porady

ePodloga.pl / Artykuły

Szlifowanie podlogi

Szlifujemy drewno

19-08-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Co to takiego?

Szlifowanie jest to rodzaj obróbki w której ścieramy warstwę wierzchnią za pomocą odpowiednich narzędzi ściernych. Podstawowym celem szlifowania jest wyrównanie powierzchni materiału lub też usunięcie starej warstwy lakieru czy farby. Wynikiem dobrego szlifowania jest równa gładka powierzchnia ,którą możemy poddawać następnej obróbce.  Proces ten wymaga od użytkownika dużej wiedzy na temat obrabianego materiału ,materiału ściernego i na temat techniki prawidłowego szlifowania. Kluczem do sukcesu jest nabywanie doświadczenia. Dlatego aby zacząć ten jakże ciekawy fach powinniśmy uzbroić się w podstawową wiedzę i nie zrażać błedami.

 

Szlifowanie podłogi

Nie jest to łatwe rzemiosło, które wymaga wielu lat wprawy i naprawde dobrego sprzętu. Przed podjęciem takiego wyzwania warto być w pełni świadomym skutków jakie może ono poczynić. Nie należy się oszukiwać (mimo zapewnień producentów), że szlifierkami ręcznymi jesteśmy w stanie zrobić to bardzo dobrze. Nie mówie tu ,że się nie da – bo da się napewno, ale jeżeli robimy to po raz pierwszy efekty naszej pracy mogą być dalekie od oczekiwanych. Nawet cykliniarkami jesteśmy w stanie poczynić szkody nie umiejętną ich obsługą. Jeżeli decydujemy się zrobić to sami, zapraszamy dla pełnej świadomości trudu szlifowania podłogi , do przeczytania artykulu „Szlifowanie podłogi – Samodzielnie czy zlecić firmie?”.

 

 

Narzędzia

Podstawą owocnej i efektywnej pracy są odpowiednie narzędzia. Szlifować możemy ręcznie i wtedy potrzebny nam będzie tylko papier ścierny. Jednak taka obróbka nie nadaje się na większe powierzchnie. W takim przypadku powinniśmy być zaopatrzeni w dobrą szlifierkę, która zaoszczędzi nam czasu i energii. Wyróżnić możemy trzy podstawowe rodzaje szlifierek:

 

·         Oscylacyjna – Za szlifowanie odpowiedzialna jest prostokątna lub trójkątna stopa. Pod wpływem wibracji za pomocą materiału ściernego wpiętego pod spód stopy ściera powierzchnie. Szlifierki te należą do narzędzi wykończeniowych dlatego najlepiej sprawdzają się przy obróbce końcowej. (ich moc to ok. 200W ,a cena to ok. 100-300zl)

·         Mimośrodowa – Tu oprócz wibracji wykorzystano moment obrotowy stopy. W odróżnieniu od oscylacyjnych nie musimy szlifować wzdłuż słojów lecz w dowolnym kierunku. Posiadają one większą wydajność szlifowania. (ich moc to ok. 400W, a cena to ok. 200-400zł)

·         Taśmowa – Najwydajniejsza szlifierka (jej moc to zazwyczaj ok. 600-800W, a cena waha się w przedziale 500-1.000zł)

·         Cykliniarka – Profesjonalne szlifierki do szlifowania podłóg drewnianych. Od jej jakości zależeć będzie jakość szlifu naszej podłogi oraz wydajność. Ich ceny zaczynają się od 2.000zł a kończą nawet na 100.000zł)

 

Jeżeli chcemy szlifować podłoge zdecydować powinniśmy się na cykliniarkę. Gdy takiej nie posiadamy, możemy ją wypożyczyć z wypożyczalni sprzętu, choć należy liczyć się z tym ,że koszt też będzie duży. Choć producenci szlifierek taśmowych (nawet oscylacyjnych) zapewniają o tym ,że można nimi szlifować podłogi to jednak prawda jest taka ,że bardzo ciężko to zrobić idealnie równo, a co więcej łatwo zrobić to źle.

 

Szlifierki oscylacyjne i mimośrodowe służą do mniejszych powierzchni i obróbki bardziej dokładnej. Ze względu na kształt i mniejszy rozmiar potrafią dotrzeć do trudniej dostępnych miejsc. Obydwa rodzaje są do siebie bardzo podobne w działaniu. Posiadają one wibrującą stope odpowiedzialną za śzlifowanie. W szlifierce mimośrodowej stopa ta dodatkowo obraca się wokół własnej osi.

Jeszcze inną alternatywą mogą być wiertarki zaopatrzone w odpowiednie ściernice trzepieniowe lub szlifierki kątowe. Jednak praca zarówno z wiertarką jak i szlifierką kątową wymaga dużej wprawy i wyczucia. Nieodpowiednia technika może trwale usszkodzić obrabiany materiał.

 

  

 

 

Materiał ścierny

 

Podstawowym parametrem jak chodzi o materiał używany do ścierania jest grubość ziarna inaczej granulacja. Od niej zależy wydajność pracy. Im większa granulacja tym dokładniejszy szlif i bardziej gładka powierzchnia. Wszystkie granulacje opracowane są zgodnie z normami Europejskiej Federacji Producentów Materiałów Ściernych (FEPA) i zostały specjalnie oznakowane od bardzo grubych ziaren P16 ,aż po bardzo małe ziarna P1200. Innym istotnym parametrem jest rodzaj ziarna. W przypadku drewna najczęściej spotykany i najbardziej efektywny jest elektrokorund. Gdy szlifujemy lakier, gume lub inno tworzywo sztuczne najlepszym rozwiązaniem będzie węglik krzemu. Innymi cechami na jakie należy zwracać uwagę jest gramatura, elastyczność oraz rodzaj materiału (papier/płótno). Bardzo ważne jest też również spoiwo użyte do związania ziarna z papierem lub płótnem. W przypadku ,gdy interesuje nas tylko obróbka ręczna mniejszych powierzchni wystarczy spoiwa klejowa. Jeżeli natomiast szlifujemy całą podłoge lub inną dużą powierzchnie powinniśmy zaopatrzyć się w materiał ze spoiwem na bazie żywic syntetycznych, które zagwarantuje lepsze wiązanie ziarna.

