ogolnie

ePodloga.pl / Artykuły

Wodne ogrzewanie podłogowe

Wodne ogrzewanie podłogowe

12-08-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Wodne ogrzewanie podłogowe pozwala na dostosowanie optymalnej temperatury dzięki ogrzanej do odpowiedniego stopnia wody krążącej pod ciśnieniem w zamkniętym obiegu. Obieg ten jest wykonany z różnego rodzaju rur i znajduje się w naszej podłodze. Jego podstawową zaletą jest to ,że zapewnia on emisje ciepła całą swoją powierzchnią. Tzn. ,że przy odpowiednim ułożeniu cała powierzchnia podłogi uzyska tą samą temperature, a ciepło rozprowadzane będzie równomiernie. Pozwala to na zapewnienie całemu wnętrzu w każdym miejscu takiego samego ciepła i nie wywołuje konwekcji (przenoszenia ciepła pod wpływem cyrkulacji powietrza. Nie ma też wpływu na niską cyrkulacje powietrza jak ma się to w przypadku punktowych ogrzewaczy (np. grzejników).

 

Taki typ ogrzewania idealnie sprawdza się w domkach jednorodzinnych lub wielorodzinnych. Jest on bardzo powszechnie stosowany w Europie zachodniej i w Ameryce Północnej. U nas dopiero staję się standardem jednakże bardzo szybko znajduję swoich zwolenników ze względu na wiele swoich zalet takich jak ekonomiczny koszt utrzymania lub równomiernie rozchodzące się ciepło. Niestety ma on również kilka wad. Ale o tym później.

 

Na czym to wszystko polega?

Jak już wspomnieliśmy podstawą pracy wodnego ogrzewania jest cyrkulująca w obiegu woda. Jest ona podgrzewana do odpowiedniej temperatury za pomocą specjalnego kotła (bojlera) oraz za pomocą odpowiedniej pompy przez zestaw regulacyjny wpompowywana pod ciśnieniem w obieg. Przez ten sam zestaw po zamknięciu obiegu woda wraca do ogrzewacza. Podstawą dobrego bezawaryjnego i ekonomicznego systemu ogrzewania jest prawidłowy dobór materiałów i odpowiednie wykonanie.

 

 

Podstawowym urządzeniem jest kocioł ,który podgrzewa wodę. Może on działać na gaz, benzyne lub prąd. Zazwyczaj występuje w pojemnościach od 15-100l. Za wzrost temperatury wody odpowiedzialne są wbudowane grzałki o różnej mocy (ok.1500-2000W). Ich praca jest regulowana, dzięki temu temperatura może być odpowiednio ustalona za pomocą przycisków elektronicznych lub pokrętła. Kotły posiadają wbudowane funkcje ochrony przed przegotowaniem się czy zamarzaniem wody. Pojemność i moc zbiornika powinna iść w parze wraz z dobranymi rurami i wszystko to powinno być wcześniej zaprojektowane. Oprócz tradycyjnych kotłów istnieją również tzw. kotły kondensacyjne. W odróżnieniu od zwykłych potrafią uzyskać ciepło również z samego spalania, dlatego też ich sprawność jest znacznie większa. Kotły kondensacyjne są też ergonomiczniejsze i zużywają mniej energii na podgrzanie wody, a co za tym idzie są znacznie tańsze w utrzymaniu.

 

Istnieją systemy zaprojektowane aby używać wody podgrzewanej słonecznie i cyrkulującej w obiegu za pomocą termosyfonów jednak mają one tendencje do blokowania się z powodu powstających pęcherzyków powietrza. Pęcherzyki na wodzie gromadzą się w małych punktach ,ale w końcowym efekcie prowadzi to do zablokowania całego obiegu. Potrzebna jest wtedy zamocowana do całego systemu pompa (0.05hp i 37W) do przeczyszczania. Cyrkuluje ona wode wtedy wystarczająco szybko aby uniknąć powstawania pęcherzyków powietrza. Pompa jest włączana tylko wtedy kiedy system jest wyłączony lub kolektory słoneczne bliskie są przegrzaniu. Kiedy cyrkulacja wody wraca do normy, pompa jest wyłączana.

