porady

ePodloga.pl / Artykuły

Wiercimy w płytkach ceramicznych – „Nie taki diabeł straszny”

05-11-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Przy układaniu lub też zaraz po zdarzyć się może ,że potrzebne nam będzie wywiercenie kilku dziur w naszej podłodze. Konieczne to będzie jeżeli montujemy na przykład listwę progową i nie chcemy jej kleić do podłoża na taśmy samoprzylepne tylko trwale i mocno zamocować ją do podłogi. Być może będziemy chcieli przymocować odbojnik do posadzki. Wiercić nawet większe dziury w posadzce przyjdzie nam także chcąc ładnie obudować na przykład rury. Wreszcie możemy przecież wiercić nie tylko podłogę. Zapewne kilka praktycznych rad przyda nam się również gdy będziemy chcieli zamocować wieszaki, lustra, półki na ścianach na których są płytki. Przykładów w których musimy zmierzyć się z tym problemem jest zatem kilka.

 A dlaczego należy zrobić to dobrze i dokładnie myślę, że każdy wie. Bardzo łatwo jest płytki uszkodzić, a to wiązałoby się z ich wymianą. A tego byśmy przecież nie chcieli. Wiele osób nie decyduję się na jakiekolwiek prace wymagające zrobienia dziury w płytce właśnie z tego powodu. Niesłusznie, bo choć rzeczywiście wydaje się to ryzykowne w istocie przy zachowaniu kilku podstawowych zasad o których za chwilę z problemem tym powinniśmy sobie spokojnie poradzić.

 

 

Sposób na śliską powierzchnie

 

Płytki ceramiczne posiadają bardzo śliską strukturę ,dlatego przykładając do niej wiertło bardzo ciężko utrzymać je w jednym punkcie. A już zwłaszcza kiedy zaczynamy wiercić. Aby z tym problemem sobie poradzić najlepiej stosować dwustronne taśmy ,które naklejamy w krzyżyk w miejscu dziury. Takie rozwiązanie zabezpieczy nie tylko przed ślizganiem się wiertła ,ale również przed szczerbieniem się krawędzi wokół dziury.

Wiele osób uważa dobrym pomysłem wykonanie najpierw gwoździem i młotkiem małej dziury w płytce tak aby usunąć z niej szkliwo i w to miejsce umieścić wiertło. Nie jest to dobry pomysł dla naszych płytek. Wszystkie uderzenia (nawet najlżejsze) ,a już zwłaszcza te punktowe mogą skończyć się pęknięciem płytki. Jeżeli nie chcemy ryzykować, zamiast gwoździ zastosujmy się do rady pierwszej.

 

W fugę czy nie?

 

Jest to jedno z najczęstszych dylematów w tej materii. Jedni uważają ,że lepiej w fugę, inni ,że lepiej w środek. Wiercenie w fugę jest o tyle ryzykowne ,że możemy spowodować szczerbienie się brzegów płytki, a ryzyko jej pęknięcia jest podobne jak w przypadku kiedy wiercimy bezpośrednio w płytkę.

 

Wiertła

 

Wiele osób pyta jakiego rodzaju wierteł użyć. W przypadku ceramiki najlepiej użyć wierteł diamentowych lub do szkła. Jeżeli wiercimy większy otwór (powyżej 1cm) najlepiej użyć cyrkli do glazury lub otwornic (również diamentowych lub do szkła).

 

Technika wiercenia

 

Bardzo dobrym pomysłem jest dokonywanie wstępnych przewierceń. Do tego celu używamy wąskich małych wierteł. Dopiero w taką dziurę używamy docelowego wiertła. Kiedy już wiercimy pamiętajmy o tym ,że wiertło w ceramice będzie się szybko nagrzewać ,a to skutkować może pęknięciami. Dlatego też powinniśmy je często chłodzić w zimnej wodzie, robią co jakiś czas przerwy. Nie należy też wiertarki dociskać. Ruch powinien być spokojny, równomierny i pewny, a kąt prostopadły do całej powierzchni. Bezwzględnie też nie używamy udaru przy wierceniu w płytkach. Ten włączamy dopiero gdy przez posadzkę/ścianę się przewiercimy i dotrzemy do betonu.

 

Podsumowanie

 

Jeżeli zastosujemy się do wszystkich powyższych rad z pewnością zauważymy ,że połączenie wiertarki i płytek wcale złym połączeniem nie jest. A raz nabyte doświadczenie posłuży nam zapewne ponownie i wtedy już z mniejszymi obawami i większą pewnością siebie podejmiemy się tego zadania. Nam jako redakcji portalu ePodloga.pl pozostaje życzyć owocnej pracy i braku pęknięć w płytkach.

Tagi: plytki,ceramiczne,montaz,instalacja,ukladanie,wiercic,wiercimy,wiercenie,wiertarka

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.