ogolnie

ePodloga.pl / Artykuły

Listwa przypodłogowa – czyli łączymy podłogę ze ścianą

06-10-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

 

Listwy przypodłogowe są estetycznym i praktycznym zwieńczeniem całości. Pozwalają na ukrycie wszystkich niedoskonałości takich jak dylatacje, nierówności ścian, czy nierówności przycięcia ostatniego rzędu. Ponadto obecne listwy są bardzo praktyczne. Posiadają miejsce na schowanie kabli, są bardzo proste w montażu i jeszcze prostsze w demontażu. Z montażem powinien poradzić sobie każdy, a dobrze przymocowana listwa nie powinna (nawet próbując wyrwać ją na siłę) odpaść. Obecnie na rynku istnieje kilka różnych rodzajów listew, które różnią się między sobą materiałem, sposobem wykonania lub montażem. W artykule tym spróbujemy przyjrzeć się każdemu z nich z osobna.

Listwy PVC (lub PCW)

Najpopularniejszy i najbardziej rozpowszechniony typ, jeśli chodzi o listwy przypodłogowe. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim niskiej cenie, łatwości montażu i bardzo dobrej funkcjonalności. PVC to inaczej polichlorek winylu (stąd też równie popularne określenie PCW). Jest to tworzywo sztuczne o dużej wytrzymałości mechanicznej i odporne na działanie wody i większości rozpuszczalników. Jest bardzo elastyczne, dlatego w odniesieniu do listew dobrze poddaje się nierównością podłoża i ścian. Bardzo często spotkać można listwy PVC posiadające na obrzeżach (dolnych i górnych) pasek gumowy, który jeszcze lepiej dopasowuje się do nierówności. Jest to bardzo przydatne, gdy np. powierzchnia podłogi lub ściany nie jest gładka.

Listwy wykonane z tego materiału zazwyczaj są dwuczęściowe. Wtedy jedna część będąca bazą jest mocowana bezpośrednio do ściany na kołki szybkiego montażu, druga natomiast jest wciskaną listwą maskującą. Najczęstszy typ to listwy ze zdejmowanym środkowym paskiem lub zdejmowaną całą górną częścią. Listwy takie są bardzo funkcjonalne, ponieważ można schować w nich dużą ilość kabli. Ponadto mocowanie jest niewidoczne. Listwy wykonane z tego materiału mają swoje własne wykończenia (każdy typ ma inne), czyli narożniki wewnętrzne, zewnętrzne, zakończenia i opcjonalnie łączniki.

Listwy PVC mogą być również mocowane na klipsy lub zaczepy. Jest to przydatne w przypadku malowania ścian. Łatwo taką listwę szybko zdjąć i zamocować z powrotem, bez potrzeby odkręcania. Wadą jest natomiast zazwyczaj mniejsza ilość miejsca na ewentualne kable oraz dodatkowy koszt takich elementów.

 

 

Listwy MDF

Również możemy podzielić je na kilka podtypów. Spotkać możemy listwy MDF gotowe do malowania. W tym przypadku potrzebna nam odpowiednia farba i możemy sami wybrać jej kolor. Może być również oklejona zwykłą okleiną lub fornirem. Listwy tego typu nie są odporne na wilgoć i nie nadają się na krzywe ściany, ponieważ w przypadku nierównej powierzchni mogą między listwą, a ścianą pojawić się szpary. Nie zawsze też produkowane są do nich wykończenia, w przypadku rogów należy listwy tego typu przycinać pod kątem 45 stopni (najlepiej z pomocą korytka). Najczęstszy typ montażu to klamry. Mocowane są one bezpośrednio do ściany, a na nie dopiero wciskane są na zatrzask same listwy. Można też listwę przewiercić bezpośrednio do ściany lub kleić najlepiej na kleje montażowe. Zazwyczaj brak w nich miejsca na kable (chyba, że są odpowiednio wyprofilowane, ale wtedy też mają mniej miejsca na przyczepność ze ścianą, przez co gorzej się jej trzymają). Listwy MDF są zazwyczaj trochę droższe od tych wykonanych z PVC.

