ogolnie

ePodloga.pl / Artykuły

Podstawowe gatunki drewna

Podstawowe gatunki drewna – krajowe

21-08-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

 

 

Dab (z łac. Quercus) – Jest jednym z najbardziej popularnych gatunków drewna z rodziny bukowatych.Ma ok. 200 różnych odmian gatunku i występuje tylko w strefie umiarkowanej półkuli północnej oraz w wysokich partiach gór strefy tropikalnej. Jest bardzo ciężkim i twardym drewnem. Jednym z jego najważniejszych atutów jest długowieczność. Ma bardzo wysoką odporność na ścieralność dlatego jest też jednym z najpopularniejszych wzorów wśród podłog. Ma jasny kolor i występuję w różnych strukturach. Drzewo dębowe ma tendencje do pękania przy dużych mrozach ze względu na duże naprężenia jakich dostaje, dlatego jest bardzo ryzykowne stosowanie go w stolarce zewnętrznej. Do użytku wewnętrznego nadaję się idealnie. Z biegiem czasu może minimalnie ściemnieć.

 

Buk (z łac. Fagus) – Jest drugim po dębie najbardziej popularnym gatunkiem. Należy do rodziny bukowatych i ma ok. 40 swoich odmian. Występuje głównie w strefie umiarkowanej półkuli północnej. W Polsce występuję tylko buk zwyczajny. Można go spotkać na południu kraju i na Pomorzu. Buk rośnie wolniej od innych gatunków , ale może osiągnąć wiek nawet 600 lat a jego średnica pnia może sięgać nawet 2 metrów. Jest gatunkiem drewna troszkę mniej twardym i odpornym na ścieranie od buka. Jednakże ma on również bardzo dobre zastosowanie jako podłoga.

 

Jesion (z łac. Fraxinus) – Szlachetne i bardzo cenione drewno z gatunku oliwkowatych. Ma ok. 60 odmian (w Polsce mozna spotkac ich 7). Występuje w umiarkowanej strefie półkuli północnej. Osiąga ok. 30m długości przy średnicy 1m, dożywa ok. 300lat. Charakteryzuję się dużym stopniem twardości. Jest bardzo elastyczne i ciężkie. Dlatego znalazło szerokie zastosowanie w meblarstwie, produkcji parkietów i desek, produkcji sprzętu sportowego, w budowie maszyn, łodzi i pojazdów oraz w lutnictwie. Jesion ciemny jest twardszym i bardziej wytrzymałym gatunkiem od drewna. Jesion ma ok. 16 odcieni drewna. Im jest ciemniejszy tym jest twardszy.

 

Klon  (z łac. Acer) – Drewno z gatunku klonowatych. Posiada około 120 swoich odmian i występuje głównie w strefie umiarkowanej i sporadycznie w górach tropikalnych. Klon głównie spotkać można w Azji i Ameryce Północnej. Występuje tylko z innymi drzewostanami z gatunku liściastych. Nigdy nie rośnie samotnie. Osiąga ok. 50m długości. Klon Europejski jest miękkim gatunkiem drewna. Jego Kanadyjska odmiana jest znacznie twardsza. Główną zaletą klonu jest jego trwałość i żywotność. Ma zastosowanie głównie jako surowiec lutniczy. Jest też często używany w produkcji podłóg i sprzętu gospodarstwa domowego. Ma bardzo jasną barwę i lekkie brązowe słoje.

 

Dąb czerwony (z łac. Quercus rubra) – Odmiana dęba pochodząca ze wschodniej Ameryki Północnej. Ok. XIX w. Został sprowadzony do Polski. Jest gatunkiem chronionych, jest niebezpieczny dla rodzimej flory. Rozprzestrzenia się samoistnie. Zaczyna bardzo szybko rosnąć by na starość zwolnić, a w rezultacie osiągnąć wysokość ok. 30m. Jest twarde i ciężkie. Jest odporne na ścieranie. Jednak jest gatunkiem gorszym jakościowo od dębu europejskiego. Jest stosowany jako drewno budowlane, do wyposażenia wnętrz, drzwi ,mebli i podłóg. Posiada czerwoną barwę.

 

 

Brzoza (z łac. Betula) – Rodzaj drzew należących do rodziny brzozowatych.Posiada ok. 60 swoich gatunków. Ma też bardzo dużo mieszańców. Występuje w strefie umiarkowanej i arktycznej Europy oraz Azji i Ameryce Północnej. W Polsce najpospolitsza jest brzoza brodawkowa. Jest miękkim gatunkiem drewna i średnio odpornym. Brzoza jest bardzo łatwopalna (pali się nawet mokra). Występuje w różnych strukturach i ma wyraźny rysunek ze słojami i pęknięciami. Ma też jasną barwę która wraz z czasem na wskutek promieni UV może stać się jeszcze bardziej jasna.

 

 

Olcha, olsza (z łac. Alnus Mill) – Rodzaj drzew z rodziny brzozowatych. Występuje w strefie umiarkowanej Europy. Osiąga wysokość do 30m. Odporna na stagnującą wodę. Jest bardzo dobra w obróbce i dobrze się suszy. Ma też dobrą akustyke i jest średnio twarda. Jest używana głównie do budowy jachtów, stępek łodzi i mebli. Ma ciemno pomarańczową barwę.

 

 

Orzech  (z łac. Juglans) – Rodzaj rośliny z rodziny orzechowatych. Posiada ok. 15 swoich gatunków. W Polsce występują cztery: orzech ajlantolistny, czarny, szary i włoski). Osiąga od 30-50m wysokości i rośnie dosyć szybko. Jest drewnem średnim w twardości. Jest wykorzystywany głównie do produkcji mebli i wykończenia wnętrz. Ma charakterystyczną brązową barwę.

 

Wiśnia (z łac. Cerasus Miller) – Typ roślin należących do rodziny różowatych. Występuję głównie w strefie umiarkowanej półkuli północnej i we wschodniej Azji. W Polsce spotkać można dwa gatunki: wiśnia karłowata spotykana na południu i czereśnia ptasia zwana trześnią. Łącznie spotkać można ok. 60 gatunków tego drzewa. Jest średnio twardym drewnem. Ma charakterystyczny kolor ciemnej pomarańczy. Występuje też w różnych strukturach. Głownie wykorzystywana przy wykończeniach wnętrz, w stolarce wewnętrznej i do mebli.

 

Sosna, Pinia (z łac. Pinus) - Rodzaj roślin z rodziny sosnowatych. Posiada ok. 120 swoich gatunków. Występuje głównie w strefie umiarkowanej półkuli północnej. Można też ją spotkać również w Ameryce środkowej i południowej, oraz w Azji. Ma duże zastosowanie w budownictwie, meblarstwie i przemyśle drzewnym. Drewno sosny jest wytrzymałe, sprężyste i dobrze poddaję się obróbce. Sosna idealnie nadaję się do stolarki, produkcji papieru, oklein, mebli, podłóg, drzwi. Poza samym drewnem wykorzystuje się też kore, korzenie, gałęzie i szyszki. Znajdują one zastosowanie w lecznictwie, perfumeri i w kosmetykach.

 

 

Tagi: deski,parkiety,podlogi,drewniane,drewno,gatunki,krajowe

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.