porady

ePodloga.pl / Artykuły

Jak wymienić jeden panel ze środka bez demontażu całej podłogi

Jak wymienić jeden panel ze środka bez demontażu całej podłogi?

02-11-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Czasami podczas normalnych czynności w życiu codziennym, możemy przypadkowo uszkodzić jeden lub dwa panele w całej podłodze. Niestety na rynku nie ma wypełniaczy, którymi idealnie udałoby się zasłonić felerny ubytek (istnieją kity parkietowe do wypełniania szczelin, ale nie zastąpią niestety uszkodzonego laminatu). Na szczęście zaopatrzeni w dobre narzędzia jesteśmy w stanie wymienić jeden uszkodzony panel ze środka podłogi bez konieczności jej demontażu i składania na nowo.

 

1. Zaczynamy od wyrysowania na panelu elementu, który będziemy musieli z niego wyciąć. Jest to trójkąt z wierzchołkiem gdzieś w okolicach środka panela w odległości 1-2cm od krawędzi. Podstawa powinna być prawie na całą długość i odległa od jego krawędzi podobnie jak wierzchołek o 1-2cm. Na rysunku element, który będziemy wycinać jest oznaczony na czerwono.

 

2. W kolejnym kroku przyda się zagłębiarka (koszt 1500-2000zł). Zagłębiarke ustawiamy na 1mm mniej niż grubość panela tak, żeby nie zniszczyć powierzchni pod panelem. W przypadku, gdy nie posiadamy zagłębiarki wykorzystać możemy szlifierkę kątową lub ewentualnie dłuto, młotek i trochę siły.

 

 

3. Następnie dokonując odpowiednich cięć wycinamy narysowany element z powierzchni panela uważając przy tym, aby nie zniszczyć sąsiadujących kawałków.

 

4. Wsadzając w szczelinę jakieś płaskie narzędzie (ostry nóż segmentowy będzie najlepszy) pozbywamy się pozostałego 1mm tym samym usuwając całkowicie połączenie wyrysowanego elementu z całym panelem.

 

 

 

5. Przy pomocy śrubokręta, twardego noża lub np. łyżki do dobijania wyciągamy wycięty element z powierzchni podłogi. Nie należy do tego celu używać paznokci.

 

 

6. Teraz wystarczy już tylko usunąć pozostałe elementy panela. Do tego celu najlepiej posłużą nam dłuto i młotek. Podobnie jak w powyższym kroku nie jest wskazane używanie paznokci.

 

 

7. Udało nam się usunąć panel. Teraz wystarczy przykleić w pustą dziurę nowy. Należy pamiętać, że klejony panel powinien mieć tą samą grubość, co cała podłoga i wymiar starego panela.

 

KLEJENIE:

 

1.    Najpierw ostrym nożem segmentowym (lub wyrzynarką) równo ściąć pióra wkładanego panela, tak aby pasował do dziury w podłodze.

2.    Następnie za pomocą specjalnego pistoletu nakładamy warstwy kleju (najlepiej montażowego) na krawędzie i spód panela.

3.    Ostatnim krokiem jest wciśnięcie klejonego elementu w dziurę. Warstwy kleju, które wydostaną się szczelinami przecieramy najpierw mokrą, potem suchą szmatką.

 

Do czasu, aż nie nastąpi całkowite wyschnięcia, nie można narażać nowego panela na jakąkolwiek eksploatację.

 

Tagi: jak,wymienic,panel,bez,demontazu,podlogi,panele,laminowane,porady

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.