Listwy z litego drewna

Podobnie jak surowy MDF można je malować (na przykład pod kolor ścian). Najczęściej, jako listwy używa się sosny. Listwa taka ma odpowiedni kształt. Minusem zazwyczaj jest brak klipsów do montażu oraz wszystkich wykończeń. Najlepszym mocowaniem jest przewiercenie listwy bezpośrednio do ściany lub klejenie. Jeśli chodzi o wykończenie narożników należy listwy przycinać pod kątem. Podobnie jak listwy z MDFu zazwyczaj brak w nich miejsca na kable (chyba, że są odpowiednio wyprofilowane). Niepodważalną zaletą na pewno jest estetyka i naturalność.

Listwy aluminiowe i stalowe

Bardzo eleganckie, niezwykle trwałe i niestety drogie listwy. Cena jednej listwy to zazwyczaj koszt od 100zł do 200zł. Bardzo drogie są do nich również wszystkie wykończenia (przykładowo cena jednego łącznika równa się cenie jednej listwy PVC). Mocowane są zazwyczaj na klamry podobnie jak listwy MDF. W zależności od wyprofilowania mają lub nie mają miejsce na schowanie kabli.

Cokoły

Bardzo często stosowane na przykład do wykładzin. Mogą być z MDF’u (surowego lub z okleiną/fornirem) lub litego drewna. Jak wszystkie listwy drewniane i drewnopodobne przeznaczone są na równe i gładkie ściany. Kształtem przypominają prostokątne klocki szerszą stroną mocowane do ściany na kołki rozporowe lub na klej. Najlepiej wyglądają w wysokich pomieszczeniach w zestawieniu z wykładzinami lub parkietami. Są trochę droższe od standardowych listew.

Ćwierćwałki

Wykonane z PVC, MDF’u lub z litego drewna, bywają zarówno wypukłe jak i wklęsłe. Ćwierćwałki nie sprawdzają się na podłogach pływających (chyba, że dylatacja jest zrobiona idealnie równo), gdyż mogą się zapadać. Niemożliwym jest schowanie kabli pod ćwierćwałkiem. Ze względu na mały rozmiar nie trzeba stosować do nich wykończeń. Choć dla estetyki również najlepiej je przyciąć pod kątem 45 stopni. Ćwierćwałki, jako listwy przypodłogowe wyglądają bardzo estetycznie i nowocześnie. Są też w stosunku do swoich konkurentów tanie.

Podsumowując:

Mamy dość szerokie możliwości na rynku, jeśli chodzi o wybór konkretnej listwy przypodłogowej. Do tego dochodzi również mnogość wzorów, ponieważ producenci wyszli oczekiwaniom klientów naprzeciw i gama kolorów oraz dekorów jest równie szeroka jak ta w przypadku podłóg. Przed wybraniem konkretnego rodzaju musimy przede wszystkim wybrać te, które nam się podobają. Walory estetyczne powinny iść w parze z potrzebną nam funkcjonalnością. Jeżeli na przykład mamy dużo kabli do schowania powinniśmy wybrać listwy z największą ilością miejsca (głównie PVC), jeżeli kładziemy je do pomieszczeń gdzie często się odkurza i mogą być narażone na częste uderzenia odkurzacza nie powinniśmy wybierać PVC, ponieważ możemy je szybko uszkodzić. Listew w takich pomieszczeniach nie powinniśmy też kleić, gdyż mogą szybko odpaść. Jeżeli nie mamy kabli, a zależy nam przede wszystkim na estetyce pomyśleć powinniśmy nad małymi ćwierćwałkami, lub dużymi cokołami. Możemy wybierać i przebierać do woli, wybór jest tak duży, że z pewnością zadowoli każdego.

Tagi: listwa,przypodlogowe,przypodlogowa,listwy,sciana

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.