ogolnie

ePodloga.pl / Artykuły

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe. Porównujemy i obalamy mity

12-09-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

 

Obecnie projektanci i inżynierowie prześcigają się w wymyślaniu coraz to lepszych alternatyw pozyskiwania i rozprowadzania ciepła w naszych domach. Podstawowymi wytycznymi są: szybkość reakcji, łatwość montażu i obsługi oraz - a może przede wszystkim - ekonomiczność. Jednym z najlepszych rozwiązań jest cieszące się coraz bardziej i zyskujące coraz to większą liczbę sympatyków ogrzewanie podłogowe. Szeroko rozpowszechnione na zachodzie u nas dopiero powoli staje się standardem. Za kilka lat na pewno będzie można je spotkać już w większości domów.

 

Na rynku spotkać możemy się z dwoma technologiami wykonania ogrzewania podłogowego. Pierwsze z nich to ogrzewanie wodne, drugie to ogrzewanie elektryczne. Łączy je ten sam efekt. Rozprowadzają one ciepło równomiernie całą swoją powierzchnią. Ciepło to nie poddaje się konwekcji jak to ma miejsce w punktowych ogrzewaczach powietrza, jednak tu należy się kilka słów wyjaśnienia. Rzeczywiście ogrzewanie nadaje się dla alergików, gdyż kurz nie jest unoszony w górę, przez co nie jest wdychany przez alergików. Jednak zapewnienia producentów, że ogrzewanie eliminuje powstawanie i przenoszenie kurzu jest fałszem. Kurz gromadzi się (i to częściej niż w ogrzewaczach punktowych) na samej powierzchni podłogi. Dlatego musimy się liczyć z tym, że będziemy ją odkurzać częściej chcąc zapewnić jej idealną czystość. Niewątpliwe jest natomiast jedno, ciepło to istotnie jest odpowiednie dla naszych organizmów, gdyż różnica temperatur na różnych płaszczyznach rzeczywiście jest dla nas zdrowa. Mniej zdrowe jest natomiast elektromagnetyczne pole, jakie wydziela się w przypadku ogrzewania elektrycznego przy długim okresie jego użytkowania. Dlatego powinno być one eksploatowane z rozwagą.

 

Zajmijmy się jednak rzeczami, które różnią i łączą systemy wodne i elektryczne. Z pewnością podstawową rzeczą, którą odróżnia obydwa ogrzewania jest sposób działania. Wodny system działa na bazie cyrkulującej w obiegu (w rurach) podgrzanej przez kocioł wody. Zatem wymaga on kotła C.O. w którym grzałki będą podgrzewały wodę, pompy, która będzie pompowała podgrzaną wodę w system, zestawu regulacyjnego oraz raz całego systemu połączonych ze sobą rur. Elektryczne ogrzewanie działa na zasadzie wydzielania ciepła przez płynący w przewodzie prąd (a właściwie opór). Całość jest podłączona do głównego napięcia 230V przez specjalny termostat, którym regulujemy temperaturę lub ustawiamy odpowiednie programy. Termostat współpracuje z czujnikiem temperatury zamontowanym na macie grzewczej lub pojedynczym przewodzie.

 

Ze sposobu budowy wynikają pierwsze różnice. Elektryczne ogrzewanie jest mniej skomplikowane w działaniu i budowie. Dlatego przede wszystkim znacznie łatwiejszy jest jego montaż (zapraszamy do artykułu „montujemy ogrzewanie elektryczne”). Ponadto w sytuacji, gdy coś się zepsuje w systemie (a to trzeba brać pod uwagę) w przypadku elektrycznego ogrzewania diagnoza oraz sama naprawa jest prostsza. Wiązać się to będzie również z kosztami. Nie tylko koszt i prostota naprawy w przypadku zepsucia przemawiają za elektrycznym ogrzewaniem. Jeśli chodzi o system wodny usterka może spowodować zalanie całej podłogi, dlatego w przypadku paneli lub drewna musimy liczyć się również z ewentualną wymianą całej podłogi chyba, że zadziałamy w miarę szybko i zdemontujemy panele lub deski zanim ulegną całkowitemu zniszczeniu.

 

Istotnym plusem obydwu systemów jest to, że ich nie widać. Tzw. „podłogówki” nie zajmują miejsca, ponieważ są wbudowane w podłogę, co sprawia, że zyskujemy przestrzeń. W przypadku ogrzewania wodnego jedyne, co powinniśmy schować to bojler ogrzewający wodę, który możemy zabudować w jakimś centralnym punkcie całego systemu. W przypadku elektrycznego ogrzewania jedyne, co będziemy widzieć to mały regulator temperatury wbudowany w ścianę, który nie oszpeca wnętrza, a nawet nadaje mu nowoczesności. Ta z pozoru zaleta wbudowania ogrzewania w podłogę może być także wadą. Chcąc wymienić ogrzewanie, lub w najgorszym przypadku naprawić uszkodzone, jesteśmy zmuszeni do kucia całej podłogi. Nie tylko będziemy musieli zdemontować warstwę wierzchnią podłogi, w przypadku paneli lub desek, ale również rozkuć jastrych lub zaprawę klejową, w której zatopione jest ogrzewanie.