 

W przypadku obróbki zażywiczonego drewna miękkiego (np. sosna lub świerk) powinniśmy dobrać materiał o rozrzedzonym nasypie, aby uniknąc przedwczesnego „zapchania” się materiału. Dlatego powinniśmy użyć materiału ściernego z mniejszą ilością ziarna na podłożu (większe odległości pomiędzy kolejnymi ziarnami). Gatunki twarde takie jak dąb, buk czy drewna egzotyczne najlepiej obrabiać materiałem o nasypie pełnym. Zapewni to nie powstawanie rys, a efektem końcowym będzie bardzo gładka powierzchnia.

 

Materiał ścierny w większości przypadków mocowany jest na rzepy lub (głównie w przypadku szlifierek oscylacyjnych) na zaciski. Zaciski pozwalają na podpięcie każdego papieru/płótna do stopy (po docięciu na odpowiedni rozmiar). W przypadku arkuszy sprzedawanych na rzepy musimy kupić te specjalne przeznaczone na rozmiar stopy naszej szlifierki.

 

Technika szlifowania

Kluczem do uzyskania oczekiwanych efektów jest stopniowa praca polegająca na zwiększaniu grubości ziarna.

 

Ciężko powiedzieć od jakiej grubości zaczynać, bo zależy to od stanu początkowego materiału. Jeżeli chcemy usunąc pewną warstwę (np. lakieru) zaczynamy od bardzo grubego ziarna (P20-P60), gdy już ją usuniemy zmniejszamy grubość dążąc do warstwy jak najbardziej gładkiej. W przypadku gdy chcemy wyrównać powierzchnie dobieramy materiał ścierny pod kątem nierówności. Na przykład dla surowego miękiego drewna szlifierke zacząc można z granulacją P60, następnie poprawić P100 i skończyć na P120.Gdy weżmiemy zbyt szorstki materiał możemy tylko nierówności i chropowatość powierzchni powiększyć dodając sobie pracy.

 

Nie ma też jednej konkretnej reguły jak zmniejszać szorstkość. Szlifowanie to proces bardzo indywidualny. U każdego różni się siła z jaką przyciska, rodzaj i ilość ruchów oraz ich sposób. Prawidłowe dobieranie ziarnistości to umiejętność nabywana z czasem. Należy też pamiętać ,że ominięcie więcej niż jednej granulacji może spowodować problemy z usunięciem niedoskonałości z granulacji niższej. Wpłynie to negatywnie na cały efekt końcowy.

 

Technika i sposób szlifowania jest sprawą indywidualną nabywaną z doświadczeniem, jednak jest kilka podstawowych rzeczy o których nie należy zapomniec:

 

1.    Docisk powinien być umiarkowany. W przypadku zbyt dużej siły przy dociskaniu szlifierki możemy przeciążyć urządzenie i przegrzać materiał obrabiany i ścierający.

2.    Siła docisku powinnabyć równomierna. Nie zmieniamy siły docisku podczas szlifowania, gdyż może to spowodować większe ubytki w jednym miejscu ,a mniejsze w innym

3.    Szlifowanie drewna powinno odbywać się wzdłuż słoi.

4.    Podstawą pracy jest stopniowe zwiększanie granulacji

5.    W trudno dostępnych miejscach należy użyć szlifierek oscylacyjnych (najlepiej typu DELTA – o trójkątnej stopie) lub papieru ściernego dokonując obróbki ręcznej.

6.    W przypadku obróbki ręcznej najlepiej papier ścierny owinąć wokół kwadratowego klocka (np. drewnianego). Nigdy nie ścieramy na tzw „jeden palec”. Spowoduję to nierówne ubytki na powierzchni.

7.    Ruchy powinny być płynne i pewne

8.    Należy zawsze usuwać pył gromadzący się na powierzchni przed zmianą granulacji i kolejnego etapu szlifowania.

9.    Należy przestrzegać przepisów BHP.

10.  Przy większych powierzchniach przyda nam się maska ochronna (z powodu dużej ilości szkodliwego pyłu). Ważna jest też prawidłowa wentylacja w pomieszczeniu.

11.  Nie przecieramy materiału z pyłu gołą ręką, gdyż możemy wbić drzazgę. Dobrze zaopatrzyć się w solidne rękawice.

 

Do jakiego momentu szlifować?

Jest to częste pytanie na które ciężko o jednoznaczną odpowiedź. Szlifujemy aż do momentu uzyskania gładkiej powierzchni na której nie zauważymy cięć i nierówności. Najprościej to sprawdzić w następujący sposób. Usuwamy pył ,a następnie patrzymy na powierzchnie pod lekkim kątem oświetlając ją np. lampką. Chcąc dokładniejszej analizy możemy zwilżyć drewno (do tego celu najlepiej użyć spirytusu).

Tagi: szlifowac,szlifowanie,podlogi,drewniane,jak

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.