porady

ePodloga.pl / Artykuły

Kleimy podłogę drewnianą – praktyczne porady

22-09-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Głównym celem klejenia jest utworzenie specjalnej spoiny pomiędzy powierzchnią naszej podłogi, a podłożem, do którego ją mocujemy. Spoina ma na celu zapewnić jak najtrwalsze połączenie odporne na różnego rodzaju napięcia powstałe w wskutek eksploatacji podłogi, chemikalia, zanieczyszczenia oraz wilgoć. Od tego czy klejenie wykonamy dobrze zależeć będzie żywotność i siła takiego połączenia. Najczęstszym błędem jest nieroztropność. Jeżeli raz udało nam się dobrze skleić podłogę wcale nie znacz to, że z innym klejem na inny gatunek uda nam się to ponownie. Kleje różnych producentów mogą znacznie różnić się od siebie proporcjami, wydajnością lub właściwościami, dlatego zawsze należy uważnie czytać instrukcje umieszczone na opakowaniach. Bardzo ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych rzeczy dotyczących klejenia, które spróbujemy przedstawić i omówić.

Przygotowanie:

 

1.     Podstawą jest odpowiednio dobrany klej. Obecnie na rynku istnieje szeroka gama różnego rodzaju produktów. Przy wyborze powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zaleceniach:

 

                                  i.    Na ogrzewanie podłogowe, do łazienek i wszędzie tam gdzie podłoga narażona będzie na zmiany swojej wilgotności (a tym samym rozmiarów) koniecznie wybieramy klej elastyczny (np. poliuretanowy)

                                 ii.    Również na podłogi narażone na duże napięcia i nadmierną eksploatacje powinniśmy użyć klejów elastycznych (np. poliuretanowe)

                                iii.    Na drewno słabo stabilne pod kątem wilgoci nie powinniśmy używać klejów rozpuszczalnikowych (wodnych i rozpuszczalnikowych organicznych), które wiążą na wskutek odparowywania rozpuszczalnika do otoczenia. Najlepsze będą kleje dwuskładnikowe poliuretanowe (bezrozpuszczalnikowe)

                                iv.    Na gatunki „trudne” (buk, klon i większość gatunków twardych oraz gatunków drewna egzotycznego, które zawierają w sobie olejki i żywice) powinniśmy stosować mocniejsze kleje. Najlepiej poliuretanowe lub na bazie żywic. Nie zaleca się też stosowania klejów dwuskładnikowych.

                                 v.    Do klejenia na ”trudne” podłoża (stal, ceramika itp.) stosujemy jak najmocniejsze kleje (najlepiej na bazie żywic epoksydowych). W tym przypadku zaleca się zastosowanie klejów dwuskładnikowych.

                                vi.    Najbardziej ekologiczne są kleje wodne (dyspersyjne) z polimerami naturalnymi (np. kazeina).

                               vii.    W celu lepszego wiązania kleju niektórzy producenci zalecają użycie podkładów gruntujących.

                              viii.    Więcej na temat kleju w artykule „kleje do podłóg drewnianych – porównanie”

 

2.     Jeżeli posiadamy klej z utwardzaczem, konieczne będzie wymieszanie go w odpowiednich proporcjach. Proporcje te ustala producent i powinniśmy się ich ściśle trzymać. Jeżeli tego nie zrobimy nie zapewnimy prawidłowego utwardzenia kleju, a przez to wiązanie nie będzie dostatecznie trwałe.

3.     Do klejenia potrzebna będzie paca zębata. Wydajność kleju zależeć będzie od jej kształtu oraz od wielkości zęba. Do klejenia używa się zazwyczaj pac od B3 do B11. Standard to paca o zębie 8mm (pozwala ona na ułożenie warstwy kleju o grubości ok. 4mm). Warto mieć również rozpuszczalnik (najlepiej aceton) do czyszczenia pacy z kleju.

