porady

ePodloga.pl / Artykuły

Lakierujemy drewno

Lakierujemy podłogę - Praktyczne porady

14-09-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

 

Głównym celem lakierowania jest zapewnienie powierzchni podłogi specjalnej warstwy, która będzie ją ochraniać i uodporni ją przed czynnikami zewnętrznymi. Od tego jak to zrobimy, zależeć będzie skuteczność tej ochrony oraz trwałość warstwy, dlatego też istotne jest, aby zrobić to dokładnie i profesjonalnie. Należy zdać sobie sprawę, że wszelkie niedoskonałości i niedociągnięcia mogą odbić się na końcowym efekcie wizualnym. Przy tego rodzaju wykończeniówce, należy szczególnie uważać i wykonywać wszystkie czynności bardzo dokładnie.

 

Przygotowanie

 

1.    Pierwszym podstawowym krokiem jest wyszlifowanie drewna. Szlifujemy drewno w celu wyró0wnania powierzchni lub usunięcia warstwy wierzchniej.

 

·         Niektóre lakiery można stosować bezpośrednio na inny lakier (tylko zmatowiony dla lepszej przyczepności). Powinno być to wyszczególnione na opakowaniu przez producenta. Najgorzej radzą sobie z innymi lakierami lakiery poliuretanowe. Nie powinniśmy również dawać lakierów rozpuszczalnikowych na warstwę lakieru wodnego.

·         Warstwy wosku również nie nadają się do nakładania na nie lakieru. Przed lakierowaniem należy je wyszlifować.

·         Podłóg olejowanych nie lakierujemy. Możliwe jest późniejsze olejowanie podłogi wcześniej polakierowanej, niestety raz olejowanej podłogi nie możemy już w przyszłości polakierować.

 

2.    Po informacje na temat szlifowania zapraszamy do artykułu „Szlifowanie drewna. Praktyczne porady.”

3.    Po szlifowaniu musimy odczekać (najlepiej kilka godzin), aż cały pył z powietrza opadnie na podłogę.

4.    Oczyszczamy dokładnie powierzchnie z pyłu i innych zanieczyszczeń. Najlepiej zrobić to odkurzaczem, a następnie przetrzeć powierzchnie ściereczkami antystatycznymi.

5.    Warto też zabezpieczyć pomieszczenie przed nalotem innych zanieczyszczeń czy pyłków. Najlepiej jest zamknąć okna na czas nakładania i schnięcia lakieru.

6.    Dokonujemy (w razie potrzeby) pomiaru wilgotności powietrza i temperatury. Wilgotność powinna wahać się w przedziale 40-60%, natomiast temperatura powinna być powyżej 15 stopni Celsjusza.

7.    Podstawą każdej pracy są odpowiednio dobrane narzędzia. W przypadku lakierowania narzędzia powinniśmy dobrać pod kątem rodzaju lakieru.

 

·         Lakiery rozpuszczalnikowe – specjalne wałki odporne na rozpuszczalniki / pędzle z włosia naturalnego.

·         Lakiery wodorozcieńczalne – wałki welurowe lub sznurkowe / pędzle z gładkich i sztywnych włókien poliestrowych (włókna naturalne będą powodować powstawanie grudek).

·         Do lakierowania niezależnie od rodzaju lakieru, najlepiej używać szerokie wałki oraz płaskie i szerokie pędzle (tzw. ławkowce). Pozwoli to na bardziej równomierne nakładanie lakieru. Ponadto pozwoli na grubsze warstwy, gdyż takie pędzle i wałki lepiej wchłaniają lakier.

·         Dobrym rozwiązaniem jest też szpachla metalowa. Nadaje się do obydwóch typów lakieru.

·         Jeżeli mamy taką możliwość istnieją specjalne narzędzia (podobne do cykliniarek) do rozprowadzania lakieru po powierzchni (często takim sposobem lakierują fachowe firmy zajmujące się tym profesjonalnie)

 

8.    W kolejnym kroku wybieramy lakier oraz decydujemy czy będziemy używać lakieru podkładowego. Więcej na ten temat w artykule „Lakiery – Porównanie”. Musimy też wiedzieć ile lakieru będzie nam potrzebne. Każdy producent ma obowiązek zamieścić informacje o wydajności na opakowaniu. Średnie zużycie lakieru to ok. 1l/8m2

9.    Powinniśmy też dokładnie zapoznać się z informacjami podanymi na opakowaniu przez producenta (dotyczącymi zagrożeń, nakładania, składu lakieru itp.)

 

Kiedy nasza podłoga jest wyszlifowana/zmatowiona, odpowiednio czysta i równa, a my posiadamy odpowiednie narzędzia oraz wystarczająca ilość odpowiedniego lakieru możemy przystąpić do kolejnej fazy, czyli nakładania warstw lakieru.

 

 

Nakładanie lakieru

 

1.    Jeżeli nie używamy lakieru podkładowego, przechodzimy od razu do punktu 4tego.

2.    Nakładamy jedną warstwę lakieru podkładowego równomiernie na całej powierzchni.

3.    Odczekujemy (zazwyczaj ok. 30 min), aż lakier wyschnie.

4.    Teraz nakładamy warstwy lakieru nawierzchniowego.

5.    Pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw najlepiej przeszlifować (drobnym ziarnem) powierzchnie warstwy poprzedniej.

6.    Pomiędzy kolejnymi warstwami należy odczekać 3-5h. Za wczesne rozprowadzanie kolejnych warstw grozi zwilgoceniem podłogi.

7.    Warstwy lepiej nakładać w mniejszych ilościach, ale częściej. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są trzy cienkie warstwy niż jedna gruba. Optymalna ilość warstw lakieru to 3-5. Każdy producent zaleca na opakowaniu ile warstw powinno się nałożyć.

8.    Po każdej nałożonej warstwie czyścimy narzędzia. W przypadku lakierów rozpuszczalnikowych narzędzia czyścimy w odpowiednim dla lakieru rozpuszczalniku.

9.    Po nałożeniu ostatniej warstwy odczekujemy określany na opakowaniu czas jako „pyłosuchość” (zazwyczaj ok. 1-3h) i rozpoczynamy proces wietrzenia pomieszczenia.

10.  Przez kilka dni podłoga powinna schnąć aż do uzyskania twardości użytkowej. Wtedy to możemy zacząć po niej chodzić i umieścić na niej meble, jednak wciąż uważać, aby jej nadmiernie nie eksploatować.

11.  Pełne wyschnięcie podłogi może nastąpić po kilkunastu/kilkudziesięciu dniach.

 

Podsumowując:

 

 

Lakierowanie jest czynnością czasochłonną i wymaga od nas dokładności i profesjonalności. Błyszcząca i gładka podłoga będzie ozdobą i zwieńczeniem naszej ciężkiej pracy. Z pewnością wykonane samodzielnie lakierowanie zaoszczędzi nam pieniędzy (koszt tej usługi przez fachowe firmy nie należy do najtańszych) i nada nam dużej satysfakcji. Należy zdać sobie sprawę, że lakierowanie nie jest na całe życie i proces ten za kilka lat powinniśmy powtórzyć. Bogaci o doświadczenie raz polakierowanej podłogi z pewnością zrobimy to równie dobrze (o ile nie lepiej) następnym razem.

Tagi: podlogi,drewniane,lakier,lakierowanie,lakierowac,lakierujemy,nakladanie,lakieru,deski,parkiety

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.