ogolnie

ePodloga.pl / Artykuły

 Podłoga korkowa- nowy trend

Podłoga korkowa- nowy trend?

18-12-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Coraz częściej przy remoncie mieszkania i wymianie podłóg pojawia się pytanie, co najlepiej wybrać - panele, parkiet a może wykładzinę? Sprawę należy bardzo dobrze przemyśleć przed podjęcie ostatecznej decyzji. To, co składa się na wygląd pomieszczenia, a w rezultacie całego mieszkania bardzo często przyprawia nas o zawrót głowy. Markety budowlane i sklepy z materiałami do wyposażenia wnętrz proponują nam coraz więcej rozwiązań. Możliwości jest wiele a wybranie właściwego rozwiązania staje się coraz trudniejsze.

 

Bardzo często decyzję o tym, na jaką podłogę się zdecydujemy, uzależniamy od zasobności portfela a nierzadko w oparciu o to, jaką kwotę wydaliśmy na inne remonty. Wady oraz zalety paneli i wykładzin znamy wszyscy, jest to również najprostsze z możliwych rozwiązanie. Trochę więcej pracy i zaangażowania wymaga od nas podłoga naturalna, a co za tym idzie większego nakładu finansowego.

 

Producenci prześcigają się w ofertach - parkiety, trójwarstwowe deski podłogowe, te produkty dają nam niepowtarzalność w naszym mieszkaniu, prace związane z ich położeniem możemy wykonać sami i dodatkowo zaoszczędzić. Zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na zakup czegoś droższego, co spełni nasze oczekiwania oraz marzenia. Zapewne każdy z nas chce mieć coś niepowtarzalnego na swojej podłodze.

 

Naprzeciw naszym oczekiwaniom wychodzi produkt wytworzony z drzewa korkowego , a ściślej z Dębu Korkowego. Drzewo to rośnie głównie w Afryce i Europie Południowej . Korek najczęściej kojarzymy z winem i z tym jak trudno go usunąć z szyjki butelki, już wtedy widzimy próbkę jego właściwości. Postanowiono wykorzystać je w budownictwie jako wykładziny korkowe, okładziny ścienne i tapety , sprawdza się w izolacji cieplnej i akustycznej ścian i dachów.

 

Korek pozyskiwany jest z Dębu Korkowego z zewnętrznej jego części, mianowicie kory. Drzewo jest okorowywane co 9-10 lat. Uzyskana w ten sposób kora jest poddawana procesom technologicznym pozwalającym wytwarzać z niej panele podłogowe i płyty ścienne. Czyli to co ma duży wpływ na charakter wnętrza naszego mieszkania, domu. Wraz z niewątpliwymi zaletami wynikającymi z właściwości technicznych pojawiają się walory estetyczne. Paleta barw jest ogromna i niepowtarzalna co w połączeniu z naszą wyobraźnią daje nam ogrom możliwości aranżacji.

 

Wyroby korkowe są materiałem łatwym w użyciu i uniwersalnym. Wykorzystywany jako wykładzina podłogowa zastępuje nam podłogowe płytki ceramiczne , parkiety i panele. Kuchnie, pokoje, korytarze a nawet łazienki mogą być wyłożone produktami z korka. Co więcej, mogą być zastosowane również w pomieszczeniach użyteczności publicznej, wymagają tylko innego zabezpieczenia. Jest nim powłoka winylowa oraz dodatkowa warstwa lakieru naniesiona po położeniu. Dodatkową warstwę nakładamy również w przypadku zastosowania w łazienkach. Produkty używane w mieszkaniach zabezpieczone są lakierem poliuretanowym lub powłoką winylową. Powłoki winylowe charakteryzuje odporność na ścieranie i odkształcenia spowodowane naciskiem. Doskonale wygłuszają i amortyzują. Podłogi korkowe cechują: właściwości izolacyjne (termiczne i akustyczne), antystatyczność, elastyczność , paleta barw oraz mnogość aranżacji.

