porady

ePodloga.pl / Artykuły

Układamy panele – praktyczne porady

09-11-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Panele podłogowe to obecnie jeden z najpopularniejszych rodzajów posadzek. Wysokie słupki sprzedaży zawdzięcza między innymi łatwości montażu. Przy odrobinie umiejętności technicznych i z kilkoma podstawowymi narzędziami jesteśmy w stanie ułożyć taką podłogę sami w kilka godzin. Podłogi takiej w żaden sposób nie wykańczamy lakierami czy olejami. Prostota montażu i brak dodatkowych prac wykończeniowych sprawia, że nie potrzebujemy fachowych firm, a to z kolei odejmuje od całości naszych wydatków koszt takiej usługi. Łatwy i samodzielny montaż tym bardziej uatrakcyjnia bardzo przystępną cenę tego typu pokrycia podłogowego. Z drugiej strony nie należy samego układania zbytnio bagatelizować. Owszem, jest ono stosunkowo proste, ale wcześniej powinniśmy uzbroić się w podstawową wiedze i kilka bardzo użytecznych wskazówek. Bez tego nawet z pozoru proste czynności jesteśmy w stanie zepsuć, a to odbić się może z niekorzyścią dla naszej podłogi.

Ze złym układaniem nie tylko zepsujemy naszą posadzkę, ale również stracimy na nią gwarancję. Producenci zawsze zaznaczają, że gwarancja dotyczy tylko prawidłowo ułożonych paneli zgodnie z ich zaleceniami. W tym artykule przedstawimy prawidłowy sposób montażu, wzbogacony o różnego rodzaju przydatne wskazówki i cenne rady. Zakładamy, że mamy już kupione panele i odpowiedni podkład. Jeżeli nie, odsyłamy do artykułów „Kupujemy panele – czyli na co zwracać uwagę” oraz „Wybieramy podkład pod panele – który najlepszy?”. Po ich lekturze proponujemy wrócić w to miejsce raz jeszcze.

Okres karencji

Płyta HDF, czyli najgrubsza i najważniejsza warstwa paneli jest materiałem o właściwościach higroskopijnych. Oznacza to, że może zmieniać w pewnym stopniu swoją objętość pod wpływem zmian swojego poziomu wilgotności. Na poziom wilgotności wpływać będzie z kolei wilgotność i temperatura otoczenia. Warunki klimatyczne w sklepach, czy podczas transportu będą się różnić od warunków panujących w naszym domu. Stąd też panele powinny odczekać pewien czas po zakupie zanim zaczniemy je układać. Sezonowane tak paczki należy porozstawiać tak, aby nie leżały jedna na drugiej w pomieszczeniu na okres 2-3 dni.

 

 

Sprawdzenie towaru

Podczas otwierania paczek należy sprawdzić każdy panel z osobna. Może zdarzyć się tak, że któreś z nich będą miały wady produkcyjne, powinniśmy wtedy zażądać zwrotu lub wymiany towaru na inny. W przypadku uszkodzenia paneli podczas transportu niestety, ale nic nie wskóramy, chyba, że transport była zamówiony ze sklepu. Dobrze jest wówczas obejrzeć paczki zaraz po dostawie i w razie ewentualnych zastrzeżeń spisać protokół szkody z dostawcą. Pamiętajmy też, że proces gwarancyjny na uszkodzone fabrycznie panele możemy wszczynać tylko przed ich położeniem. Kiedy zaczęliśmy je układać, niestety możliwość tą automatycznie tracimy.

