ogolnie

ePodloga.pl / Artykuły

RODZAJE PŁYTEK

10-08-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

 

Terakota

Są to płytki kamionkowe najczęściej pokryte szkliwem które nadaje im powierzchnie matową, półmatową lub błyszczącą. Rzadziej spotykana jest terakota nieszkliwiona, ta z kolei może być matowa lub polerowana. Kamionka jest to tworzywo mocno spieczone w wysokiej temperaturze, co sprawia ze ma bardzo wysoką wytrzymałość i niską nasiąkliwość. Jest również wysoce odporna na kwasy i zasady. Jest jednak jej jeden minus, a mianowicie jest najbardziej krucha, co sprawia że ma niską wytrzymałość mechaniczną na uderzenia. Jest materiałem najczęściej stosowanym na podłogi, ale również układa się z niej parapety, ściany, kominki oraz schody. Można ją stosować również na zewnątrz, ponieważ jest materiałem mało nasiąkliwym.  Dzięki temu że jest gładka i szkliwiona łatwo utrzymać ją w czystości. Terakota rozszerza się i kurczy pod wpływem temperatury, więc spoiny pomiędzy płytkami powinny mieć około 10mm, a zaprawa zastosowana do układania płytek powinna być elastyczna.

 

Gres

Wytwarzany jest z mieszanki: glinu, kaolinu, piasku kwarcowego,  skaleni i barwników mineralnych, następnie formuje się je na prasach o dużej sile nacisku i wypala w temperaturze powyżej 12000C.  Jest mniej nasiąkliwy niż terakota oraz jest mało ścieralny. Ma strukturę jednorodna co sprawia że nie zmienia barwy gdy ulegnie obtłuczeniu lub starciu. Posiada właściwości kwasoodporne i zasado odporna. Powierzchnia jego może być szkliwiona lub nieszkliwiona. Szkliwiony jest podobny do terakoty szkliwionej, lecz jest mniej nasiąkliwy – poniżej 0,5% i bardziej twardy przez co ciężko poddaje się obróbce. Może być dowolnie zdobiony, a w przypadku wytarcia uszkodzeniu ulegnie jedynie warstwa ozdobna. Ich grubość wynosi od 6 do 30mm.

 

 

Cotto

Płytki formowane ręcznie z czystej gliny z rejonów Morza Śródziemnego i  Ameryki Środkowej. Posiadają charakterystyczne: nierówne brzegi, zarysowania i spękania, nieszkliwiona matowa powierzchnia, kolorystyka (brązy i czerwienie). Grubość ich wynosi od 15 do 25mm.

 

Klinkier

Jest najtwardszym materiałem ceramicznym, powstaje z naturalnej wypalanej gliny. Charakteryzuje się małą nasiąkliwością i małą ścieralnością i wysoką mrozoodpornością. Jego naturalny kolor to czerwony, lecz jeżeli jest szkliwiony to można nadać mu dowolny kolor. Najczęściej jednak stosowany jest na elewacje zewnętrzną budynków ze względu na swoje właściwości mechaniczne.

 

Następnym z rodzajów płytek jest glazura, lecz ze względu na swoje słabe właściwości mechaniczne nie jest stosowana jako okładzina podłogowa.

 

Tagi: plytki,ceramiczne,rodzaje,

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.