ogolnie

ePodloga.pl / Artykuły

Podłoga klejona czy pływająca?

21-09-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Niemal w każdym aspekcie naszego życia dążymy do ułatwiania sobie rzeczy, które są dla nas trudne. Chcemy aby wszystko było nieskomplikowane, użyteczne i tanie. Taka filozofia przyświecała konstruktorom i projektantom podłóg pływających. Posadzki tego typu są pomysłem Skandynawów, którzy zawsze słynęli z doskonałego łączenia funkcjonalności z prostotą. Jednym z takich połączeń okazały się właśnie podłogi pływające. Dziś niemal każdy wie, że to specjalny typ posadzek w których łączenie pojedynczych elementów, a także samej posadzki do podłoża odbywa się w systemie bez klejowym. Jedynym warunkiem jest zastosowanie odpowiednich dylatacji między posadzką, a ścianą lub innym rodzajem pokrycia podłogowego. Takie rozwiązania znalazły bardzo szybko ogromną rzesze sympatyków co potwierdzają słupki sprzedaży stale rosnące niemal w każdym kraju. Jak to zwykle bywa zawsze znajdą się sceptycy łatwych rozwiązań. Na pierwszy rzut oka podłoga pływająca wydaje się być lepszym rozwiązaniem w stosunku do podłogi klejonej. Jest tańsza, łatwiejsza w montażu oraz demontażu, ale czy w ogólnym rozrachunki systemy bez klejowe również deklasują rywali? Fora internetowe przepełnione są od przeróżnych opinii na ten temat. W artykule tym spróbujemy problem ten rozłożyć na czynniki i przyjrzymy się każdemu z nich osobna. Nie chcemy w żaden sposób ani jednego, ani drugiego rozwiązania faworyzować czy też krytykować, a jedynie poddać rzeczowej analizie, a ewentualną decyzje o wyższości któregoś z nich pozostawić do przemyśleń.

 

Czym są podłogi pływające?

 

Aby mieć pełną jasność sytuacji wyjaśnijmy jeszcze raz czym dokładnie są podłogi pływające. Ten typ posadzek składany jest w różnych systemach, z których najpopularniejszy to tzw. klik. Łączenie odbywa się poprzez włożenie pióra w pióro-wpust pod kątem ok. 70 stopni a następnie dociskając go aż do pozycji poziomej. Łączenia takich elementów gwarantują niemożliwość ich wzajemnego rozszczepienia, a cała podłoga stanowi jedną całość.

 

Dylatacja

 

Jest najważniejszą rzeczą w przypadku posadzek montowanych bez użycia kleju o jakiej należy pamiętać. Jej brak może doprowadzić do wybrzuszania się naszej podłogi w przypadku zmian temperatur, a w końcowym rozrachunku do jej uszkodzenia. Dzieje się tak ze względu na higroskopijne właściwości drewna (płyty HDF używane w panelach laminowanych są również na bazie włókien celulozy), które pod wpływem zmian temperatur i wilgotności powietrza zmienia swój wewnętrzny poziom wilgotności (EMC). Z tym procesem związane są zmiany jego objętości, a konkretniej pęcznienie i kurczenie. O tym jak duże są zmiany, a tym samym jak bardzo stabilna jest podłoga decyduje współczynnik kurczu, który dla każdego z gatunków może być różny. W przypadku podłóg klejonych spoina klejowa ogranicza zmiany objętości i cała podłoga rozszerza się i kurczu na znacznie mniejszą skale. W pomieszczeniach gdzie podłoga byłaby narażona na częstsze i większe zmiany (np. łazienka) należy stosować kleje elastyczne (np. poliuretanowe), które mogą zmienić kształt wraz z posadzką. Podsumowując należało by napisać że, podłogi pływającej nic nie ogranicza, więc jej zachowanie jest bardziej zbliżone do naturalnego drewna, stąd też konieczność zapewnienia miejsca do zmian.