 

Utrzymanie podłogi korkowej wymaga trochę więcej pracy i zaangażowania z naszej strony. O ile w przypadku laminatów do ich konserwacji powinniśmy używać wody z dodatkiem środka czyszczącego i chroniącego, to w przypadku podłogi korkowej jest to czynność konieczna. Panele podłogowe nie wymagają tylu zabiegów pielęgnacyjnych co korkowe. Aby zachować podłogę w dobrym stanie należy baczniej zwracać uwagę na to czego używamy do jej konserwacji. Dotyczy to przede wszystkim podłogi korkowej lakierowanej, którą co jakiś czas (4-5 lat) ścieramy papierem ściernym ( 100-120 ) i nakładamy nową warstwę lakieru.

 

 

Czynności tych nie wykonujemy w przypadku podłogi korkowej na którą naniesiono warstwę winylu, tego typu podłogi nie regenerujemy. W zamian za to ich trwałość jest o wiele większa. Dla wielu z nas sposób w jaki układamy panele podłogowe jest dobrze znany i nie musimy korzystać z pomocy fachowców. Panele korkowe układamy w bardzo podobny sposób.

 

Trochę faktów. Panele, parkiet , deska , korek?

Panele są praktycznie najtańszą opcją jeśli mówimy o koszcie zakupu za metr kwadratowy, oczywiście dochodzi nam koszt innych akcesoriów i fachowiec. Wybór i dostępność paneli jest ogromny. Od dawna korzystamy z ich uroków i cieszą się coraz większym powodzeniem. Parkiet kojarzył się z niesamowitym wysiłkiem związanym ze sprzątaniem, pyłem i hałasem. Dostępność rodzajów drewna była dawniej również bardzo ograniczona.

Z biegiem czasu sytuacja uległa diametralnej zmianie, pojawiły się drewna egzotyczne, inne kolory, twardość i zastosowanie. Poradzono sobie również z pyłem, niestety cena nadal jest dla wielu z nas bardzo wysoka. Jakiś czas temu nastały czasy deski trójwarstwowej, produktu który wypełnił lukę między panelami a parkietem. Łączy zalety paneli - łatwość położenia, z zaletami podłogi drewnianej. Deski 1,2,3,4-lamelowe coraz częściej goszczą w naszych domach.

Alternatywą dla deski trójwarstwowej jest deska podłogowa lita polakierowana gotowa do położenia. Przykładem może być deska bambusowa. Układamy je w systemie klejowym lub jako podłogę pływającą. Nowością - choć nie do końca, są wyroby z korka. Dostępność ich stale się zwiększa a co za tym idzie gama kolorów i zastosowań również. Coraz więcej klientów zwraca uwagę na możliwości płynące z wielobarwności i zastosowań tego produktu. Powoli przekonujemy się do korka. Lakiery oraz powłoki winylowe sprawiają że wytrzymałość korka można porównywać z deską trójwarstwową a na pewno łączy te dwa produkty rzecz bardzo ważna dla nas, mianowicie to że możemy położyć je sami.

 

Pozycja ,,trójwarstwówki,, na rynku może trochę osłabnąć na rzecz podłogi korkowej. Zaczynamy doceniać łatwość zastosowania a przede wszystkim niepowtarzalny wygląd jaki daje nam korek a w połączeniu z korkowymi panelami ściennymi, stanowi ciekawy i nowatorski pomysł na wystrój naszego mieszkania. Produkty naturalne zawsze cieszą oko i możemy wykorzystać je, za niezbyt wygórowaną cenę. Koszt podłogi jest bardzo ważny i to głównie on warunkuje produkt który zostanie wykorzystany na naszą podłogę. Na szczęście coraz więcej klientów przekonuje się co znaczy jakość i decyduje się na produkty naturalne. Korek daje nam niepowtarzalny wygląd i w połączeniu z jego naturalnymi właściwościami stanowi o tym jak mieszkamy i czujemy się w swoim mieszkaniu.

 

Tagi: podłoga korkowa, korek, ekologia

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.