porady

ePodloga.pl / Artykuły

Narzędzia pomocne przy składaniu paneli podłogowych

Narzędzia pomocne przy składaniu podłóg drewnianych i paneli

18-09-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

W artykule - „Czym ciąć panele i deski?” zostały przedstawione narzędzia pozwalające na przycinanie naszej podłogi. Narzędzie do cięcia jest podstawową rzeczą, w jaką musimy być zaopatrzeni, ale nie jedyną, jaka nam będzie potrzebna. Za jakiekolwiek prace w naszym domu nie warto się zabierać nie uzbroiwszy się wcześniej w odpowiedni sprzęt. Jego brak może zabić w nas całą ochotę do działania i zniechęcić na przyszłość. Niezawodny sprzęt uczyni naszą pracę przyjemną, owocną i satysfakcjonującą. Poniżej przedstawiamy podstawowy zestaw narzędzi, jaki potrzebować będziemy do składania naszej podłogi. Podzielone zostały one na trzy grupy. Narzędzia do układania paneli laminowanych i desek, narzędzia do montażu listew i profili oraz narzędzia dodatkowe.

 

Układanie paneli i desek:

 

Dobijak

Dobijanie podłogi bezpośrednio młotkiem może uszkodzić pióra. Dlatego najlepiej jest mieć dobijak. Jest to plastikowy, drewniany lub gumowy klocek z odpowiednim wyżłobieniem na pióro. Wyżłobienie to chroni pióro przed uszkodzeniem mechanicznym dając nam pewność bezpiecznej pracy. Cena ok. 10zł.

 

Łyżka

Jest to odpowiednio podłużny wyprofilowany metalowy dobijak, który ułatwia nam dobijanie ostatniego rzędu, gdzie nie da zmieścić się klocka dobijającego. Łyżkę można używać również przy normalnym dobijaniu lub na przykład do przesuwania całego rzędu. Jest to narzędzie bardzo ułatwiające pracę i biorąc pod uwagę stosunkowo niską cenę warto zaopatrzyć się w to bardzo przydatne narzędzie. Koszt ok. 10zł.

 

Kliny lub paski dylatacyjne

Co sprawniejsi radzą sobie bez nich jednak każdy powinien je mieć i stosować. Mogą być plastikowe, drewniane lub w postaci korkowych pasków. Dylatacja jest jedną z najważniejszych rzeczy, o której należy pamiętać przy układaniu posadzki. Zostawienie 2cm szpary pomiędzy ścianą, a podłogą pozwoli uniknąć późniejszego jej wybrzuszania pod wpływem zmian temperatur. Więcej na ten temat w artykułach poświeconych układaniu. Kliny po ułożeniu podłogi wyjmujemy. Cena opakowania ok. 2-10zł.

 

Przymiar

Jest to małe narzędzie służące do wyznaczania linii cięcia dla ostatniego rzędu. Urządzenie z serii „mała rzecz a cieszy”. Bardzo ułatwiające ostatni etap pracy, które oszczędzi nam kłopotliwego wyznaczania ręcznie linii na panelu, czy też desce „pamiętając” przy tym za nas o dylatacji. Szczególnie przydatne w przypadku bardzo krzywych ścian. Koszt ok. 30zł.

 

 

Montaż listew przypodłogowych i profili

 

Wiertarka

W przypadku montażu do ścian betonowych potrzebować będziemy wiertarki udarowej. Wiertarka to elektronarzędzie służące do wiercenia otworów w różnych materiałach. W urządzeniach tych stosuję się uchwyty zaciskane albo samozaciskowe. U większości markowych producentów mamy możliwość stopniowej regulacji prędkości (przyciskowe lub przez pokrętło). Mamy też możliwość wyboru kierunku obrotu (wkręcanie / wykręcanie). Często spotkać możemy wiertarki z pomiarem głębokości. W przypadku montażu listew posłuży nam ona do wywiercenia dziur, dzięki którym poprzez kołki szybkiego montażu lub (w przypadku płyty kartonowo-gipsowej) wkrętów będą mocowane listwy przypodłogowe. Jeśli chodzi o wiercenie najlepiej zaopatrzyć się w markowy sprzęt. Wiertarka za 30zł może nas tylko podenerwować. Przyda się nam też zestaw otwornic, jeżeli w pokoju znajdują się rury, a zechcemy ładnie je obić podłogą. Nie należy też pomylić wierteł. Wiertła do betonu różnią się od tych do metalu i drewna. W przypadku listew zazwyczaj używamy wierteł 4’ek lub 5’tek. Cena dobrej markowej wiertarki to koszt ok. 500-1000zł.

