ogolnie

ePodloga.pl / Artykuły

Woski i Olejo-woski

Woski i Olejo-woski

12-10-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Systemy woskowe i olejo-woskowe są bardzo podobne w działaniu do samego oleju. Nakładanie warstw wosku na podłoge ma na celu przede wszystkim jej ochrone przed działaniem wody, chemikaliami i zanieczyszczeniami. Wosk stosowany jest na podłogi drewniane oraz na podłogi korkowe. Ponadto odpowiednio wypolerowany nadaje powierzchni połysku. Chcąc połączyć połysk podłogi z dobrą odpornością i trwałością woski najlepiej łączyć z olejami lub stosować gotowe już połączenia zwane olejo-woskami lub woskami olejnymi. Ponadto podłogi woskowane są antystatyczne oraz mniej poślizgowe (specjalne do tego celu produkty). Zalet jest zatem kilka. Podsumujmy, Wosk stosujemy, aby:

 

·         Nadać podłodze estetycznego połysku

·         Zapewnić jej ochronną warstwę przed zanieczyszczeniami, chemikaliami i wodą.

·         Zapewnić jej antystatyczność

·         Nadać podłodze mniejszego poślizgu

 

 

Jak to działa?

Wosk jest gęstą przezroczystą substancją będącą mieszaniną estrów wyższych kwasów tłuszczowych i alkoholi monowodorotlenowych. Kwasy są zwykle nasycone, a alkohole mogą być nasycone lub nienasycone. Taka mieszanina nie rozpuszcza się w wodzie, natomiast w rozpuszczalnikach organicznych (aceton, benzen, chloroform) rozpuszcza się powoli. W przypadku drewna używa się głównie twardych wosków pochodzenia roślinnego (carnauba, kandelila) lub pochodzenia zwierzęcego (głównie utwardzone woski pszczele)

 

Woski nakładane na podłogi drewniane są najpierw podgrzewane lub rozpuszczone w rozpuszczalniku (utwardzają się pod wpływem dyspersji rozpuszczalnika do otoczenia), a następnie nakładane. Sam proces nakładania odbywa się za pomocą specjalnych maszyn (thermopad) które wcierają wosk w podłoge pod nadmuchem ciepłego powietrza. Innym sposobem są polerki. Tu źródłem ciepła jest tarcie szczotki o powierzchnie. W przypadku wosków rozpuszczonych w rozpuszczalniku lub wosków olejnych można je nakładać „na zimno” Po nałożeniu wytwarza się cienka, elastyczna i przezroczysta błona na powierzchni podłogi.

 

Systemy olejo-woskowe

Jest to tak zwane (bardzo częste w dzisiejszych czasach) połączenie 2 w 1. Wtedy to olej spełnia swoje zadanie wnikając w drewno i zapewniając mu ochrone przed uszkodzeniami mechanicznymi i przed wilgocią, a wosk utwardza się na powierzchni nadając jej połysku, zapewniając jej antystatyczność i oraz chroniąc ją przed chemikaliami, zabrudzeniami i wilgocią..

 

Podsumowanie:

Wosk nałożony na powierzchnie zapewnia tylko cienką ochronną warstwę. Nie jest to zatem rozwiązanie bardzo trwałe i po jakimś czasie proces woskowania najlepiej przydałoby się powtórzyć. Ponadto w naszej świadomości utarło się ,że podłoge wystarczy pare razy w miesiącu/roku umyć i na tym kończy się jej konserwacja. Nic bardziej mylnego. Chcąc zapewnić jej trwałość i jak najdłuższy wygląd nowości powinniśmy o nią dbać i pielegnować, czyniąc to regularnie i odpowiednimi do tego celu środkami. W przypadku woskowanej podłogi należy stosować odpowiednie środki pielęgnujące specjalnych do tego celu. Utrzymują one wtedy antystatyczność i antypoślizgowość całej podłogi, a także nie uszkadzają powłoki woskowej na powierzchni.

Tagi: woski,olejo-woski,oleje,wykonczenia,podlogi,drewniane,deski,parkiety

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.