porady

ePodloga.pl / Artykuły

Jak rozpoznać jaki przekrój ma deska

Jak rozpoznać jaki przekrój ma deska?

14-10-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Przekrój deski jest to najprościej mówiąc sposób, w jaki drzewo zostało przecięte. Może mieć znaczny wpływ na właściwości i wygląd takiego drewna. Z przekrojem wiąże się na przykład żywotność drewna, jego zachowanie w kontakcie z wilgocią oraz w kontakcie z ciepłem, a także trwałość barwy i struktury. Jeśli chodzi o wygląd drewna przekrój wpływa na rysunek i ułożenie słoi, dlatego w przypadku naszych podłóg jest to kolejny czynnik, który może odgrywać pewną rolę przy wyborze pokrycia podłogowego. Po przeczytaniu poniższego artykułu nie powinniśmy mieć problemu z rozpoznaniem typu przekroju i pozwoli zaskoczyć niejednego sprzedawcę fachową wiedzą na ten temat.

 

Możemy wyróżnić dwa podstawowe przekroje: przekrój poprzeczny i przekrój podłużny. Jak już wspomnieliśmy zasadnicza różnica leży w sposobie przecięcia drzewa. Omówmy pokrótce każdy z rodzajów.

 

Przekrój podłużny (z ang. Plain sawing)

Jest najpopularniejszy i najczęściej spotykany ze wszystkich przekrojów drewna. Powodem tego jest duża wydajność w produkcji. Otrzymanie takiego przekroju jest znacznie szybsze (wycięcie desek z półmetrowego drewna trwa ok. 1min) i powoduje mniej odpadów. Jako, że każdy z producentów przede wszystkim stawia na zysk, to sposób uzyskania jak największej ilości produktu w jak najszybszym czasie, z ekonomicznego punktu widzenia jest najkorzystniejszy.

 

Wszystkie cięcia odbywają się w kierunku stycznym do słoi. Najpierw dokonuje się cięć z jednej i drugiej strony, aż do rdzenia. Następnie pozostały kawałek obraca się i dokonuje kolejnych cięć. W końcowym etapie pozostaną nam podłużne kawałki (deski), oraz rdzeń nieużywany już w dalszej obróbce.

 

Tak wycięta deska będzie miała specyficzny rysunek. Słoje ułożone będą na powierzchni wzdłuż deski pod kątem ok. 60-70 stopni. Zbliżając się ku środkowi deski słoje zmniejszają się i zawężają.

 

 

Przekrój poprzeczny (z ang. Quarter Sawn)

Bardzo często spotykany przy egzotykach. Przy gatunkach krajowych popularny, na przykład w przypadku dębu. Dzieje się tak ze względu na cenione i estetyczne promieniowe plamki, które są widoczne przy tym typie obróbki. Ponadto ten typ przekroju powoduje uzyskanie twardszego i bardziej odpornego drewna. Jak to zazwyczaj bywa, estetyka i jakość znacznie wypływają na koszt produkcji i odpady, które są znacznie większe niż w przypadku standardowej obróbki. Zazwyczaj za deski lub parkiety z tym przekrojem drewna możemy zapłacić więcej niż za te z przekrojem podłużnym.

 

Jest kilka sposobów na uzyskanie przekroju poprzecznego. Najbardziej popularna metoda polega na wycięciu czterech równych kawałków (coś jak krojenie tortu). Następnie ustawienie każdego z tych kawałków tak, aby szpic ustawiony był do przodu i dokonanie prostopadłych cięć względem słoi.

 

 

Spowoduje to uzyskanie deski z prostymi, wąsko ściśniętymi liniami biegnącymi wzdłuż długości deski.

 

 

 

 

Zatem który wybrać?

Przekrój przede wszystkim wpływa na odporność, jednak dużą role grają też względy estetyczne. Zarówno jeden jak i drugi sposób ma swoich przeciwników jak i zwolenników. Znaczenie ma również to, jakie kupujemy drewno, czy jest ono już po okresie sezonowania czy przed, ponieważ czynniki te mają dużo większe znaczenie.

 

Sporą role odgrywa przekrój w przypadku współczynnika skurczu (stabilności względem wilgoci). Poprzeczny typ jest bardziej stabilny, w przypadku suszenia jego objętość może się nieznacznie zmienić na szerokości i bardzo niewiele na grubości. Nie wykazuje też dużych skłonności do krzywienia się (zbaczania). Przekrój podłużny ma niewiele większy współczynnik skurczu. W przypadku suszenia będzie kurczył się tak samo w przypadku szerokości jak i grubości, wykazuje również trochę większą skłonność do zakrzywiania. Zainteresowanych, dlaczego tak jest zapraszamy do artykułu „drewno, a wilgoć”.

 

W testach wykazano również, że drewno z przekrojem poprzecznym klejone do dużych powierzchni trochę lepiej do niej przywiera. Często posiłkujemy się słowami „trochę” lub ”niewiele”, ponieważ zmiany te nie są aż tak znaczące. Z pewnością przekrój drewna nie powinien być głównym czynnikiem determinującym nasz wybór, jedynie w przypadku wątpliwości powinien nam go ułatwić.

 

Tagi: przekroj,deski,drewna,drewno,podlogi,drewniane,jak,rozpoznac

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.