porady

ePodloga.pl / Artykuły

Olejujemy podłoge

Jak prawidłowo olejować podłogę.

03-11-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Olejowanie podłogi to proces wcierania oleju w drewno mający na celu zabezpieczyć je przed ścieraniem, uszkodzeniami i wilgocią. Proces ten podobnie jak lakierowanie wymaga od nas poświęcenia czasu i dokładnej pracy. Efektem będzie duża satysfakcja z wykonanej pracy, zaoszczędzone pieniądze (koszt usługi olejowania wraz szlifowaniem to wydatek ok. 60-80zl/m2) i estetyczna naturalna podłoga, która posłuży nam długi czas. Zanim będziemy mogli cieszyć się ładnie prezentującą się podłogą czeka nas trochę pracy. Powinniśmy zacząć od przygotowania kilku rzeczy.

 

Przygotowanie

 

1.    W przypadku kiedy podłogę pokrywa warstwa wosku lub lakieru przed przystąpieniem do olejowania warstwę tą powinniśmy zeszlifować (końcowa granulacja powinna być w okolicach P180). Po informacje na temat szlifowania zapraszamy do artykułu „Szlifujemy podłogę. Praktyczne porady”. W przypadku, kiedy podłoga była już olejowana, kolejną warstwę oleju możemy nakładać bez potrzeby kolejnego szlifowania, (jeżeli nie ma potrzeby pozbycia się rys z powierzchni)

2.    Po szlifowaniu odczekujemy aż cały pył osiądzie na powierzchni (warto odczekać nawet kilka godzin)

3.    Oczyszczamy dokładnie powierzchnie z pyłu i innych zanieczyszczeń. Najlepiej zrobić to odkurzaczem, a następnie przetrzeć powierzchnie ściereczkami antystatycznymi. Powierzchnia, na którą będziemy nanosić olej powinna być odpylona, czysta i sucha.

4.    Przygotowujemy narzędzia.

 

·         Będzie nam potrzebny pędzel płaski (najlepiej ławkowiec ze sztucznym włosiem) lub wałek (sznurkowy lub welurowy, szeroki). Wałkiem rozprowadzimy grubsze warstwy, ponieważ olej lepiej będzie w niego wnikał.

·         Dobrym rozwiązaniem są też szczotki lub szpachle do nakładania oleju. Pozwalają na szybsze i bardziej równomierne rozprowadzanie oleju. Koszt szczotek to ok. 100zł, natomiast szpachli obrotowych ok. 500-600zł.

·         Jeżeli mamy taką możliwość istnieją specjalne maszyny do nakładania oleju na gorąco (tzw. Themopady), jednak są bardzo drogie i trudno dostępne.

·         Przyda nam się też kilka suchych szmatek do wycierania warstw oleju z powierzchni.

 

5.    Powinniśmy wiedzieć, jaki olej do podłóg i w jakiej ilości dobrać. Z olejami w odróżnieniu od lakierów w tej materii jest znacznie łatwiej. Mogą się one różnić bazą (oleje lniane, słonecznikowe, sojowe itd.) natomiast wszystkie nadają się do wszystkich gatunków drewna. Warto natomiast zwracać uwagę na pigment użyty w oleju. Gdy nie chcemy zabarwiać naszej podłogi wybieramy oleje bezbarwne. Jeśli chodzi o wydajność to informacja ta musi znajdować się na opakowaniu. Zazwyczaj jest to ok. 1l/5-8m2 (przy jednej warstwie).

6.    Olej przed nakładaniem powinniśmy dokładnie wymieszać (przede wszystkim te z pigmentem). W żadnym wypadku olei nie rozcieńczamy.

7.    Dokonujemy wybarwienia próbnego w miejscu mało widocznym, celem sprawdzenia zgodności odcienia z oczekiwaniami.

 

 

Nakładanie warstw oleju:

Samo nakładanie oleju może być wykonywane na dwa sposoby:

 

a.       Na zimno (za pomocą pędzla lub wałka)

 

                                          i.    Nanosimy pierwszą warstwę równomiernie na całej powierzchni.

                                         ii.    Czekamy ok. 15-20min aż warstwa zostanie wchłonięta.

                                        iii.    Nadmiar oleju ścieramy okrężnymi ruchami z powierzchni suchą szmatka.

                                        iv.    Schnięcie warstwy oleju trwa w zależności od warunków i rodzaju oleju około 12h (informacja ta powinna być podana na opakowaniu).

                                         v.    Kiedy warstwa początkowa wyschnie możemy nakładać następną. Zaleca się stosowanie ok. 2-3 warstw.

                                        vi.    Przed nakładaniem kolejnych warstw należy powierzchnie ponownie zmatowić papierem ściernym (o bardzo drobnym ziarnie, min. P180). Powierzchnia przed nakładaniem kolejnej warstwy powinna być sucha i odpylona.

 

b.       Na gorąco (za pomocą thermopadu)

 

                                          i.    Podgrzany do temperatury ok. 80 stopni Celsjusza olej jest wcierany za pomocą maszyny z włączona nagrzewnicą w powierzchnię, aż do pełnego wchłonięcia przez podłogę.

                                         ii.    Nanoszenie kolejnej warstwy można wykonywać już po ok. 2.5h od naniesienia poprzedniej.

                                        iii.    Za pomocą thermopadu można też woskować podłogę na gorąco.

 

Czynności końcowe:

 

1.    Po kilku godzinach ostatnią wyschniętą warstwę można zacząć polerować szczotką do oleju lub specjalnymi polerkami.

2.    Olej powinien osiągnąć twardość użytkową po ok. 24h. Jednak podłoga nie powinna być nadmiernie eksploatowana jeszcze przez kilka najbliższych dni.

3.    Olejowaną podłogę można woskować po 48h.

4.    Wszystkie narzędzia oraz szmatki, którymi nakładaliśmy/ścieraliśmy olej należy dokładnie umyć, gdyż są łatwopalne.

 

Ile warstw oleju nakładać?

 

Olej powinniśmy nakładać aż do momentu pełnego wchłonięcia i zabezpieczenia drewna. Aby sprawdzić czy nałożona ilość jest wystarczająca po wyschnięciu oleju należy nalać odrobinę wody na drewno. Jeżeli woda pozostanie na powierzchni ilość oleju jest odpowiednia. Jeżeli zostanie wchłonięta przez drewno, należy nałożyć kolejną warstwę.

 

Podsumowanie:

Olejowanie jest mniej skomplikowaną czynnością w porównaniu do lakierowania. Co nie znaczy, że wymaga od nas mniejszego poświęcenia i zaangażowania. Każdy, kto zobaczy swoją podłogę drewnianą zaimpregnowaną olejem z pewnością stwierdzi, że olejowanie warte jest czasu i pieniędzy. Taka podłoga nie tylko jest odporna i trwała, ale bardzo estetyczna i naturalna, a o to przecież głównie chodzi. Należy pamiętać o tym, że proces olejowania podłogi nie jest czynnością jednokrotną. Za kilka lat najlepiej go powtórzyć.

Tagi: olej,olejowanie,olejowac,podlogi,drewniane,deski,parkiety,wykonczenie

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.