 

Wkrętarka

W przypadku, gdy wiercić będziemy w drewnie lub karton-gipsie wystarczy nam zamiast wiertarki wkrętarka. Jest mniejsza, poręczniejsza i lżejsza, zasilana baterią. Posiada znacznie mniejszą moc od wiertarki, ale na kręcenie wkrętów w kołki rozporowe lub wkręcanie wkrętów w płytę kartonowo-gipsową nadaję się idealnie i znacznie usprawnia prace. Cena wkrętarki to koszt ok. 100-500zł.

 

 

Korytko + Piła ręczna

Listwy zapewne będziemy musieli przycinać. Z pomocą przyjdzie nam wtedy korytko, które prawidłowo osadzi listwę i unieruchomi podczas cięcia, zapewniając nam prostą linie. Korytka zazwyczaj umożliwiają cięcia pod różnymi kątami. Zazwyczaj jest plastikowe i należy się liczyć wtedy z tym, że częsta eksploatacja szybko je zniszczy. W każdym razie jest to rzecz bardzo tania i przydatna. Oprócz korytka do cięcia listew potrzebować będziemy piły ręcznej. W przypadku listew plastikowych zaopatrzyć powinniśmy się w grzbietnice, która będzie do tego najlepsza. W przypadku listew drewnianych najlepsza będzie płatnica. Korytko znajdziemy w cenie ok. 30zł, natomiast piła to koszt 30-60zł.

 

Kątownik do listew

W przypadku listew drewnianych zazwyczaj nie ma wykończeń do naroży. Przydatny może okazać się kątownik. Służy do odczytu kąta narożnika pomieszczenia. Precyzyjny odczyt kąta pozwala idealnie wykonać narożne połączenie z listew przypodłogowych. Wyznaczenie kąta polega na przyłożeniu kątownika do ściany tak, aby jego oba ramiona opierały się na ścianach. Następnie blokujemy je śrubą mocującą, a prowadnica na środku wyznacza kąt. Przycięcie samych listew można wykonać z pomocą ukośnicy przykładając do niej kątownik lub za pomocą piłki.

 

Inne

 

Imadło lub ścisk

Rzecz, bez której można się obejść, ale z pewnością ułatwi nam prace. Pozwoli unieruchomić element, który będziemy ciąć (panel, deska, listwa, profil podłogowy). Zapewni to lepsze stabilne i pewne cięcie.

 

Noże segmentowe

Warto je mieć pod ręką. Najlepsze są z blokadą i wymiennym ostrzem. Przydadzą nam się przy otwieraniu paczek, cięciu podkładów i folii paroizolacyjnej. Można nimi też ścinać pióra lub zaznaczać linie cięcia.

 

Miara

Konieczna przed kupnem samej podłogi, gdy musimy zmierzyć pokój i wyliczyć ile metrów posadzki będziemy potrzebować. Konieczna również przed rozpoczęciem samego układania. Powinniśmy zmierzyć długość pokoju prostopadłą do kierunku układania i podzielić ją przez szerokość panela lub deski. Reszta z dzielenia, jaka nam zostanie oznaczać będzie szerokość ostatniego rzędu. Powinna być ona szersza od połowy szerokości panela lub deski. Gdy tak nie jest powinniśmy pierwszy rząd skrócić w szerokości (patrz artykuły dotyczące układania).

 

Brzeszczoty

Warto zawsze mieć parę sztuk w zapasie, bowiem mają tendencje do tępienia się i przepalania. Należy pamiętać, że typ brzeszczotu zależy od rodzaju uchwytu naszej wyrzynarki. Każdy typ materiału ma też swój rodzaj ostrzy. Wreszcie typ zębów (odwrócone standardowe) ma wpływ na kierunek cięcia. Więcej w artykule dotyczącym cięcia drewna.

 

Młotek

Potrzebny nam będzie przy dobijaniu podłogi. Nie potrzebujemy do tego dużych solidnych młotków. Wystarczy mały, lekki i poręczny.

 

Ołówek

Do zaznaczania linii cięcia. Łatwo jest go zetrzeć, gdy się pomylimy.

Tagi: narzedzia,pomocne,ukladanie,ukladaniu,podlogi,panele,laminowane,deski,parkiety,drewniane

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.