 

Rozszerzalność i naprężenia

 

Ze wspomnianym wcześniej ograniczeniem w ruchu podłogi klejonej ma związek jeszcze jedno zjawisko. Chodząc po podłodze naciskamy na nią w różnych miejscach z różną siłą. Powoduje to powstawanie różnych napięć na powierzchni podłogi. W przypadku klejonych posadzek są one trwale w jednej pozycji. Podłogi pływające już z samego założenia takie nie są. Wymagają one zastosowania odpowiednich podkładów, które zapewnią jej przede wszystkim równą i stabilną powierzchnie podkładową. Podkład musi być też w pewnym stopniu elastyczny. Każdy materiał posiada pewną specyficzną właściwość zwaną chropowatością. Niezależnie od rodzaju materiału dla gładkich powierzchni waha się ona w granicach 10-100nM, dlatego też powierzchnia podłogi nigdy idealnie nie dostosuje się do jastrychu czy powierzchni drewnianych. Bez użycia podkładu usłyszelibyśmy odgłosy „chrupania”. Z elastycznością wiąże się fakt, że podłoże może uginać się punktowo (tylko w jednym miejscu), a to z kolei naraża podłogę na powstawanie naprężeń w miejscach połączeń. Dobrze zobrazowuje to podkład, który został nam po demontażu starej podłogi. Cienkie podkłady (pianka, korek, papier karbowany) prawdopodobnie będą sprasowane lub pokruszone. Klej natomiast odkształca się bardzo minimalnie i nie powstaną na nim tego typu deformacje. Można więc napisać, ze podłogi klejone znacznie lepiej radzą sobie w tej sytuacji. Aby zminimalizować ten problem w posadzkach bez kleju należy stosować elastyczne podkłady (np. maty z polietylenu lub naturalne tzw. „zielone” maty) z jak największą grubością.

 

 

Akustyka

 

Bardzo częstym argumentem w sporach o klejeniu czy też nie klejeniu podłogi jest jej późniejsza akustyka. Ze zjawiskiem tym wiąże się pewne mylne pojęcie. Bardzo często wiele serwisów i wielu fachowców nie rozgranicza tłumienia odbicia dźwięku od jego izolacji. Izolacja akustyczna to przepuszczanie dźwięku czyli najprościej mówiąc miara poziomu natężenia z jaką dźwięk pokona pewną barierę. Tłumienie to natomiast zależność dźwięku pochłoniętego przez materiał do dźwięku odbitego. Najprościej mówiąc, kiedy słyszymy kłótnie sąsiadów z góry, to jak bardzo słyszymy poszczególne słowa zależy od izolacyjności ich podłogi. Kiedy upadnie nam omyłkowo nóż w kuchni to jaki hałas wyda spadając na podłogę zależy od tłumienia takiej podłogi. Teraz zastanówmy się. Mamy dwie podłogi, w przekroju jedna z nich to deski, cienka warstwa kleju, jastrych, a druga to te same deski, mata naturalna 7mm i ten sam jastrych. Różnią się one jedną z warstw, mianowicie 7mm matą, która daję różnię, rzędu ok. 20dB. Tak więc jeśli chodzi o izolację dźwięku podłoga w systemie bez klejowym wypada korzystniej.

 

Jeśli chodzi o tłumienie dźwięku sytuacja ma się zgoła inaczej. Wyobraźmy sobie, że pukamy w drewniany klocek cały z drewna, oraz w taki, który w środku jest pusty. Podobną różnice usłyszymy w zestawieniu podłogi pływającej z klejoną. Ta druga jest trwale związana z podłożem, a między nimi jest tylko spoina klejowa i brak jakichkolwiek wolnych przestrzeni. Podłoga pływająca ma pod spodem podkład, który na wspomniane już wcześniej różne chropowatości nie dostosuje się powierzchnią idealnie do podłogi, w skutek czego miedzy dwoma powierzchniami powstaną minimalne szczeliny. To właśnie te drobne dziurki należy winić za większy pogłos i gorszą akustykę pomieszczenia w stosunku do podłóg klejonych.

