porady

ePodloga.pl / Artykuły

Jak poradzić sobie ze skrzypiącą podłogą – cz.1

02-11-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Zanim zaczniemy walkę z naszą posadzką, warto byłoby dowiedzieć się o niej coś więcej. Chodząc po podłodze naciskamy deski w różnych miejscach z różną siłą. Deski nie są miękkie i elastyczne, więc muszą się wyginać i doznają naprężeń, jednym słowem „pracują”. Podczas tej pracy mogą się o siebie ocierać, a z ocieraniem wiąże się piskliwy odgłos skrzypienia. No dobrze, ale przecież kiedyś się nie ocierały i nie skrzypiały, dlaczego więc teraz zaczynają wydawać z siebie takie denerwujące dźwięki? Otóż, drewno ma właściwości higroskopijne. Oznacza to, że zawsze będzie wymieniać wilgoć z otoczeniem. Ze zmianami tymi związane są zawsze niekorzystne dla naszej podłogi skutki. Drewno pęcznieje wraz ze wzrostem swojego wskaźnika poziomu wilgotności (EMC) i kurczy się, gdy ten sam wskaźnik spada. Zmiany objętości nie zawsze występują w tych samych kierunkach, dlatego często mówimy, że drewno na wskutek wilgoci w pewnym stopniu ulega deformacji. Stąd też pojedyncze deski z biegiem lat mogą się trochę zwiększyć, co spowoduje denerwujące skrzypienie podłogi, lub zmniejszyć i w tym przypadku powstaną szpary między deskami.

 

Problem ten może wystąpić z każdym rodzajem podłogi drewnianej czy drewnopodobnej (panele, płyty pilśniowe, płyty OSB itp.) i niezależnie od podłoża, na jakim podłoga jest położona. Na szczęście znając kilka sposobów i dysponując odpowiednimi narzędziami można nieprzyjemny i zarazem uciążliwy odgłos wyeliminować. W artykule tym spróbujemy opisać parę najlepszych naszym zdaniem metod radzenia sobie z tym problemem, w zależności od rodzaju i miejsca jego występowania.

 

Jak już wspomnieliśmy skrzypienie spowodowane jest ocieraniem się o siebie drewna. Może to dotyczyć zarówno posadzki jak i podłoża poniżej naszej podłogi. W obydwóch przypadkach jedynym rozwiązaniem może być nasmarowanie łączeń lub zastosowanie wkrętów/gwoździ, aby usztywnić podłogę.

 

Skrzypiąca posadzka

 

Kiedy nasza posadzka spoczywa przykładowo na betonie jedynym sposobem może być odpowiednie nawilżenie i nasmarowanie łączeń naszych desek, (ponieważ nie możemy jej usztywnić, ani przymocować do podłoża gwoździami lub wkrętami). Tu mamy kilka możliwości. Dobry do tego celu będzie olej silikonowy, akryl lub sproszkowany grafit. W przypadku oleju najlepiej zrobić to za pomocą strzykawki, którą wsadzamy w łączenia. W przypadku akrylu lub grafitu najlepiej wcierać je w skrzypiące miejsce szmatką. Po aplikacji, kładziemy suchą szmatkę w miejsce łączenia i zaczynamy po niej energicznie chodzić. Tak, aby przed chwilą nałożony środek lepiej rozprowadził się w łączeniu. Prawdopodobnie całą tą czynność będziemy musieli kilkukrotnie powtórzyć w celu całkowitego usunięcia skrzypienia. Kiedy cała operacja zakończy się sukcesem, odkurzamy powierzchnie z resztek akrylu/grafitu i myjemy ją odpowiednim dla naszej podłogi środkiem pielęgnacyjnym.

 

Kiedy podłoga wygina się i skrzypi bardzo głośno, a pod nią znajdują się legary, deski lub płyty drewnopodobne musimy ją przymocować do podłoża za pomocą gwoździ lub wkrętów. Obecnie większość desek podłogowych/parkietów posiada łączenia na zasadzie piór i pióro-wpustów. Aby ich nie złamać wszystkie dziury powinniśmy robić od nich w odległości 1cm. Jeśli zamierzamy przybić posadzkę gwoździami powinniśmy najpierw wywiercić dziurę aby mieć pewność, że przy wbijaniu nie złamiemy gwoździa oraz, że deski się nie rozejdą. Nawiercamy dziurę w wyznaczony punkcie pod lekkim kątem w kierunku środka łączenia desek. Rozmiar wiertła dobieramy w zależności od gwoździa. Wiertło powinno być nieznacznie węższe od trzonu gwoździa. Wiercimy tylko w posadzkę, nie w podłoże, na którym leży. Jeżeli przewiercimy za daleko gwóźdź nie będzie dobrze trzymać. Podczas przybijania gwoździ lub przykręcania śrub dociskamy mocno powierzchnie podłogi do podłoża. Na końcu całość maskujemy w odpowiedni do tego sposób (patrz niżej)

 

W przypadku wkrętów, podłogę także powinniśmy wstępnie przewiercić. W przeciwnym wypadku moglibyśmy uszkodzić deskę. Podobnie jak w sytuacji, gdy używamy gwoździ nie przewiercamy, aż do podłoża, a jedynie samą posadzkę. Przed wierceniem dobrze jest posmarować powierzchnie mydłem, albo woskiem. Po wkręceniu wkrętu dziurę odpowiednio maskujemy.

Maskowanie wkrętów i gwoździ

 

Największym mankamentem mocowania na wkręty lub gwoździe od góry są widoczne w efekcie końcowym ich główki. O ile w starszej podłodze mogą one nadać jeszcze bardziej antycznego stylu, to w nowej i zadbanej mogą znacząco psuć efekt wizualny całości.

