porady

ePodloga.pl / ArtykułyJak dbać o podłogi drewniane?

22-03-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Deski i parkiety to jedne z najpopularniejszych posadzek. Przyciągają one wszystkich przede wszystkim swoim naturalnym i bardzo oryginalnym, gustownym wyglądem. Pasują one wszędzie, nadają każdemu pomieszczeniu klasy i stylu. Ponadto swoje walory estetyczne łączą z dużą funkcjonalnością. Są trwałe i odporne, jednak nie należy zapominać, aby prawidłowo o nie dbać. Podłogi mają to do siebie, że są eksploatowane na bieżąco każdego dnia. Chodzimy po nich, zrzucamy na nie przypadkowo różne przedmioty, czasem zdarzy nam się przesunąć po nich krzesło lub stół, plamimy je różnymi zabrudzeniami. Może się też przytrafić ,że niechcący coś wylejemy. Nic nie trwa wiecznie i siłą rzeczy nasza podłoga traci na swojej jakości i nie wygląda już tak, jak kiedyś.

My natomiast możemy proces ten spowolnić. Jeżeli będziemy o naszą podłogę odpowiednio dbać z pewnością wydłużymy jej żywotność i dłużej będzie ona wyglądać jak nowa. W artykule tym spróbujemy udzielić kilku cennych rad i wskazówek, które nam w tym powinny pomóc.

Piasek, żwir

Jedną z podstawowych zasad utrzymania trwałej i estetycznej podłogi jest trzymanie z dala od niej wszelkich sypkich zanieczyszczeń. Z pewnością nie są one przyjacielem drewna i to one głównie ścierają lakier i tworzą rysy. Dlatego też jeżeli mamy deski lub parkiet w przedpokoju lub w pomieszczeniu, gdzie wchodzimy do domu w butach należałoby na nie uważać szczególnie. Dobrze jest używać małych dywaników i wycieraczek przed wejściem. Konieczne też jest regularne odkurzanie lub zamiatanie takiej podłogi przynajmniej raz na tydzień.

Woda, napoje

Należy unikać jakiegokolwiek kontaktu naszej podłogi z wszelkimi cieczami. Drewno chłonie dobrze wilgoć (z kilkoma wyjątkami gatunków egzotycznych) ,a wszelkie zmiany poziomu wilgotności wiążą się ze zmianą jego objętości. Ta z kolei wpływać może na rozchodzenie się łączeń i wypaczenia, czyli jednym słowem do niszczenia podłogi. Dlatego też, kiedy nam się zdarzy coś wylać nie zostawiajmy tego i nie czekajmy aż samo wyschnie. Aby usunąć mokre plamy najlepiej stosować papierowe ręczniki lub szmatki które dobrze chłoną wilgoć.

Jeżeli nasza podłoga narażona jest na to, że często będzie się coś na nią wylewać (na przykład kuchnia) warto by było zaimpregnować ją dodatkową warstwą lakieru wodoodpornego, który zminimalizuję ewentualne negatywne skutki.

Krzesła, stoły, meble

Wszystkie stojące lub leżące na podłodze elementy wystroju naszego wnętrza zdarzy nam się czasami przesunąć. Najczęściej dotyczy to krzeseł. Narażamy wtedy bardzo naszą posadzkę na zarysowania, które wyglądają mało estetycznie i często rzucają się w oczy (szczególnie przy ciemniejszych wzorach). Kiedy jest już po fakcie bardzo ciężko sobie z problemem takim poradzić. Nie ma skutecznych środków na rynku do maskowania rys. Dlatego też, należy temu zapobiegać.

Najlepsze w tym celu są podkładki filcowe (ewentualnie gumowe) przyczepiane od dołu na nogi krzeseł, stołów, czy mebli. Innym rozwiązaniem są małe dywaniki w miejscach, gdzie na przykład jeździmy na fotelu na kółkach. Należy tylko pamiętać, że drewno z czasem zmienia swoją barwę na wskutek promieni słonecznych, dlatego powinniśmy co jakiś czas zmieniać miejsce takich dywaników.

Jeszcze inną alternatywą są specjalne maty z PCW, które skutecznie zabezpieczają podłogę przed zarysowaniami. Są one przezroczyste, więc lepiej wpasowują się w tło. Ich koszt to około 100zł za m2.

Jeżeli natomiast musimy przesunąć ciężkie meble. Najlepiej przed przesuwaniem spróbować je trochę unieść (lub chociaż minimalnie odchylić) i podłożyć pod nie szmatkę lub ręcznik, które zabezpieczą przed ścieraniem warstwy wierzchniej podłogi przy przesuwaniu.

 

 

Czyszczenie

Bardzo ważne jest, aby stosować produkty specjalnie poświęcone podłogą drewnianym. Te do płytek czy PCW mogą spowodować odbarwienia na naszej podłodze. Ważne jest też, aby uważnie czytać etykiety i kierować się najlepiej pewnymi i sprawdzonymi markami. Dziwnie brzmiące nazwy z etykietkami w innych językach najlepiej dla pewności omijać łukiem. Absolutnie nie myjemy podłogi mokrym mopem. W ogóle nie myjemy na mokro. Jak już wspomnieliśmy wilgoć i drewno nie są dobrym połączeniem i należy się go wystrzegać.

Jeżeli nasza podłoga pokryta jest warstwą poliuretanowego lakieru najlepszym środkiem do jej czyszczenia jest ocet z gorącą wodą. Zamoczoną w takim specyfiku szmatkę po namoczeniu wyciskamy prawie do sucha. Nie używamy też wosku na lakierowane powierzchnie. Nasza podłoga może być wtedy niebezpiecznie śliska, a także utrudnia to ewentualne ponowne lakierowanie w przyszłości. Wosk jest natomiast dobrym rozwiązaniem na drewno impregnowane olejem.

Więcej na temat czyszczenia

Obuwie

Najlepszym obuwiem do chodzenia po podłodze są klapki (najlepiej szmaciane). Zmartwię niestety Panie, szpilki nie są przyjacielem podłóg drewnianych, a już szczególnie miękkich gatunków drewna, (takich jak: sosna, brzoza itp.) w których po paru takich spacerach możemy podłogę po prostu trwale uszkodzić.

Warunki klimatyczne

Ważne jest, aby naszej podłodze zapewnić odpowiednią temperaturę (ok. 18-25 stopni). Jeżeli mamy ogrzewanie podłogowe, starajmy się ograniczyć duże zmiany i różnicę temperatur. Nie przesadzajmy też z klimatyzacją i grzejnikami. Oprócz temperatury bardzo ważna jest również wilgotność powietrza. Starajmy się rozsądnie korzystać z wszelkiego rodzaju nawilżaczy. Najbardziej optymalna wilgotność to 45-65%.

Podsumowanie:

Jak zatem widać, aby naszej podłodze żyło się z nami długo i szczęśliwie nie trzeba wiele. Tych kilka prostych zasad z pewnością sprawi, że będziemy dłużej cieszyć się nowym i estetycznym wyglądem naszej podłogi.

Tagi: podloga,drewniana,konserwacja,jak,dbać

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.