porady

ePodloga.pl / Artykuły

Praca z wyrzynarka

Praca z wyrzynarka. Praktyczne porady

14-10-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Wyrzynarka jest narzędziem służacym do wykonywania cięć w różnych materiałach. Może służyć zarówno do obróbki wstępnej jak i końcowej pozwalając na nadanie materiałowi nietypowego kształtu i wymiaru. Pozwala na prace tam gdzie potrzebne nam jest dokładne cięcie. Jest jednym z najbardziej przydatnych urządzeń i obowiązkową rzeczą w warsztacie każdego majsterkowicza.

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze wyrzynarki?

Kupując wyrzynarke należy zwracać uwage na kilka podstawowych rzeczy. Przede wszystkim najważniejszym jej atrybutem jest moc. Im większa tym zazwyczaj solidniejszy sprzęt z jakim mamy doczynienia. Często można spotkać wyrzynarki z możliwością ustawienia prędkości pracy brzeszczotu. Drugą ważną cechą na jaką należy zwracać uwagę jest maksymalna głębokość cięcia w drewnie i stali. Wartości te mogą się znacząco róznić w różnych modelach (w przypadku drewna od 50mm do 150mm, w przypadku stali od 3mm do 15mm). Tu podobnie jak z mocą, im większa głebokość tym grubsze elementy jesteśmy w stanie ciąć, czyli tym lepiej. Te dwie główne cechy wpływają na cene naszego sprzętu. Trzecim najważniejszym czynnikiem jest marka. Radzi się kupować markowy sprzęt z długą gwarancją, gdyż zapewni to nas o niezawodności i pozwoli cieszyć się długą pracą i żywotnościa narzędzia. Oprócz tych 3 podstawowych atrybutów jest kilka mniejszych walorów ,które mogą bardziej uatrakcyjnić wyrzynarkę. Jednym z nich jest dysza odprowadzająca wiór. Jest to bardzo przydatna rzecz, gdyż dzięki niej nie narażamy oczu na kontakt z wiórem. Spotkać można też wyrzynarki z celownikiem laserowym. Pozwala to na precyzyjniejsze cięcie. Ważne jest aby wyrzynarka miała ergonomiczny ,poręczny kształt. Dobrze leżała w dłoni, była lekka i miała dobrze trzymającą się i nieśliską rękojeść.

 

Ważnym elementem wyrzynarki jest jej brzeszczot. Brzeszczoty mogą się różnić w zależności od przeznaczenia (rodzaju materiału ,który można nimi ciąć) oraz uchwytu (wyrzynarki różnych producentów posiadają różny typ mocowania). Należy pamiętać o prawidłowym dobieraniu brzeszczotów i ich regularnych zmianach, gdyż mają one tendencje do szybkiego tępienia się i spalania.

 

Rodzaje brzeszczotów

 

Typ brzeszczotu

Przeznaczenie

 

 

Drewno, PCV, sklejka, wiórowe i paździerzowe

 

 

Twarde drewno, płyty HDF i MDF

 

 

Metal, aluminium, stal

 

 

Ceramika, glazura

 

 

Karton, gips, styropian, korek, skóra

 

 

Kierunek cięcia:

 

Typ brzeszczotu

Kierunek

 

 

Nie od strony warstwy dekoracyjnej

 

 

Od strony warstwy dekoracyjnej

 

 

Rodzaj uchwytów:

 

Typ uchwytu

Producenci

 

 

Fistol, Bosch, Hilti, Metabo, Reg, Elu

 

 

Black and Decker, Hitachi, Skil – w zależności od konkretnego modelu.

 

 

Black and Decker, Hitachi, Skil – W zależności od konkretnego modelu.

 

 

Inne

 

Wsuwany do uchwytu brzeszczot może być mocowany za pomocą śruby skręcanej imbusem. Niektóre uchwyty wyposażone są w tak zwany szybki montaż który odbywa się przy użyciu dźwigni blokującej uchwyt wyrzynarki.

 

 

Cięcie innych materiałów można ułatwić poprzez odpowiednie nasmarowanie brzeszczotu:

 

·         Stal – wskazane nasmarowanie oliwą techniczną

·         Aluminium – wskazane nasmarowanie mieszanką denaturatu i oleju technicznego

·         PCV, pleksa, tworzywa sztuczne – wskazane zwilżenie wodą.

 

Dużym plusem wyrzynarek jest to ,że pozwalają one obrobić materiał w dokładnie taki kształt i wymiar jaki sobie tego życzymy. Pozwalają one na nieregularne cięcia niekoniecznie w linii prostej. W celu wykonania dokładnego cięcia, należy pamiętać by dobrze dociskać płozy do elementu ciętego. Pozwoli to uniknąć turbulencji brzeszczotu ,które mogą doprowadzić go do zniszczenia. Podczas cięcia należy posuwać się równomiernym jednakowym tempem zależnym od grubości i typu materiału. Przy twardszych i grubszych materiałach ruch powinien być spokojny i powolny. Przy cieńszych materiałach ruch powinien być pewny i odpowiednio szybki.

 

Wycinanie otworów

Po dokupieniu odpowiedniej przystawki w formie cyrkla jesteśmy w stanie wykonywać otwory w matariale o róznej średnicy. Jest to prowadnica którą przytwierdza się do płozy zakończona szpikulcem. Szpikulec ten umiesezczamy w środku otworu który chcemy wyciąć. A następnie tak jakbyśmy rysowali cyrklem wycinamy dziure w naszym materiale. Aby wyciąć otwór niepołączony z krawędziami konieczna będzie wiertarka z otwornicą. Wiercimy wtedy otwór na krawędzi naszej przyszłej dziury. Umieszczamy na środku szpikulec i wycinamy otwór poprzez przystawke zaczynając od wywierconego miejsca.

 

Wyrzynarką nie da się bezpośrednio ciąć pod kątem 90stopni. Chcąc np. Wyciąć prostokąt w materiale musimy czynność tą zrealizować w kilku krokach.

1.    Zaczynamy od zaznaczenia prostokąta którego chcemy się pozbyć.

2.    Następnie zaznaczamy łuki na rogach tego prostokąta.

3.    Wycinamy łuk zgodnie z zaznaczoną linią.

4.    Docinamy pozostałości tak ,aby uformować prostokąt.

 

  

 

 

Chcąc wyciąć prostokąt nie połączony z krawędziami musimy również wykonać w kilku krokach:

1.    Zaczynamy od zaznaczenia prostokąta który chcemy wyciąć.

2.    Na jego rogach wiertarką z otwornicą wycinamy otwory.

3.    Tniemy wzdłuż linii zaczynając i kończąc na wywierconych otworach.

 

   

 

Wyrzynarka pozwala nam również na cięcie materiału pod kątem od 45 do 90 stopni. Aby tego dokonać musimy przymocować cięty element ściskaczami lub imadłami najlepiej do stołu. Następnie wzdłuż linii cięcia umocować element (metalowy,aluminiowy lub drewniany) który posłuży nam za prowadnice o którą oparte będą płozy. Następnie wyregulować płozy na docelowy kąt i rozpocząć cięcie wzdłuż prowadnicy. Dzięki niej linia będzie odpowiednio prosta.

Tagi: praca,wyrzynarka,narzedzia,ciac,ciecie,tniemy

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.