porady

ePodloga.pl / Artykuły

Narzędzi

Czym najlepiej ciąć panele i deski? - Porównanie

09-09-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Podczas układania podłogi musimy mieć odpowiednie narzędzie do przycinania jej elementów. Bez wcześniejszego przygotowania, nic nie zdziałamy. Odpowiedni sprzęt znanej marki, bardzo dobrej jakości, na pewno będzie miał wpływ na końcowy efekt wykonanej przez nas pracy. Im lepszy sprzętem będziemy dysponować tym szybciej i z lepszym efektem położymy naszą podłogę. Czym zatem najlepiej ciąć? Poniżej porównanie narzędzi odpowiednich do tego zadania.

 

Wyrzynarka – Niezbędna w warsztacie każdego majsterkowicza. Wyrzynarką można obrabiać materiał nadając mu odpowiedni kształt i wymiar. To urządzenie jest najbardziej uniwersalne ze wszystkich, z jego pomocą można wyciąć jakiekolwiek nietypowe kształty niekoniecznie po linii prostej. Obudowa wyrzynarki powinna być solidna i ergonomiczna, zapewniając dobry uchwyt bez ślizgania się w dłoniach. Drugim ważnym elementem każdej wyrzynarki jest mocowanie trzymające brzeszczot. Może wyróżnić dwa mocowania – na imbus lub dźwigni. Brzeszczoty lub też inaczej noże mają różne zakończenia uzależnione od typu uchwytu. Dlatego przed kupnem nowych warto wiedzieć, jaki typ powinniśmy zakupić. Przy większych metrażach podłogi warto mieć jakiś nóż w zapasie. Bardzo ciekawe rozwiązanie posiadają niektóre wyrzynarki, mianowicie dyszę, która odprowadza wióry. Widzimy dobrze linie cięcia i nie narażamy oczu na kontakt z wiórem. W przypadku braku takiej dyszy ważne jest zaopatrzyć się w okulary ochronne, aby podczas cięcia uchronić oczy. Istnieją też wyrzynarki z laserem. Jest to bardzo przydatne przy cięciu ciemnych elementów, na których dobrze nie widać zaznaczonej linii. Cena dobrej markowej wyrzynarki to koszt ok. 300-500 zł.

 

Ręczne pilarki tarczowe – To urządzenia do nieskomplikowanych cięć prostych. Na ogół wykorzystywane do piłowania formatowego (nadawaniu elementowi obrabianemu ostatecznego kształtu). Silnik pilarki jest obudowany odpowiednią osłoną, która chroni go przed dostaniem się pyłu i wiór. Niektóre pilarki mają obudowę wykonaną z aluminium, przez co lepiej oddają ciepło powstające przy pracy silnika. Drugim ważnym elementem jest stopa pozwalająca pilarce na stabilne oparcie. Kąt stopy można wyregulować, pozwala to na cięcia od 45 do 90 stopni. Pilarki są znacznie głośniejsze od wyrzynarek i wytwarzają więcej pyłu. Cena dobrej markowej pilarki tarczowej to ok. 500-1000 zł.

 

 

Pilarki stolikowe – W działaniu podobne do ręcznych pilarek tarczowych z tą różnicą, że to materiał cięty jest przesuwany względem wirującej piły tarczowej. Są najgłośniejsze i najdroższe z całej czwórki. Oczywiście nie warto kupować pilarek stołowych tylko do cięć elementów układanej podłogi. Docinanie paneli i desek nie jest ich głównym przeznaczeniem. Cena dobrej pilarki to koszt powyżej 1500 zł.

 

 

 

 

Pilarki ukosowe - W przypadku pilarek stolikowych to materiał przemieszczał się w stosunku do wirującej piły. Jeśli chodzi o pilarki ukosowe to cięty materiał leży nieruchomo, a wirująca piła tarczowa zagłębia się w materiał. Zapewnia ona cięcie pod różnymi kątami i jest bardzo dokładna. Wadą niestety jest hałas i pył jaki wytwarza. Koszt takiej pilarki to również wydatek powyżej 1500 zł.

 

 

Piła ręczna płatnica – Gdy zależy nam na ograniczeniu kosztów, możemy postawić na piłę ręczną. Wybór piły opiera się zawsze na doborze typu i wielkości zęba. Wielkość zębów określana jest ich ilością na długości 1 cala brzeszczotu. Precyzyjne cięcia zapewni piła z małymi zębami. Do cięcia paneli najlepiej nadawać się będzie piła płatnica o średnim zębie. Zaletą piły ręcznej jest cicha praca i brak potrzeby podłączenia do prądu. Dużym udogodnieniem może być to, że pozwala na pracę w świeżo odmalowanych pomieszczeniach, gdyż nie wytwarza pyłu osiadającego na ścianach. Wadą jest ręczne cięcie, które może nas po prostu po dłuższej pracy zmęczyć. Przy standardowym prostym pokoju o powierzchni ok. 20m2, czekać nas będzie przynajmniej 20 cięć. Jeśli zajdzie taka potrzeba trzeba będzie wykonać cięcie wzdłuż elementu, nie będzie to ani łatwe ani dokładne. Cena płatnicy to koszt ok. 30-60 zł.

Gilotyna do cięcia paneli - Jest to urządzenie do szybkiego bezpyłowego cięcia paneli pod kątem 90 stopni bez użycia prądu. Podobnie jak płatnica gilotyny możemy używać w świeżo odmalowanych pomieszczeniach, gdyż nie wytwarza osiadającego pyłu. Gilotyna jest bardzo dokładna w cięciu i nie męczy tak jak piła ręczna. Największą wadą jest brak cięcia wzdłuż danego elementu, dlatego do pracy niezbędne jest drugie narzędzie. W połączeniu z wyrzynarka może znaczenie przyspieszyć i umilić czas pracy. Należałoby także wspomnieć, że gilotyna jest patentem polskiego inżyniera. Nie ma gilotyny do cięcia desek, z tego względu, że deski są znacznie grubsze i twardsze i obróbka ich na tym urządzeniu byłaby bardzo trudna. Koszt dobrej gilotyny to 200-500 zł.

 

Podsumowanie:

 

Typ urządzenia

Wytwarzanie hałasu

Wytwarzanie pyłu

Podłączenie do prądu

Cięcie wzdłuż

Cena

Wyrzynarka

Średnie

Średnie

TAK

TAK

300- 500zl

Pilarka ręczna

Duże

Duże

TAK

TAK

500-1000zł

Pilarka stołowa

Bardzo duże

Bardzo duże

TAK

TAK

Powyżej 1500zł

Pilarka ukosowa

Bardzo duże

Bardzo duże

TAK

NIE

Powyżej 1500zł

Piła płatnica

Małe

Bardzo małe

NIE

TAK

30 – 60zł

Gilotyna do cięcia paneli

Bardzo małe

Bardzo małe

NIE

NIE

500zł

 

W krótkim podsumowaniu można napisać, że najlepszym rozwiązaniem byłoby mieć wszystkie te urządzenia i stosować je w zależności od potrzeb. W praktyce około 80% ludzi przy układaniu paneli używa jedynie wyrzynarki.

Tagi: podlogi,drewniane,panele,laminowane,ciecie,ciac,wyrzynarka,pila,pilarka,pilarki

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.