4.     Przed przystąpieniem do klejenia podłoże, do którego mocujemy posadzkę musi być odpowiednio przygotowane.

 

                                  i.    Przede wszystkim musi być suche. Monter powinien sprawdzić poziom wilgotności podłoża odpowiednimi do tego celu miernikami. Wilgotność podłoża nie może przekraczać 2% CM. Podłoże powinno być również spoiste i mieć odpowiedni poziom pH. Istnieje kilka różnych sposobów pomiaru. Więcej na ten temat w artykułach dotyczących przygotowywania podłoża.

                                 ii.    Podłoże, na które kleimy musi być czyste i wolne od lakierów, olejów, innego kleju, wosków i chemikaliów. Jest to warunkiem prawidłowego związania pokrycia podłogowego do podłożą.

                                iii.    Bardzo ważne jest, to jak równa jest powierzchnia. Nierówność podłoża może spowodować, że klej w niektórych miejscach nie będzie dobrze (lub w ogóle) przylegać do posadzki. Wpłynie to na odgłosy, gdy będziemy po takiej podłodze chodzić. W miejscach gdzie klej dobrze nie przywarł usłyszymy „głuche” i „twarde” odgłosy pukania. W innych miejscach będą one bardziej wytłumione.

 

5.     Pomieszczenie, w którym kleimy powinno być cały czas (w trakcie i po klejeniu) dobrze wietrzone. W przypadku klejów rozpuszczalnikowych wietrzenie powinno trwać aż do całkowitego zaniku zapachu.

 

 

Jeżeli mamy przygotowany klej, narzędzia i odpowiednią powierzchnie podłoża możemy przystąpić do samego klejenia:

 

1.     Niektóre kleje mają tzw. czas wstępnego odparowywania (ang. flash-time). Jest to czas, który należy odczekać przed położeniem na klej danego pokrycia (zazwyczaj 10-20min). Na kleje innych producentów, klepki parkietowe czy też deski należy nakładać od razu. Różne kleje u różnych producentów mogą się pod tym względem różnić, dlatego koniecznie należy zwracać uwagę na tą informacje na opakowaniu.

2.     Podstawową zasadą jest nie rozprowadzać kleju w większej ilości niż jesteśmy w stanie pokryć w ciągu 10-20min. Jest to czas, podczas którego należy przykleić naszą podłogę do podłożą. Przekroczenie go może spowodować przedwczesne przysychanie i klej nie zwiąże dobrze oby dwóch powierzchni.

3.     Przez cały czas należy kontrolować, czy nakładane elementy posadzki są związane z klejem na całej powierzchni

4.     Należy przestrzegać wszystkich przepisów BHP, chronić ręce i oczy przed kontaktem z klejem. Najlepiej zaopatrzyć się w okulary i rękawice ochronne. Wszystkie narzędzia po ułożeniu posadzki koniecznie wyczyścić w rozpuszczalniku.

 

Kiedy już przykleimy naszą posadzkę należy pamiętać, że klej musi się jeszcze związać (wyschnąć/utwardzić). Przed kolejnymi działaniami należy stosować się do zaleceń producenta odnośnie czasów, jakie należy odczekać. Zazwyczaj posadzkę można użytkować po ok. 24 godzinach, cyklinować natomiast po kilku dniach (najlepiej po tygodniu).

 

Należy pamiętać jeszcze o jednej ważnej sprawie. Złe przyklejenie posadzki w różnych miejscach może wiązać się z demontażem całej podłogi czyszczeniem jej oraz podłoża, a następnie klejeniem na nowo. Dlatego tak ważnym jest, aby zrobić to wszystko dobrze i bez pośpiechu. Pamiętając o tych kilku wspomnianych wyżej elementarnych zasadach oraz stosując się do zaleceń producenta, z pewnością na długi czas będziemy cieszyć się dobrze wykonaną podłogą.

Tagi: kleimy,kleic,klej,podloga,drewniana,deski,parkiety,montaz,instalacja

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.