porady

ePodloga.pl / Artykuły

Szlifowanie podłogi – wynająć fachowca czy zrobić samemu

Szlifowanie podłogi – wynająć fachowca czy zrobić samemu?

21-08-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Doświadczenie i nabyte umiejętności znacząco wpłyną na efekt końcowy szlifowanej podłogi. Szlifowanie nie jest hobbistycznym dorywczym zajęciem ,a solidnym rzemiosłem wymagającym długiego i żmudnego treningu. Zajęcia tego nie da się nauczyć po przeczytaniu książki czy wskazówek na stronie. Podstawą sukcesu i nieskazitelnej podłogi jest trening i wiedza praktyczna jaką zdobywamy z czasem. Drugą istotną sprawą jest sprzęt. Należy zdać sobie sprawę, że bez profesjonalnego urządzenia nigdy nie wyszlifujemy podłogi idealnie równo. Ręcznymi małymi szlifierkami ręcznymi możemy owszem szlifować podłoge ,jednak szansa na uzyskanie idealnie równej powierzchni bez skazy jest znikoma.

 

Słowo „fachowiec” jest pojęciem bardzo względnym Musimy szczególnie uważać, biorąc metodą chybił trafił zleceniobiorców reklamujących się w gazetach, czy na stronach internetowych. Obecnie każdy chce zarobić, a w fachu tym nie trudno o konkurencje. Dlatego też przeglądając ogłoszenia natknąć możemy się począwszy od profesjonalnych firmy posiadających sprzęt i umiejętności najwyższej klasy, poprzez ludzi z doświadczeniem ,ale bez dobrego sprzętu ,aż po ,nazwijmy to po imieniu, ludzi z przypadku. Panów ,którzy przychodzą do nas z małymi szlifierkami za kilkaset złotych powinniśmy z domu natychmiast pogonić. No niestety tak to wygląda. Chcąc cieszyć się naprawde profesjonalnie wykończoną podłogą, musimy zatrudnić firme posiadającą dobrej klasy cykliniarke. I tylko wtedy ,gdy takową zobaczymy możemy kontynuować rozmowę z przyszłym zleceniobiorcą.

 

Sprzęt z wypożyczalni, lub tanie cykliniarki mają niską wydajność oraz potrafią zostawić ślady na powierzchni (nierówność wibracji). Ślady te mogą nie być zauważalne dopóki nie nałożymy lakieru,oleju czy wosku.Wszelkie wykończenia (a w szczególności lakier) są bardzo bezwzględne ,jak chodzi o niedoskonałości powstałe przy cyklinie (bardziej potoczne określenie procesu cyklinowania). Cyklinowanie zbyt głęboko może podłoge zniszczyć, cyklinowanie zbyt płytko nie wystarczająco usunie warstwe wierzchnią. Konieczne jest odpowiednie stopniowanie granulacji i równomierność. Pamiętajmy ,że kiedy będziemy nakładać lakier będzie już za późno na poprawki. Cały proces będziemy musieli zacząć od nowa.

 

Drugim istotnym aspektem jest sam operator sprzętu. Dobre urządzenie nie wystarczy, trzeba wiedzieć też jak je prowadzić i mieć do tego wyczucie. Najczęstsze błędy pojawiają się przy grubych ziarnach. Tych niedociągnięć nie da się poprawić później mniejszymi granulacjami. Niestety defektów tych nie da się zobaczyć (chyba ,że doczynienia mamy z naprawde doświadczonym szlifiarzem) przed końcem całego procesu. Dobry fachowiec wie też ,że intensywność cyklinowania zależy od gatunku drewna. Miękkie drewna (na przykład sosna) są bardziej podatne na szlif, dlatego ich cyklinowanie powinno odbywać się spokojniej i bardziej płytko. Takich niuansów jest sporo. A wiedze taką zdobywa się tylko i wyłącznie treningiem.

 

 

Aby wiedzieć jak prawidłowo należy szlifować drewno zapraszamy do artykułu „Szlifujemy drewno – praktyczne porady”, pozwoli to nam nawet zweryfikować ,czy fachowiec który się za to zabrał zna się na podstawawach i teorii tego rzemiosła. Jest kilka rzeczy które odsłonią gołą prawde o umiejętnościach zleceniobiorcy. Przykładowo jeżeli zauważymy ,że nie zmienia kierunku cyklinowana przy kolejnych przejazdach lub kręci przy tym jakieś szlaczki, niestety ale powinniśmy mu podziękować za wizyte.