 

Narzędzia

 

·        Narzędzie do cięcia paneli – Może to być:

 

§  Wyrzynarka

§  Piła ręczna

§  Pilarki (ukosowe, ręczne, stołowe)

§  Gilotyna do cięcia paneli

 

·        Kliny dylatacyjne

·        Ołówek i kątownik budowlany

·        Narzędzia pomocnicze

 

§  Miarka

§  Nóż (do cięcia podkładów)

§  Przymiar (do wyznaczania linii cięcia ostatniego rzędu)

§  Łyżka do dobijania (pomocna przy składaniu ostatniego rzędu)

§  Wiertarka z otwornicami (w przypadku wycięcia otworów na rury)

§  Dobijak i lekki mały młotek

 

Więcej na ten temat można znaleźć w artykułach pod tytułem - „Czym ciąć panele” oraz „Narzędzia pomocne przy składaniu podłogi

 

Przygotowanie podłoża

Podłoże powinno być przede wszystkim suche. W przypadku świeżych wylewek można sprawdzić to różnymi metodami. Jedną z popularniejszych jest zostawienie rozłożonej folii paroizolacyjnej i sprawdzenie następnego dnia czy jest od spodu skroplona. Najlepszymi natomiast metodami będą profesjonalne wilgociomierze. Jeżeli podłoże jest suche, możemy przejść do następnych etapów. Sprawdzamy czy podłoże jest równe. W przypadku większych nierówności powinniśmy je wyrównać (wylewkami samopoziomującymi, płytami osb itp.). Bardzo ważne jest aby grunt pod przyszłą podłogę był pozbawiony wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, zwłaszcza drobnego pyłu lub piasku. Przed przystąpieniem do układania podkładu należy zamieść dokładnie całe podłoże.

 

Folia paroizolacyjna

Podstawą na podłożach sztucznych jest folia paroizolacyjna (przeciw wilgoci). Rozkładamy ją w tzw. wannę. Oznacza to, że powinna nachodzić na ścianę (ok. 20cm). Wystające fragmenty po ułożeniu posadzki przycinamy na wysokość podłogi. Sama folia powinna być rozkładana w pasach z 20cm zakładkami między kolejnymi częściami. Dobrze jest też podkleić folię najlepiej dwustronnymi taśmami do podłoża i między zakładkami.

Folie najlepiej ciąć bezpośrednio na podłożu ostrym nożem ( np. nożem segmentowym).

 

Podkład

Najlepiej rozłożyć jeden pas od ściany wzdłuż której będziemy zaczynać układanie, a następnie kolejne pasy rozkładać w trakcie samego układania. Zapewni to stabilność podkładu i brak wgnieceń kiedy będziemy po nich chodzić. Podkłady, podobnie jak folie można podklejać taśmami do podłoża i między sobą. Te w prostokątnych płytach warto również układać na przemian (rząd poziomo, potem rząd pionowo itd.) w ten sposób podkład nie będzie się rozchodził.

 

Składanie

Przechodzimy teraz do najważniejszej części, czyli samego składania paneli. Ten etap spróbujmy opisać w kilku punktach:

 

1.     Przede wszystkim powinniśmy wybrać kierunek układania paneli. Zaleca się układanie wzdłuż padających promieni słonecznych, takie ułożenie najlepiej maskuje połączenia między nimi. Oczywiście układanie w innym kierunku jest również jak najbardziej dopuszczalne.

2.     Kolejnym etapem, kiedy wybierzemy już kierunek, jest przeliczenie szerokości ostatniego rzędu. Nie może on być węższy niż 10cm (razem z dylatacją). Aby to sprawdzić wystarczy podzielić długość przez szerokość pojedynczego panela. Tą liczbę, która wyjdzie zaokrąglamy w dół i odejmujemy ją od długości. Wynik, który otrzymamy będzie szerokością ostatniego rzędu paneli. Jeżeli jest on mniejszy niż 10cm skrócić odpowiednio należy pierwszy układany rząd.1

3.     Większość paneli składamy na tzw. klik. Składanie takie opiera się na wkładaniu piór jednego panela we wpusty drugiego pod kątem 70 stopni, a następnie opuszczając lekko go do niego dociskając.

4.     Zaczynamy układać od całego rzędu piórem skierowanym do ściany.

5.     Należy bezwzględnie pamiętać o zostawianiu 10mm dylatacji od ścian, rur itp.

6.     Jeżeli pokój jest dłuższy niż 6m i/lub szerszy niż 5m dylatacja również powinna być odpowiednio większa i mieć minimum 15mm.