 

Inną znaczącą różnicą przemawiającą z kolei za wodnym ogrzewaniem jest możliwość zróżnicowanego zastosowania. Przy podłączeniu go do chłodnicy może zacząć działać w drugą stronę tz. zastąpi nam klimatyzacje. Krążąca w obiegu woda jest zimna, a my mamy schłodzoną (idealną na upalne dni) podłogę. Należy uważać, żeby nie przesadzić ze zbyt niskimi temperaturami, gdyż może to spowodować zamrożenie wody i uszkodzenie całego systemu. Może też być niezdrowe dla podłogi - ceramika może popękać, a w drewnianej podłodze pojawią się szpary. W przypadku elektrycznego ogrzewania nie istnieje możliwość chłodzenia posadzki.

 

 

Odróżnieniem obu systemów jest tzw. bezwładność cieplna. W skrócie mówiąc jest to czas reakcji, po jakim podłoga zyska konkretną temperaturę. W przypadku ogrzewania wodnego czas takiej reakcji jest znacznie wolniejszy. Natomiast ogrzewanie elektryczne „działa” znacznie szybciej. I ta z pozoru zaleta również może być wadą. Z powodu szybkich zmian temperatury ogrzewanie elektryczne nie może być użyte na znacznej większości paneli i większości gatunków drewna, dlatego, że materiały te mają wysoki współczynnik skurczu. Inaczej mówiąc są mniej stabilne na duże oraz szybkie zmiany temperatur i wilgotności. Ogrzewanie elektryczne mogłoby spowodować pęknięcia i uszkodzenia łączeń, a tym samym uszkodzenie całej podłogi. Ogrzewanie wodne nadaje się prawie na wszystkie panele i gatunki drewna, jednakże w przypadku desek lub parkietów nie powinny być one grubsze niż 1cm.

 

A jak rzecz się ma w odniesieniu do kosztów?

Jest to chyba najistotniejszy czynnik. Koszty możemy podzielić na dwa typy: koszty instalacji i koszty utrzymania.

 

 

Koszt instalacji

 

1.    Ogrzewanie wodne – podstawą ogrzewania wodnego jest kocioł grzewczy. Koszt najtańszych gazowych kotłów to ok. 2000-4000zł. Cena jednego metra rury to w zależności od typu i materiału ok. 5zl/mb. Instalacja wraz z zaciskami zaworami, spinkami i odpowietrzaczami wyniesie ok. 70zl/m2. Do tego należy doliczyć koszt montażu. Przeciętny fachowiec weźmie ok. 30zl/m2. Całość będzie kosztować średnio 100zł/m2.

 

 

2.    Ogrzewanie elektryczne – najważniejszym elementem będzie przewód. Koszt 1 metra bieżącego to ok. 10zł, dlatego metr kwadratowy materiałów należy szacować na ok. 50-60zl. Do tego dochodzi termostat za ok. 300zł. Koszt montażu to groszowe sprawy, a w przypadku, gdy montujemy sami – całkowity brak kosztów.

 

Koszt utrzymania:

 

1.    Ogrzewanie wodne – pozwoli na oszczędność w stosunku do grzejników o ok. 20%. W przypadku kotła kondensacyjnego ok. 30-40%.

2.    Ogrzewanie elektryczne – utrzymanie domku jednorodzinnego (150m2) w zależności od taryfy w sezonie (6mc) wyniesie nas od 4000-5000zł. ( dane na 2009r.)

 

Należy w tym miejscu obalić też jeszcze jeden mit. Powszechnie wiadomo, że drewno jest bardzo dobrym izolatorem cieplnym. Producenci nie przekazują całej prawdy, pisząc, że ogrzewanie podłogowe bardzo dobrze nadaje się pod panele i drewno. Jest to tylko częściowo prawdą, bo ze względu na słabe przewodnictwo ciepła drewno i płyty hdf (panele) mogą powodować znaczne utraty ciepła (zainteresowanych konkretnymi zestawieniami odsyłamy do artykułu „test Launsteina”). Współczynnik pochłaniania ciepła dla drewna wynosi ok. 0.15 i jest to piętnaście razy więcej niż w przypadku ceramiki. Dlatego ogrzewanie wodne, w którym oszczędzamy ok. 20-40% (w stosunku do zwykłych grzejników) w odniesieniu do paneli i desek spowoduje wyrównanie kosztów o ile nie dopłacenie. W przypadku złego zastosowania podkładu straty będą jeszcze większe. Nie należy też zapominać – powtórzymy to raz jeszcze – nie każde drewno nadaje się na ogrzewanie elektryczne.

 

Podsumowanie:

 

Każdy powinien podjąć decyzje czy ogrzewanie podłogowe jest mu potrzebne i jaki rodzaj byłby bliższy jego oczekiwaniom. Sprawę z pewnością należy dobrze przemyśleć i wziąć pod uwagę wszystkie czynniki zwłaszcza te ekonomiczne. Nam, jako redakcji portalu ePodloga.pl pozostaje tylko życzyć trafnego wyboru, jak najniższych rachunków oraz jak najcieplejszych pomieszczeń.

 

Tagi: ogrzewanie,podlogowe,podlogowka,wodne,elektryczne

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.