 

Pewnie wielu fachowców z ogłoszeń mnie wyklnie, że wyolbrzymiam fakty. Moją linią obrony niech będą fora internetowe przepełnione pytaniami w których to klienci żalą się i szukają ratunku na ich zniszczone przez podejżanych zleceniobiorców podłogi. Nie chce tutaj nikogo do niczego za wszelką cene zniechęcać. Chce jedynie przestrzec i poprosić o rozwage, która nikomu jeszcze nie zaszkodziła.

 

Na pocieszenie ,z lakierowaniem i olejowaniem sprawa ma się mniej drastycznie. Zepsucie podłogi lub złe nałożenie warstw (zbyt szybko, nierównomiernie itp.) jest mniej prawdopodobne. Dlatego jeżeli koniecznie chcemy przyoszczędzić lub też mieć swój udział w renowacji naszej podłogi możemy zlecić firmie wykonanie tylko cykliny. Natomiast proces lakierowania zostawić sobie. Istnieje nawet szansa ,że zrobimy to lepiej od fachowców. Gdyż zazwyczaj chcąc mieć konkurencyjne ceny zleceniobiorcy zmniejszają ilość nakładanego lakieru/oleju lub używają do tego celu tańszych specyfików. Robiąc to samodzielnie sami decydujemy o ilości nakładanego lakieru/oleju, oraz o ilości nakładanych warstw.

 

W przypadku olejowania także możemy zrobić to samemu, jednak tu profesjonalne firmy niestety również zrobią to lepiej specjalnymi maszynami (thermopady) wcierając olej na gorąco. Tak wcierany olej szybciej i dogłębniej penetruje drewno. Kiedy robimy to sami (metodami na zimno) musimy liczyć się z dłuższym czasem po jakim drewno nasiąknie olejem. Po dokładne wskazówki zapraszamy do artykułów „lakierujemy podłoge – praktyczne porady”, „olejujemy i woskujemy podłoge – praktyczne porady”.

 

Podsumowanie

 

Przed podjęciem decyzji należy wziąść na wagę ewentualną odpowiedzialność za zazniszczoną podłogę. Czy w razie konieczności jesteśmy w stanie wydać pieniądze na nową podłogę. W przypadku ,gdy robotę zepsuje firma, wtedy to ona pokrywa koszty naprawy/wymiany. Ewentualnie jeżeli nie chce się zgodzić możemy ją pociągnąć do odpowiedzialności prawnej. Gorzej może być w przypadku załatwiania sprawy „na gębe”, gdzie zdecydowaliśmy się nawiązać współprace z fachowcem z ogłoszenia. Tutaj sytuacja hipotetyczna. Pan kończy robote, podłoga wygląda niespecjalnie, ale zapewnia nas ,że wszytko będzie jak nowe tylko trzeba poczekać kilka dni aż w zupełności wyschnie, niestety nie dostajemy żadnej faktury, bo Pan robił to prywatnie, ale obiecuje być pod telefonem gdyby coś było nie tak. Mija tydzień, podłoga wygląda źle, widać błedy w wykonaniu, więc decydujemy się zadzwonić do pana fachowca, celem wyjaśnień. Niestety „numer chwilowo nie odpowiada”. Po paru dniach telefonów tracimy nadzieje ,kiedy wiemy ,że numer już nigdy nie odpowie. My zostaliśmy bez pieniędzy, ze zniszczoną podłogą. A przecież miałobyć tak tanio i profesjonalnie. Oczywiście mogło tak być, tanich znających się na rzeczy profesjonalistów jest też dużo, jednak czy warto ryzykować? Myśle ,że takie sytuacje zdarzają się każdego dnia i zdażać się będą, dlatego postarajmy się nie potwierdzać tak słynnego przysłowia, że Polak jest zawsze mądry tylko po szkodzie i w tak ważnej kwestii jaką jest nasza podłoga która służyć nam będzie jeszcze długo nie oszczędzajmy. Jeżeli nie jesteśmy pewni swoich sił lub fachowca i postawmy na profesjonalizm fachowych firm.

Tagi: szlifowac,szlifowanie,drewna,podlogi,drewniane,deski,parkiety,fachowca,wynajac,fachowiec,uslugi,remontowe

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.