ogolnie

ePodloga.pl / ArtykułyRozplanowanie Powierzchni – kierunek układania i kąty między ścianami.

17-12-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Kierunek układania

 

Bardzo częstym pytaniem jakie sobie stawiamy przed montażem paneli czy desek jest pytanie o kierunek ich układania. W przypadku kiedy kładziemy deski na legarach oczywistym jest, że wyboru nie mamy i wszystkie deski muszą być złożone w poprzek przebiegu starego podłoża. Kiedy natomiast posadzkę montować będziemy na równym podłożu kierunek możemy ustalić wedle gustu. Nie ma żadnej normy, a nie wytycznych od producenta jaki sposób ułożenia jest najlepszy, natomiast zaleceniem jest układanie wzdłuż promieni słonecznych. Spowoduje to ,że światło padać będzie wzdłuż dłuższych krawędzi i łączeń przez co nie będzie ich tak bardzo widać.

 

Inna szkoła układania głosi z kolei, aby naszą podłogę układać wzdłuż krótszej osi pomieszczenia. Przykładowo, jeżeli nasz pokój jest prostokątny i ma wymiary 3m x 5m wtedy powinniśmy montować posadzkę wzdłuż ściany krótszej mającej 3m. Pozwoli to w pewnym stopniu iluzorycznie zwiększyć szerokość i tym samym wielkość całego pomieszczenia. Choć należy też liczyć się z tym, że wybór takiego rozwiązania to zawsze większa ilość pracy i większe ścinki (większa ilość cięć poszczególnych elementów).

 

  

 

*Po lewej widoczny pokój z deskami ułożonymi wzdłuż promieni słonecznych. Po prawej z deskami ułożonymi prostopadle.

 

 

Brak kątów prostych

 

Czasami zdarzyć nam się może, że przyjdzie nam układać podłogę w pomieszczeniu, które ma skosy. Aby sprawdzić czy ściany tworzą ze sobą kąt prosty najlepiej posłużyć się kątownikiem budowlanym lub policzyć kąt z twierdzenia pitagorasa.

 

Jeżeli okażę się, że skosy są duże, przy układaniu podłogi powinniśmy posłużyć się kantówką lub jakąś inną prostą listwą, którą mocujemy pewnie do podłoża uprzednio ustawiając ją tak, aby zachowany był między nią, a ścianą kąt prosty. Następnie układamy posadzkę wzdłuż tej listwy, tak jakby była to ściana. Po ułożeniu listwę demontujemy, a pustą pozostałą powierzchnie wypełniamy odpowiednio dopasowanymi deskami/panelami.

 

W przypadku listew przypodłogowych sprawa również nieco się komplikuję. W przypadku listew drewnianych lub z mdf’u warto zaopatrzyć się w specjalny kątownik do listew, dzięki któremu przytniemy ją pod dowolnym kątem.

 

 

Tagi: rozplanowanie,plan,powierzchni,ukladanie,podlogi,deski,panele

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.