7.     Generalna zasada wyznaczania dylatacji to przeznaczenie 2mm na każdy metr bieżący podłogi.

8.     W przypadku pomieszczeń o długości powyżej 11m i/lub szerokości powyżej 5m powinniśmy stosować dodatkowe szczeliny dylatacyjne w samej posadzce maskowane potem listwami progowymi lub połączeniowymi.

9.     Dylatacja powinna być również tam gdzie dwie różne podłogi się łączą. Tego typu szczeliny maskowane są również listwami progowymi lub połączeniowymi.

10.  Układane kawałki paneli nie powinny być krótsze niż 40cm. Wszystkie kawałki mniejsze niż 40cm traktowane są jak odpad przewidziany w 10% -owym zapasie potrzebnej ilości.

11.  Panele powinny być przesunięte względem siebie w rzędach przynajmniej o 40cm. Zbyt małe odległości mogą spowodować rozchodzenie się z czasem łączeń.

12.  Panele tniemy w pozycji zależnej od rodzaju brzeszczotu/piły. W przypadku standardowego zęba (w  górę) powinniśmy przy cięciu odwrócić panel warstwą dekoracyjną do dołu (aby nie uczynić „odprysków” laminatu).

13.  W przypadku cięcia powinien on być dobrze stabilnie przymocowany (np. ściskaczami lub imadłem).

14.  Odcinany element powinniśmy zawsze trzymać jedną ręką w przeciwnym wypadku uszkodzić możemy laminat przy przecinaniu.

15.  Układanie każdego kolejnego rzędu wymaga już pewnej wprawy. Początkowo nie należy się zrażać gdyż wszystko przychodzi z czasem. Nowy rząd układamy wkładając panel czołowo do tego obok. Następnie osoba, która pomaga w układaniu, powinna przytrzymać tak rząd paneli aby przy podniesieniu go do 30 stopni nie wypadł z rzędu wyżej. Całość wkładamy razem z nowym panelem. Jeżeli nie mamy pomocnika wspierać możemy się na przykład paczkami paneli, które kładziemy zawsze dwie długości panela obok aktualnie wkładanego. Będzie on przytrzymywał rząd przed wypadnięciem.

16.  Panele można - (choć nie jest to konieczne, a przez niektórych producentów nawet odradzane), dobijać podczas wkładania. Jednak należy robić to TYLKO przez dobijak lekkim młotkiem. Jeżeli będziemy dobijać zbyt mocno możemy uszkodzić pióra lub laminat na panelu.

17.  W przypadku rur w panelu najlepiej jest wywiercić otwornicą odpowiednie otwory, a następnie przeciąć panel prostopadle linią przechodzącą przez ich środki. Po ułożeniu dwóch części między rurami można je ze sobą podkleić. Na górę, w celu zamaskowania otworów stosuje się rozetki drewniane lub plastikowe.

18.  Panele mimo, że są podłogą pływającą można kleić ze sobą. Takie rozwiązanie lepiej uchroni łączenia przed wilgocią i zanieczyszczeniami. Możemy ewentualnie użyć specjalnych do tego celu uszczelniaczy.

 

Uwagi

Zatem jak widać jest wiele rzeczy, o których powinniśmy pamiętać. Jeżeli nie czujemy się na siłach lub nie mamy na przykład odpowiednich narzędzi zawsze możemy zlecić tego typu usługi układania profesjonalnym firmom. Obecnie na rynku koszt układania może wahać się i oscyluje w granicach 15-22zł/m2 (zazwyczaj już z montażem listew przypodłogowych i progowych).

 

Wszystkie podane długości w artykule (dylatacja, przesunięcia paneli) mogą się u różnych producentów minimalnie różnić. Te podane w artykule występują najczęściej i są najbardziej naszym zdaniem optymalne.

 

Mimo tych kilku rad i wskazówek zawsze powinniśmy dokładnie zapoznać się z instrukcją od producenta - (instrukcja powinna znajdować się w każdym opakowaniu), a artykuł ten powinien mieć charakter tylko poglądowy.

Tagi: panele,laminowane,ukladanie,porady,montaz,instalacja,podlogi

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.