połączenia jak umocowanie listwy na kołkach szybkiego montażu. Mocniejsze kopnięcie czy pociągnięcie za listwę może sprawić, że odpadnie, z każdym jej odklejeniem będzie się trzymać coraz słabiej. Alternatywą może być podklejenie takich listew odpowiednim mocnym klejem montażowym lub elastycznym.

Znacznie bardziej praktyczne są listwy mocowane na kołki szybkiego montażu. Jednak tu również możemy wydzielić dwa kolejne podtypy. Listwy mocowane na dobicie i listwy przykręcane bezpośrednio. Ten pierwszy sposób polega na tym, że listwa posiada od spodu małą szynę, na której umieszczone są wkręty. Po wywierceniu dziur w podłożu i umieszczeniu w nich tzw. kołnierzy, listwę (wraz z kołkami na szynie) wciskamy w dziury i dobijamy lekko oraz równomiernie młotkiem (najlepiej poprzez dobijak). Jeśli chodzi o listwy aluminiowe w przypadku demontażu należy uważać, aby ich za bardzo nie wyginać.

Drugim podtypem są listwy, w których wierci się bezpośrednio przez dziury. Umieszcza się w wywierconej dziurze kołnierz kołka i przykręca sam kołek rozporowy. Jest to najpewniejszy sposób mocowania listwy progowej.

Profil E (profil połączeniowy) – sprawdza się najlepiej w przypadku łączenia paneli laminowanych. Montowany jest w trakcie układania podłogi poprzez wsadzenie paneli zarówno z jednej jak i drugiej strony. Nie musi służyć koniecznie, jako próg. Możemy za jego pomocą łączyć panele o różnym typie montażu (nie pasujące pióra i pióro-wpusty) oraz łączyć wzory w dowolnym miejscu. Jego podstawową wadą jest brak uniwersalności (służy tylko do paneli, ponieważ ma wpusty zazwyczaj na 8mm i niemożliwym jest wciśnięcie w nie 15mm deski lub płytek). Dużym minusem jest również to, że nie da się zamontować tej listwy po ułożeniu pokrycia. Zaletą natomiast jest na pewno trwałość zamocowania. Bardzo trudno jest go wyciągnąć nawet na siłę, dlatego podczas chodzenia po nim i normalnej użytkowej eksploatacji na pewno nie wypadnie. Demontaż wiąże się z wyjęciem kilku paneli.

Profil C/U (profil zakończeniowy) – jak sama nazwa wskazuje służy głównie do kończenia podłogi w jakimś miejscu (na przykład przy drzwiach balkonowych). Przypomina ucięty w połowie profil połączeniowy. Ma również wpusty tylko na 8mm, więc sprawdzi się tylko w przypadku paneli. Jego montaż polega na wsunięciu w panel, a demontaż na wysunięciu.

Jako listwy progowej możemy również użyć odpowiednio wyprofilowanego płaskiego mdf’u z okleiną lub litego drewna. Najlepiej sprawdzi się w przypadku naturalnych desek lub parkietów. Takie wykończenie najlepiej przewiercić do podłogi od góry lub kleić bezpośrednio odpowiednimi do tego celu klejami montażowymi.

 

 

Montaż listwy T (dociskanej)

1.     Dopasowujemy listwę do progu i przycinamy ją na odpowiedni wymiar (dobieramy brzeszczot w zależności od materiału, z jakiego listwa jest wykonana

2.     Wiercimy w podłodze dziury w równej linii (do 3-4cm)

3.     W wywiercone dziury mocujemy kołnierze od kołków

4.     Montujemy kołki rozporowe w szynach listwy od spodu tak, aby po nałożeniu listwy pasowały w kołnierze.

5.     . Wciskamy całą listwę wraz z kołkami w dziury. Przy końcówce najlepiej ją dobijać młotkiem równomiernie i lekko poprzez klocek drewniany lub dobijak. Dobijamy do momentu aż między listwą a podłogą nie będzie żadnej szpary.

Demontaż listwy T (dociskanej)

1.     Listwę należy delikatnie podważyć od spodu najpierw z jednej, potem z drugiej strony, najlepiej na środku, tępym nożem lub płaskim śrubokrętem

2.     Następnie chwytamy listwę w miejscu na wysokości kołków i delikatnie próbujemy ją wyciągnąć z kołnierzy.

3.     Kołnierze nie będą nadawać się już do następnego użytku. Natomiast kołki i listwa, jeżeli zrobimy to umiejętnie nie powinna się zbytnio wygiąć.

Tagi: listwa,progowa,profil,polaczenie,polaczenia,profile,progi,listwy

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.