 

Wodne systemy mogą też działać w drugą strone. Wtedy zimna woda jest pobierana ze źródła poza budynkiem będącym chłodnicą. Należy jednak uważać aby temperatura powierzchni nie była poniżej punktu w którym woda może zacząć zamarzać. Może to wtedy grozić śliską i groźną dla zdrowia powierzchnią oraz do blokady i uszkodzenia całego systemu.

 

W instalacji wodnego ogrzewania bardzo istotną role grają również rozłożone odpowiednio na podłodze rury (zazwyczaj na jastrychu, rzadziej na podłodze z legarów). Mogą być wykonane z różnego tworzywa. Najczęściej spotykane są rury z tworzyw sztucznych lub wielowarstwowe będące kompozycją PEX i aluminium znane jako AluPEX. Spotkać też się można z rurami polibutenowymi (PB). Pomimo szerokiego zastosowania w innych instalacjach wodnych w przypadku ogrzewania podłogowego rzadko używa się rur miedzianych. Dobry dobór rur jest podstawą prawidłowego działania systemu, a to bardzo ważne ponieważ efektem usterki może być zalane mieszkanie oraz duży koszt naprawy. Rury muszą przede wszystkim dostosowane do pracy nawet w temperaturze 70 stopni celsjusza i ciśnieniem ok. 2-3 Mpa. Podstawową rzeczą musi być antykorozyjność i maksymalna szczelność rur. Rury też muszą być elastyczne ,aby możliwy był ich odpowiedni montaż. Bardzo ważna jest również ich średnica. Najbardziej popularne są rury o średnicy 16mm ,ponieważ zapewniają one bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Rury 19mm lub 25mm są droższe i nie zapewniają ,aż tak dużego ciśnienia. Z kolei rury 10,12 lub 13mm stawiają większy opór wodzie i przez to cały system zużywa później więcej energii. Dobranie średnicy rur powinno być ściśle związane z wielkością pomieszczenia i mocą kotła. Rury położone na podłodze mocuje się do niej za pomocą specjalnych klipsów i spinek lub też na specjalnie przeznaczonych do tego celu szynach.

 

Za izolacje cieplną między rurami odpowiada warstwa styropianu lub pianki poliuretanowe. Całość musibyć również odpowiednio wyizolowana od wilgoci od strony jastrychu. Za izolacje tą może odpowiadać papa lub folia paroizolacyjna (o gr. 2mm, układana na 20cm zakładki).

 

Montaż ogrzewania podłogowego.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej ogrzewanie jest montowane na jastrychu (lub rzadziej na legarach). Najlepiej aby wylewka była wielowarstwowa i jak najbardziej równa. Nierówności powyżej 4.5mm lub z ostrymi krawędziami powinnybyć przed układaniem wyrównane najlepiej wylewką samopoziomującą. Na podłożach narażonych na wilgoć (np. bezpośrednio do gruntu, lub nad piwnicami) należy zastosować najpierw mate styropianową, a następnie izolacje (papa lub folia). Warstwa izolacji od podłoża powinna być ok. 5cm.  Jeżeli podłoga znajduje się nad pomieszczeniem ogrzewanym lub bezpośrednio nad gruntem grubość tej warstwy powinnabyć odpowiednio większa. Nie wolno zapomnieć o tym ,aby sprawdzić poziom wilgotności jastrychu. Kładziemy całą instalacje tylko na suche podłoże. Na brzegach ściany umieszczamy taśme izolującą.

 