 

Kołkowanie

Jest to jedna z najlepszych metod na całkowite zamaskowanie wkrętów jednakże, aby je w pełni ukryć wymagane jest również cyklinowanie i lakierowanie/olejowanie. Dlatego jest to bardzo dobry sposób w przypadku, kiedy renowacji poddajemy całą podłogę. Metoda polega na dobraniu kołka (jego wielkość powinna być jak najmniejsza, najlepiej sosnowy), a następnie pod kołek dobieramy wiertło do wiertarki. Tym samym wiertłem (lub minimalnie mniejszym) wiercimy w podłodze dziurę na głębokość równą długości kołka. Następnie zmniejszamy wiertło na wielkość mniejszą od wkrętu w celu wstępnego przewiercenia (po to żeby nie uszkodzić później desek wkrętami). W przewierconą dziurę wkręcamy nasz wkręt, a na niego dobijamy kołek, tak aby zrównał on się z powierzchnią podłogi. Po cyklinowaniu całej powierzchni i lakierowaniu lub olejowaniu, kołków wbitych w podłogę nie będzie w ogóle widać.

 

 

Akrylowanie

Inną metodą, która sprawdzi się także w przypadku gwoździ jest nałożenie elastycznego akrylu. Jedynym warunkiem jest zrobienie małej dziurki w miejscu gdzie będziemy nakładać akryl. Aby tego dokonać możemy podobnie jak w przypadku kołkowania użyć najpierw większego wiertła (wiercąc dosłownie na kilka milimetrów), a następnie mniejszego pod wielkość wkrętu. W przypadku gwoździ użyć możemy dobijaka do gwoździ. Akryl powinniśmy nakładać kilkukrotnie w odstępie paru godzin lub nawet jednego dnia, ponieważ zacznie się zapadać. Po kilku położeniach powinien zrównać się z powierzchnią podłogi i cały zabieg będzie niezauważalny.

 

Skrzypiące podłoże

 

Często może się zdarzyć, że nie skrzypią ułożone deski, czy parkiet, ale podłoże, na którym znajduję się nasza posadzka. Tu również istnieje kilka sposobów na uporanie się z problemem, warunek jest tylko jeden, musimy mieć dobry dostęp do podłogi od spodu, gdyż w przeciwnym wypadku niewiele zdziałamy.

 

Największą trudność sprawi może wyszukanie źródła hałasu. W tym celu konieczna będzie pomoc innej osoby. Musi ona zacząć chodzić po podłodze w miejscu gdzie skrzypi, a my na dole staramy się zlokalizować elementy konstrukcji, które się ruszają i wydają nieprzyjemne dźwięki.

 

Następnie powinniśmy postawić diagnozę i tym samym wybrać najlepszą metodę usunięcia źródła hałasu. Przede wszystkim musimy wiedzieć, jakiego rodzaju podłoga znajduje się na legarach. Czy są to płyty (sklejki, OSB itp.) czy są to deski. Następnie określamy samo źródło skrzypienie. Jeżeli skrzypienie jest słyszalne powyżej legarów powinniśmy podłogę przybić do podłoża. Jeżeli słyszymy skrzypienia między nimi w przypadku płyt musimy użyć metody blokowania (o tym w dalszej części). W przypadku desek, tak jak wcześniej najlepszym wyjściem będzie przymocowanie ich do gruntu.

 

Metody

 

Podkładki

Jednym z często stosowanych sposobów są podkładki. Zwężane cienkie kawałki drewna wsadzane między legar, a podłogę. Jeżeli element podłogi unosi się i opada ocierając o inny skrzypiąc to powinniśmy go zblokować poprzez zapełnienie wolnej przestrzeni. Jednak bardzo łatwo przesadzić i spowodujemy tym samym uniesienie się całej podłogi w górę. Ponadto, jeżeli podniesiemy jeden element to sąsiadujący obok będzie pod minimalnie innym kątem. Dlatego prawdopodobnie po pewnym czasie problem skrzypienia może się pojawić ponownie.

 

Wkręty

Lepszym rozwiązaniem będzie użycie wkrętów. Wkręty wkręcamy pod kątem tak, aby mocowały one legar z podłogą. Należy też uważać, aby nie przewiercić się za daleko. Dodatkowo wypełniamy szczelinę między legarem, a podłożem klejem do drewna tuż przed samym skręcaniem, powinno to zapewnić jeszcze trwalsze połączenie. Ponadto ponownie musimy poprosić kogoś do pomocy, aby stanął na górze w miejscu gdzie będziemy wiercić aby lepiej „ściągnąć” podłoże z legarem.

 

Blokowanie, mostkowanie..

 

Mostkowanie polega na przymocowaniu małego klocka drewna bezpośrednio do legarów i podłoża. Wystarczyć powinien do tego celu klocek 2 X 2cm. Mocujemy go na wkręty, dobrze było by go także podkleić. Jest to najlepsza metoda na skrzypienie powstałe w okolicy legarów.

 

Blokowanie to użycie kawałka drewna o wymiarach równych przestrzeni między legarami. Kawałki takie mocujemy bezpośrednio do podłoża. Pozwalają one na ustabilizowanie całej podłogi. Tu podobnie musimy wykorzystać kogoś do pomocy, aby stanął na podłodze w miejscach, gdzie będziemy wiercić. W tym przypadku również warto konstrukcje wzmocnić użyciem odpowiedniego kleju.

 

Zapraszamy do części drugiej artykułu…

Tagi: skrzypienie,skrzypi,skrzypiaca,podloga,drewniana,skrzypiec

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.