porady

ePodloga.pl / ArtykułyJak dbać o panele laminowane?

18-12-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Panele laminowane w najwyższych klasach ścieralności (AC4 i AC5) mogą z całą pewnością stawać w jednym rzędzie z najbardziej trwałymi i odpornymi rodzajami pokryć podłogowych, jakie układamy w naszych domach. Nie oznacza to natomiast, że nie wymagają one od nas zaangażowania w ich pielęgnację. Posadzki, o które nie będziemy dbać, nie będziemy ich czyścić ani konserwować, nie uchronimy odpowiednio przed uszkodzeniami niezależnie od klasy ścieralności najzwyczajniej w świecie się zniszczą. Dlatego wymagają one od nas, chociaż odrobiny uwagi. Im ścieralność jest mniejsza, tym bardziej powinniśmy przykładać się do prawidłowego zabezpieczenia podłogi przed szybki zużyciem.

Optymistycznym pozostaje fakt, że panele czyści i konserwuje się stosunkowo łatwo i takie czynności nie zabierają nam wiele czasu. Ważnym jest natomiast, aby robić to regularnie. W artykule tym spróbujemy udzielić kilku wskazówek i rad, które powinny pomóc nam w zwiększeniu trwałości i utrzymania nowego wyglądu naszej podłogi.

Piasek, żwir…

Podobnie jak w przypadku desek czy parkietów, największym wrogiem paneli jest piasek, żwir i wszystko, co sypkie, dlatego bardzo ważne jest, aby starać się jak najbardziej go ograniczyć. Z pewnością pomoże w tym regularne odkurzanie (na przykład raz na tydzień) koniecznie z miękką szczotką, jako końcówką. W miejscach narażonych na częste nanoszenie tego typu zanieczyszczeń dobrze jest zainwestować na przykład w małe miejscowe dywaniki ( na przykład możemy na nich trzymać buty). Należy też pamiętać, aby zawsze korzystać z wycieraczek, ponieważ wszelkie sypkie zanieczyszczenia powodują ścieranie się laminatu, a to z kolei skutkuje zanikaniem wzoru.

Wilgoć..

Należy uważać też, aby unikać wszelkiego kontaktu wody i innych cieczy z panelami. Ze względu na swoją higroskopijność mogą one bardzo szybko spęcznieć, a to wiązałoby się z uszkodzeniem łączeń i bardzo szybkim zniszczeniem całej podłogi. Jeżeli zdarzy nam się coś wylać koniecznie szybko musimy to wytrzeć, najlepiej papierowymi ręcznikami lub innymi dobrze chłonącymi wilgoć materiałami.

Uszczelniacze..

Aby uniknąć dostawania się wilgoci i brudu między łączenia niektórzy producenci woskują swoje krawędzie. Jeżeli natomiast nasze panele nie były woskowane warto stosować specjalnego rodzaju uszczelniacze, które nakładamy w pióro-wpusty podczas układania podłogi. Tego typu rozwiązania chronią połączenia paneli tym samym zwiększając ich trwałość

Dywaniki, maty…

Bardzo dobrym rozwiązaniem chroniącym przed miejscowym ścieraniem się laminatu jest stosowanie dywaników. Dajemy je wszędzie tam gdzie nasza podłoga narażona jest na większy ruch. Na wejściu do pokoju, koło zlewozmywaku, pod krzesła itp. Innym rozwiązaniem są specjalne przezroczyste maty wykonane z PCW. Jest to bardzo dobre rozwiązanie do biur i na przykład pod fotele na kółkach.

 

 

Podkładki pod krzesła i stoły

Najlepszym uchronieniem paneli przed nogami krzeseł czy stołów, które powodują nadmierne zużycie w jednym miejscu, jest podklejenie ich od spodu specjalnymi podkładkami gumowymi lub filcowymi. Możemy je dostać prawie w każdym sklepie, w którym można kupić panele.

Meble…

Bardzo ważne jest, aby przy przemeblowaniu nie szurać meblami po podłodze. Jeżeli jest to możliwe powinniśmy je raczej przenosić. Jeżeli są zbyt ciężkie postarajmy się, chociaż lekko je pochylić i podłożyć pod nie ręcznik lub grubszą szmatę. W ten sposób ułatwimy sobie przesuwanie i zminimalizujemy ewentualne szkody.

Czyszczenie..

Do czyszczenia paneli powinniśmy stosować specjalne środki. Ważne jest, aby uważnie czytać etykiety i kupować tylko sprawdzone marki. Warto wcześniej sprawdzać jak zachowują się one na naszej podłodze w mało widocznych miejscach na małej przestrzeni. Szczególnie powinniśmy uważać z różnego rodzaju środkami nabłyszczającymi, które niekoniecznie mogą spełnić nasze oczekiwania.

Jeżeli nie chcemy wydawać pieniędzy i nie jesteśmy przekonani do chemii w plastikowych butelkach możemy posłużyć się różnymi domowymi sposobami. Do czyszczenia powinien wystarczyć ocet rozpuszczony w ciepłej wodzie. Zanurzoną w takim specyfiku szmatkę przed czyszczeniem dokładnie wyciskamy. Dobrze z brudem radzi sobie również mała ilość tłuszczu. Unikamy natomiast mydła. Pamiętajmy też, aby nie szorować podłogi, gdyż może to spowodować przebarwienia. Wszelkie aplikacje środków czystości (niezależnie czy domowych czy ze sklepu) stosujemy przez szmatkę i robimy to delikatnie.

Należy też pamiętać, że nie powinniśmy używać wosków do podłóg laminowanych. Tego typu impregnaty stosowane są do podłóg drewnianych, a w przypadku paneli mogą tylko zniszczyć ich naturalny kolor.

Podsumowanie

Jak widać utrzymanie paneli w dobrym stanie nie jest trudne i z pewnością są one jednymi z najłatwiejszych w czyszczeniu i konserwacji wśród różnego rodzaju posadzek. Jeżeli zastosujemy się do rad wymienionych powyżej z pewnością nasza podłoga znacznie dłużej będzie cieszyć się swoim naturalnym wyglądem i dłużej będzie służyć nam w naszych domach.

Tagi: panele,laminowane,konserwacja,czyszczenie,dbać

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.