Następnie rozkładane są rury. Ich sposób ułożenia może być różny. Najczęściej stosowane jest ułożenie spiralne lub ułożenie w wążownice. Można też stosować ułożenia zspiralne z mniejszym rostawem rur w strefie bocznej. Rury powinnybyć rozstawione względem siebie od 10-30cm. Im będą bliżej tym ciepło będzie rozchodzić się równomierniej (bardziej wyrównana temperatura podłogi), ale również dłużej. Należy koniecznie pamiętać aby rury nie szły bezpośrednio pod takimi urządzeniami jak chłodziarki, zamrażarki i lodówki. W miare możliwości nie powinny też znajdować się pod szafami i meblami. Powierzchnie ogrzewane powinny być odizolowane od wentylacji i dużej elektryczności. W przypadku łazienki nie układamy rur pod pralkami i wannami. Rury powinny być rozstawione gęściej w miejscach brzegowych ,gdzie narażone są na większe straty energii. Rury mocujemy do podłoża za pomocą klipsów (w odstępach 50cm) lub na specjalnych szynach.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie szczelności całego obiegu. Dokonujemy tego wpuszczając wode podciśnieniem 1Mpa przez 24h. Jeżeli wszystko jest w porządku możemy pokryć całość wylewką betonową. Wylewke kładziemy na włączonej instalacji (wypełnionej wodą pod ciśnieniem 1Mpa) i koniecznie z dylatacją, która jest podstawą do tego by całość nam nie popękała. Pęknięcia wynikną z  napięć wywołanych przez zmiany objętości będące efektem zmian temperatury. W przypadku wylewania betonu z dylatacją można ułatwić sobię prace montując na brzegach kantówki (min. 3cm szerokości), które posłużą nam właśnie za przestrzeń dylatacyjną. Kantówki później usuwamy.

 

Następnie czekamy ,aż wylewka będzie sucha i całość zwieńczamy ostatnią warstwą podłogi. Chcąc uniknąc jak najmniejszych strat cieplnych najlepiej użyć dobrych przewodników cieplnych. Pod ogrzewanie wodne najlepiej nadaje się kamień, marmur, lub na przykład płytki ceramiczne. Chcąc położyć podłoge drewnianą nie należy zapominać o tym ,że drewno jest dobrym izolatorem cieplnym, dlatego będzie się to wiązało z większą ilością energii potrzebną do ogrzania podłogi. Najlepiej dobrać jak najcieńsze drewno z jak najwyższą stabilnością (niski wspołczynnik skurczu dzięki któremu podłoga lepiej radzi sobie ze zmianami temperatur i wilgotności). Jak chodzi o panele podłogowe to pod ogrzewanie wodne nadają się prawie wszystkie. Ważnym jest aby też podczas wyboru takiej podłogi (panele lub drewno) odpowiednio dobrać podkład. Istnieją specjalne podkłady pod ogrzewanie podłogowe, które zminimalizują straty ciepła. Natomiast w przypadku podłóg klejonych podstawą jest dobrze dobrany klej. Jeżeli zdecydujemy się na wykładzine musimy uważnie patrzeć na oznaczenia. Nie wszystkie wykładziny nadają się na wodne ogrzewanie podłogowe. Te które się nadają posiadają specjalne oznaczenie.

 

Kiedy wszystko jest gotowe możemy się cieszyć ciepłym miłym wnętrzem, ale pamiętać powinnyśmy o kilku rzeczach. Wodne ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się tzw. bezwładnością cieplną. Najprościej mówiąc wiąże się to z tym ,że musimy odczekać pewną chwile zanim zauważymy zmiane temperatury. W zależności od dobranej podłogi (izolacja) proces ten może się również opóźnić. Jednakże w końcu poczujemy zdrowe dla nas ciepło. Bo zapomnieliśmy dodać ,że ogrzewanie podłogowe jest najbardziej zdrowe i odpowiednie dla człowieka (ciepłe stopy, zimniejsza głowa). Podczas użytkowania nie powinniśmy przesadzać z temperaturam chroniąc podłoge i nas samych. Optymalną temperaturą powierzchni będzie 24-26 stopni celsjusza.

 

Koszty

W przypadku ogrzewania wodnego droga może być instalacja, jednakże koszt utrzymania jest z ekonomicznego punktu widzenia bardzo opłacalny. W porównaniu do standardowych systemów ogrzewania oszczędność energii może sięgnąć nawet 40% w przypadku kotłów kondensacyjnych i ok. 20% w przypadku kotłów zwykłych. Żywotność przeciętnego systemu sięga ponad 100lat jednak należy liczyć się z tym ,że takie rzeczy jak na przykład pompy warto po jakimś czasie wymienić. Uszkodzeniesystemu może spowodować zalanie podłogi, a koszt naprawy może być drogi. Koniec końcem wodne ogrzewanie podłogowe jest bardzo dobrym posiadającym sporo zalet rozwiązaniem, dlatego zyskuje w naszym kraju coraz to większą popularność.

 

Tagi: wodne,ogrzewanie,podlogowe,podlogowka

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.