 

W ogólnym rozrachunku jeśli chodzi o akustykę, lepiej wypada podłoga klejona. Mimo, że podłoga bez klejowa lepiej izoluje dźwięk to różnice te są nieznaczne ( ok. 20dB). Z naszego punktu widzenia i naszego komfortu większe znaczenie ma tłumienie dźwięków i brak nieprzyjemnego pogłosu w czasie chodzenia.

 

Ciepło

 

W tym punkcie można zauważyć duża analogię do wspomnianej przed momentem akustyczności. Podłogi pływające bardziej pochłaniają ciepło tym samym są większym izolatorem ciepła. Jest to sporym minusem w przypadku ogrzewania podłogowego. W tym wypadku musimy liczyć się z większymi stratami ciepła i trochę dłuższą bezwładnością cieplną (czasem od włączenia ogrzewania do momentu aż podłoga zacznie „grzać”). Na korzyść podłogi pływającej natomiast działać będzie wolniejsze zabieranie nam ciepła w przypadku kiedy będziemy po niej chodzić, przez co uzyskamy trochę większe uczucie iluzorycznego ciepła podłogi. Celowo użyliśmy kilkukrotnie słowa „trochę” ponieważ zmiany te mogą być słabo odczuwalne więc ciężko tu rozpatrywać różnicę z punktu widzenia zalety czy wady w odniesieniu użytkowym.

 

Ekologia

 

To coraz częstszy temat pojawiający się już niemal w każdym aspekcie naszego życia, dlatego powinniśmy rozpatrzeć ten problem również tutaj. Kleje używane do mocowania posadzek z podłożem muszą przejść szereg testów, zanim otrzymają odpowiednie atesty i zostaną dopuszczone do sprzedaży. Mimo więc, że nie są one zagrożeniem dla naszego zdrowia to nie należy ukrywać, że w pewnym stopniu emitują szkodliwe substancje do otoczenia. Ponadto kleje rozpuszczalnikowe w procesie wysychania (dyspersja na wskutek parowania rozpuszczalnika) wydzielają nieprzyjemną woń i odparowują do powietrza szkodliwy rozpuszczalnik. Dlatego jeżeli zależy nam przede wszystkim na jak najzdrowszych warunkach, na przykład dla naszego małego dziecka, to lepszym rozwiązaniem będzie podłoga pływająca, nawet w swoim zachowaniu, o czym wspominaliśmy, bardziej przypominająca naturalne drewno. Ponadto dla środowiska szkodliwa może być również utylizacja samych klejów. Dlatego tu plus na korzyść podłóg pływających.

 

Koszt

 

Koszt podkładu koniecznego do położenia na nim posadzki to wydatek 2-7zł/m2. Koszt kleju wraz z gruntem 16-30zł/m2. Koszt układania deski trójwarstwowej w systemie klejonym to 25-40zł./m2 (w zależności od firmy). Cena układania tej samej deski jako podłogi pływającej to 22-32zł./m2 (zależność jw.). Zdecydowanie taniej wychodzi nam podłoga pływająca. Ponadto wielu ludzi ze względu na bardzo łatwy montaż decyduje się zrobić to samemu, więc koszty robocizny maleją jeszcze bardziej. W naszej mentalności kupowanie desek klejonych wydaje się być czymś znacznie trudniejszym i rzadziej podejmujemy się tego wyzwania.

 

Podsumowanie

 

Na wstępie pisaliśmy, że nie chcemy stawiać sądów i opinii dotyczących obu systemów. W trakcie całego artykułu w różnych aspektach obydwie podłogi wypadały raz pozytywnie raz negatywnie. Decyzje o tym jak wypadają one w ogólnym rozrachunku pozostawiamy do przemyśleń. Bardzo ważnym jest czego tak naprawdę oczekujemy od naszej podłogi, wtedy niektóre zalety staną się bardziej znaczące i wyraźniejsze, a wady odejdą na dalszy plan.

 

Tagi: deski,parkiety,trojwarstwowe,panele,klejone,plywajace,podlogi,podloga,kleic,dylatacja,kleje,klej

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.